Что такое findslide.org?

FindSlide.org - это сайт презентаций, докладов, шаблонов в формате PowerPoint.


Для правообладателей

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Яндекс.Метрика

Презентация на тему Історичний розвиток наук, що вивчають людину

Як і всі фундаментальні науки, анатомія пройшла довгий шлях розвитку, вона зароджувалася в збиранні та об'єднанні розрізнених фактів, що зайняло в буквальному сенсі слова тисячоліття: перший відома нам анатомічна праця з'явилася в
Історичний розвиток наук, що вивчають людину Як і всі фундаментальні науки, анатомія пройшла довгий Стародавні єгиптяни досить добре знали будову людського організму завдяки Виникнувши в примітивному вигляді на зорі людства, анатомія пройшла,таким В античному світі анатомія була скоріше засобом пізнання Власне початок наукової анатомії, як науки поклав у II Двадцять шостого жовтня 1553 роки на площі в Женеві за розпорядженням Правда, за межами середньовічного християнського світу в мусульманських Абу Алі ібн Сіна (Авіценна) - великий вчений-енциклопедист Сходу. Він залишив після Однак в Європіположення Галена володарювали до XVI століття, і тільки в епоху До XVII століття було покінчено з догматичної і схоластичної Гарвей все ж не зміг повністю замкнути кола кровообігу, переходу артерій у Але старі перешкоди ще неусунені. Іва́н Петро́вич Па́влов фізіолог творець науки про вищу нервову діяльнсть  і уявлень про процеси Іван Михайлович Сєченов створив російську фізіологічну школу. Досліджував дихальну функцію крові. Відкрив Після винайдення рентгенівського апарату, стало можливим заглянути
Слайды презентации

Слайд 2















Як і всі фундаментальні

Як і всі фундаментальні науки, анатомія пройшла довгий шлях

науки, анатомія пройшла довгий шлях розвитку, вона зароджувалася в

збиранні та об'єднанні розрізнених фактів, що зайняло в буквальному сенсі слова тисячоліття: перший відома нам анатомічна праця з'явилася в Китаї за три тисячі років до нашої ери. Потім ці факти систематизувалися, тлумачилися, переосмислювались, відкривали шляхи до інших, більш глибоких узагальнень і висновків, до нових відкриттів.
Анатомія, можливо, найдавніша з природничих наук - початки її виникли, ледь давня людина навчилася мислити і узагальнювати. Первісна мисливець, свіжуючи дичину, вже був анатомом-практиком (грецьке слово"Анатомія" означає "розчленування"). . Війни і людські жертвоприношення поповнювали знання про внутрішній устрій організму людини.

Слайд 3 Стародавні єгиптяни досить добре знали

Стародавні єгиптяни досить добре знали будову людського організму завдяки

будову людського організму завдяки традиції забальзамувати померлих. Перша наукова

праця по анатомії була написаний саме в Стародавньому Єгипті. Його автором вважається фараон Афотіс.
Медичні пізнання містяться і давньоіндійській літературній пам'ятці Х ст. до н. е. «Рігведа» ( «Книга гімнів»), і в стародавній китайській книзі з медицини «Книга про внутрішній» (V-III ст. До н. Е.). «Книга заклинань» (Індія, VIII-VII ст. до н.е.) Містить докладні відомості про будову людини, про засоби і види лікування.

Слайд 4 Виникнувши в примітивному вигляді на

Виникнувши в примітивному вигляді на зорі людства, анатомія пройшла,таким

зорі людства, анатомія пройшла,таким чином, неймовірно довгий шлях, і

шлях цей був не тільки довгим, але і тернистим, по-особливому тернистим, оскільки анатомія занадто близько стикається з проблемами життя і смерті, а тим самим і з філософією, і з світопізнання.
Ось чому вона, мабуть, як жодна інша наука, весь час вступала в протиріччя з релігійним світоглядом, з церквою, була оточена забобонами, викликала інстинктивний страх. Її важка історія знає багато справжніх мучеників.

Слайд 5 В античному світі анатомія

В античному світі анатомія була скоріше засобом пізнання світу,

була скоріше засобом пізнання світу, ніж опорою і помічницею

медицини, крім самих практичних, хірургічних своїх аспектів. Але якщо будову людського тіла, його головні органи були тоді досить відомі, функціональне їх призначення багато в чому покривав морок.
Так "батько медицини" давньогрецький лікар Гіппократ (бл. 460- 370 рр. До н.е.) вчив, що основу будови організму складають чотири соки: кров,слиз, жовч і чорна жовч, співвідношення яких забезпечує відповідний темперамент.

В Європі розтиниз науковою метою вперше почали проводити давньогрецькі лікарі Алкмеон Кротонский (VI-V ст. До н. Е.) І Герофіл (335-280 рр. До н. Е.). Пізніше християнська церква стала повсюдно забороняти розтину. Навіть у найбільшій медичній школі в Солерно вже в XIII ст. розтин проводилося раз в п'ять років. І хоча в ХIV ст. заборона була знята, професори ще довго робили розтин неохоче.


Слайд 6 Власне початок наукової анатомії, як

Власне початок наукової анатомії, як науки поклав у II

науки поклав у II столітті н.е. давньоримський лікар Клавдій

Гален (ок. 130 - ок. 200 рр.), найбільшийантичний авторитет в медицині після Гіппократа.
Гален проводив розтин трупів, вперше зайнявся вівісекцією і, безперечно, був видатним вченим свого часу з найпередовішими на той час поглядами. Але, як часто траплялося в історії всіх наук, саме сила його авторитету в подальшому зіграла фатальну роль. В епоху середньовіччя Гален для медицини, а отже, і для анатомії, був тим же, чим Аристотель для філософії і
природничих наук - носієм кінцевої, незаперечною істини. всякий відхід від його положень, будь-яка спроба піти далі, сприймалися як єресь, а іноді і вважалися єрессю з усіма виникає з цього в той час наслідками. Заняття ж практичної анатомією, навіть препарування
тварин, могли відразу призвести до звинувачення в чорнокнижництві і чаклунстві
і швидку жорстоку розправу.

Слайд 7 Двадцять шостого жовтня 1553 роки на площі

Двадцять шостого жовтня 1553 роки на площі в Женеві за

в Женеві за розпорядженням Кальвіна, глави одногоз найбільш нетерпимих

напрямків протестантської релігії, в полум'ї багаттязгорів іспанець Мігель Сервет (1509 або 1511-1553 рр.), лікар, філософ,натураліст. Він писав і про існування малого кола кровообігу,
і про його фізіологічне призначення, не знаючи про відкриття Ібн аль-Нафіз.


В протестантській Женеві Сервет шукав порятунку від переслідувань католицької
церкви, що загрожувала йому багаттям. Кальвін ненавидів католицьку церкву, але в переслідуванні передової прогресивної думки мракобіси всіх мастей завжди
виявляють дивовижну одностайність.


Слайд 8 Правда, за межами середньовічного

Правда, за межами середньовічного християнського світу в мусульманських країнах

християнського світу в мусульманських країнах і на Сході анатомія

продовжувала розвиватися.
Абу Наср аль-Фарабі - мислитель давнини, філософ. Прізвисько «Другий учитель» означає - після Аристотеля. У стародавні і середні віки філософські та медичні знання були взаємопов'язані. Багато філософів були лікарями, і багато лікарів були філософами. За часів аль-Фарабі медицина була однією з найбільш розвинених природничих наук. За працями аль-Фарабі ( «Про органи людського тіла», «Про запереченні Галену з приводу його розбіжностей з Аристотелем щодо органів людського тіла») можна судити про його глибокі знання в галузі теоретичної медицини. Він говорив, що завдання медицини - не тільки з'ясування причин захворювань, але і дослідження шляхів збереження здоров'я, усунення недуг.
Так, у праці «Місто милосердя» аль-Фарабі призводить цінні відомості про серце, вважаючи його «джерелом природного тепла». З цього органу тепло розходиться по іншим органам, і вони отримують життєву силу. Серце - головний орган, воно не підпорядковується жодному іншому органу. Аль-Фарабі залишив після себе близько 160 наукових

Слайд 9 Абу Алі ібн Сіна (Авіценна) - великий вчений-енциклопедист

Абу Алі ібн Сіна (Авіценна) - великий вчений-енциклопедист Сходу. Він залишив

Сходу. Він залишив після себе медичні праці, філософські трактати,

книги з математики, астрономії, геології, мовознавства, теорії музики. У 17 років він вже був особистим лікарем бухарського еміра. Пізніше в Хорезмі вивчав будову людського організму, таємно препаруючи тіла померлих людей. Після декількох років поневірянь став головним лікарем і головним візиром еміра в Хамадане (Іран). Тут він написав «Введення в анатомію і фізіологію» - першу книгу свого найзнаменитішого праці «Канон лікарської науки» (5 книг). Анатомія і фізіологія систематизовані і доповнені в ньому новими відомостями. Книга була обов'язковим керівництвом лікарів протягом багатьох століть. Тільки на латинській мові до ХVII ст. вона перевидавалася близько 30 разів.

В роботах Ібн аль-Нафіз з Дамаска (XII
в.) вперше був описаний легеневе коло кровообігу.

Слайд 10 Однак в Європіположення Галена володарювали до XVI століття,

Однак в Європіположення Галена володарювали до XVI століття, і тільки в

і тільки в епоху Відродженнябув закладений фундамент наукової анатомії.

Створенню її людство зобов'язанеЛеонардо да Вінчі, Везалию і Гарвею.

Великого Леонардо да Вінчі (1452-1519 рр.) Анатомія спочатку зацікавила як художника, потім він захопився нею вже як учений, активнорозкривав трупи людей, створив пластичну анатомію, відкрив щитовидну залозу.

Вважається, що творчість Леонардо да Вінчі вплинуло на Андреаса Везалія (1514-1564рр.), Якого називають революціонером в анатомії. Широко користуючись розтинами, він вперш систематично вивчивбудова тіла людини. Везалий знайшов більше 200 помилок у Галена, виявиввін і причини багатьох помилок: виявилося, що головним об'єктом вивчення анатомії людини у Галена була тварина - мавпа і собака. знаменитий трактат Везалія "Про будову людського тіла" в семи книгах І. П. Павлов назвав "першою анатомією людини в новітній історії людства".
Церква не пробачила вченому розгрому галеновской анатомії. його змусили спалити частину своїх праць і здійснити паломництво в Палестину. на зворотномушляху він потрапив в аварію корабля і помер на острові Занте. Могила його невідома.


Слайд 11 До XVII століття було покінчено

До XVII століття було покінчено з догматичної і схоластичної

з догматичної і схоластичної анатомією
середньовіччя. У 1628 році відбулося

епохальна подія - вийшла книга
англійського лікаря, анатома і фізіолога Вільяма Гарвея (1578-1657 рр.)
"Анатомічне дослідження про рух серця і крові у тварин". тільки
тепер, через півтори тисячі років після Галена, нарешті точно встановлено,
що кров постійно циркулює по всьому організму. Точно встановлюється і
роль серця, яке здавна сприймався, як найголовніший орган, але без
правильного осмислення, чому це так.


Слайд 12 Гарвей все ж не зміг повністю замкнути кола

Гарвей все ж не зміг повністю замкнути кола кровообігу, переходу артерій

кровообігу, переходу артерій у вени він не описав, але

передбачив його існування. через чотири роки після смерті Гарвея італійський біолог і лікар
Марчелло Мальпігі (1628-1694 рр.) відкрив капіляри.
Але коло все ще замкнутий ні: Мальпиги вважав, що кров з артеріальних капілярів попадає в "проміжний простір" і тільки
потім в венозні капіляри. Остаточно замкнув коло наш співвітчизник А.М. Шумлянський (1748-1795 рр.), Він довів, що ніяких "проміжних
просторів "немає, а між артеріальними і венозними капілярами існує
прямий зв'язок. Після всіх цих відкриттів анатомія начебто зайняла гідне
місце серед інших наук.
Автори анатомічних трактатів присвячують їх імператорам і наслідним
принцам.

Слайд 13







Але

Але старі перешкоди ще неусунені. Заняття анатомією

старі перешкоди ще неусунені. Заняття анатомією в деяких країнах

як і раніше утруднені настільки, що лікарі добувають трупи для дослідження потайки. попит народжує пропозиція, і в першій третині XIX століття розквітає таємне ремесло гробокопачів, розкривають свіжі могили. Таку сцену зобразив Марк Твен в романі "Том Сойєр ": Том і Гек вночі на кладовищі бачать, як гине молодий лікар, удався до послуг злочинних постачальників. Неосвічені гоніння на науку нерідко обертаються загрозою для суспільства, їх підтримує.
В1829 році в Англії був повішений якийсь Берк, який зі своїм спільником вважав за краще не бруднити руки могильної землею і здобував трупи для продажу,
підстерігаючи випадкових перехожих в темних провулках ...
Однак анатомія продовжувала розвиватися, незважаючи на всі перешкоди, включаючи і переконання, що її шлях завершено і анатомам залишається тільки повторювати
пройдене.

Слайд 14 Іва́н Петро́вич Па́влов фізіолог творець науки про вищу нервову діяльнсть

Іва́н Петро́вич Па́влов фізіолог творець науки про вищу нервову діяльнсть  і уявлень про

 і уявлень про процеси регуляції травлення; засновник найбільшої російської

фізіологічної школи школи; лауреат Нобелівської премії в галузі медицини і фізіології  у  1904 році«За роботу з фізіології травлення .

Слайд 15 Іван Михайлович Сєченов створив російську фізіологічну школу. Досліджував

Іван Михайлович Сєченов створив російську фізіологічну школу. Досліджував дихальну функцію крові.

дихальну функцію крові. Відкрив явища гальмування в центральній нервовій

системі. У праці «Рефлекси головного мозку» обгрунтував рефлекторну природу свідомої і несвідомої діяльності.

Ілля Ілліч Мечников - відомий російський вчений. Лауреат Нобелівської премії (1908) за розробку теорії імунітету, яка пояснювала, як живі організми чинять опір хворобам. Відкрив явище фагоцитозу (пожирання сторонніх часток лейкоцитами). Створив теорію походження багатоклітинних організмів. Вивчав проблеми старіння і смерті - «Етюди про природу людини».


  • Имя файла: Іstorichniy-rozvitok-nauk-shcho-vivchayut-lyudinu.pptx
  • Количество просмотров: 148
  • Количество скачиваний: 0
- Предыдущая Предлог под
Следующая - 1990 годы в России