Слайд 2
Актуальність теми
Канада являє собою одну з найбільш
розвинених і впливових держав світу, володіє значною науково-технологічною та
природо-ресурсною базою. Крім того, Канада є однією з найбільших за територією державою світу, але одночасно з однією з наймеш заселених.
Зовнішня політика Канади є важливою для України з огляду на можливість використання потенціалу чисельної і добре організованої української діаспори в Канаді. Партнерство і підтримка Канади є особливо важливою для нашої держави сьогодні, коли Україна опинилася у стані гібридної війни з Росією.
Слайд 3
Об'єкт дослідження бакалаврської роботи:
Зовнішня політика держави.
Предмет дослідження:
Передумови, пріоритети
та основні напрямки зовнішньої політики Канади.
Мета роботи:
Показати особливості
формування та реалізації зовнішньої політики Канади на сучасному етапі.
Слайд 4
Відповідно до поставленої мети були визначені такі завдання
даної роботи:
Визначити історико-політичні детермінанти та інституційно-правові механізми формування зовнішньої
політики Канади;
Охарактеризувати основні напрями зовнішньополітичної політики Канади, в контексті її членства в міжнародних організаціях, місця в інтеграційних процесах на Американському континенті, а також включення Канади в конкуренцію за Арктику;
Проаналізувати канадсько-американські відносини;
З’ясувати особливості двосторонніх відносин Канади з Європейським Союзом та окремими державами Європи;
Прослідкувати еволюцію та сучасний стан відносин Канади з державами Азії та Росією;
Дослідити стан та особливості двосторонніх відносин між Канадою та Україною.
Завдання бакалаврської роботи:
Слайд 5
Розділ 1. Детермінанти
та механізми формування
зовнішньої політики Канади
У
цьому розділі виявлено історичні детермінанти зовнішньої політики Канади, а
також охаракте-ризовано інституційно-правові механізми її форму-вання на сучасному етапі.
Слайд 6
Розділ 2. Основні напрями
зовнішньої політики Канади
У другому
розділі проаналізовано основні напрями зовнішньої політики Канади. Зокрема найбільша
увага була зосереджена на досліджені позиції Канади в міжнародних організаціях, її підходів до регіональної інтеграції на Американському континенті, а також на зовнішньополітичну стратегію Канади щодо Арктики.
Слайд 7
Розділ 3. Двосторонні відносини Канади
У третьому розділі досліджено
відносини Канади зі Сполученими Штатами Америки, Європейським Союзом, окремими
державами Європи, Азії, а також з Росією та Україною.
Слайд 8
Методологічна основа роботи:
Комплексне використання різноманітних методів, серед яких:
структурно-функціональний метод, метод аналізу, синтезу, індукції, дедукції, спостереження, системний
метод та метод порівняння.
Джерельна база дослідження:
При написанні роботи було використано значну кількість навчальної та наукової літератури закордонних, українських та російських вчених, яка присвячена історії становлення та сучасному стану зовнішньої політики Канади, особливостям канадсько-американських відносин, членству Канади в міжнародних організаціях, двостороннім відносинам з державами Європи і Азії, арктичній політиці Канади, а також відносинам Канади і України. Також під час дослідження використовувалися офіційні документи органів влади Канади (передовсім Департаменту закордонних справ, торгівлі та розвитку), та різноманітні статистичні та аналітичні дані.
Слайд 9
Висновки:
В результаті проведення дослідження зовнішньої політики Канади вдалося
з’ясувати, що Канада є активним учасником світових процесів і
намагається проводити активну політику в усіх регіонах світу. Згідно з поставленими завданнями ми дійшли до таких висновків:
Сьогодні Канада – це суверенна федеративна держава, яка однак визнає зверхність монарха Сполученого Королівства Співдружності Націй.
Детермінантою зовнішньої політики Канади є потреба консенсусу франкофонів і англоканадців в середині країни при виборі зовнішньополітичної стратегії, з огляду на існування двох сильних етнічних спільнот – франкомовної та англомовної. Наслідком цього є те, що Канада є єдиною державою світу, яка окрім членства в Співдружності Націй є також членом Франкофонії.
Іншими детермінантами зовнішньої політики Канади є досить відчутний її пацифізм, який веде свій початок з часів Другої світової війни, і проявляється у виключно мирних підходах до вирішення міжнародних конфліктів, а також важлива роль економічної і гуманітарної складової зовнішньої політики через значну частку у ВВП країни зовнішньої торгівлі (бл.40%).
Слайд 10
Висновки:
Зовнішня політика Канади формується в результаті політичної взаємодії
Прем’єр-міністра Канади, Департаменту закордонних справ, торгівлі та розвитку, а
також комітетів зовнішніх зносин в Сенаті і палаті громад Канади.
Сучасна зовнішня політика Канади реалізовується на основі документу, який має назву «Пріоритети зовнішньої політики Канади на 2015-2016 рр.». Згідно з ними першочерговим завданням для Канади сьогодні є: диференціація і розвиток торгових відносин Канади, розширення відносин Канади з державами Західної Півкулі в тому числі шляхом розвитку регіональної інтеграції, розвиток двосторонніх відносин зі США, поглиблення кооперації Канади з державами Азії, промоція демократії, поваги прав людини та ефективного глобального управління у світі, а також зростання частки Канади в програмах світового розвитку і боротьби з бідністю.
Слайд 11
Висновки:
Канада є членом великої кількості міжнародних організацій. Мова
йде про участь в таких глобальних організаціях як ООН,
ЮНЕСКО, ФАО, Світова організація торгівлі, Світовий банк, Міжнародний валютний фонд, Міжнародний банк реконструкції та розвитку, Велика сімка, Велика двадцятка, регіональних – ОБСЄ, НАТО, Європейський банк реконструкції та розвитку, Азійсько-тихоокеанське економічне співробітництво (АТЕС), Організація Американських держав, НАФТА, Арктична Рада.
Щодо позицій Канади щодо існуючих конфліктах у різних регіонах світу (війна в Сирії, арабо-ізраїльський конфлікт, Афганістан, ядерна проблема Ірану, конфлікт на Сході України) то вони визначаються закликами до їх мирного вирішення в рамках переговорного процесу.
Можна відзначити, що Канада активно співпрацює з іншими державами, які мають вихід до Арктики (Росія, США, Данія, Норвегія) в рамках Арктичної Ради, а також активно з ними конкурує маючи з ними навіть низку територіальних спорів.
Слайд 12
Висновки:
Канадсько-американські відносини мають пріоритетне значення для канадської зовнішньої
політики. Взаємозалежність двох держав має чіткий асиметричний характер. Про
таку асиметрію не на користь Канади свідчать і кількість населення і показники ВВП, і показники військово-промислового потенціалу. Так, на долю Сполучених Штатів припадає близько 80% канадського експорту та 57% канадського імпорту, що є надзвичайно багато. Втім, асиметрія канадсько-американських відносин характеризується зрілістю і взаємоповагою.
В таких умовах обидві держави дружньо співіснують отримуючи свої переваги від стосунків, а асиметрія вихідних позицій не завжди призводить до асиметрії кінцевих результатів. Така асиметрія часто може бути і корисною для Канади, адже дає їй можливість використовувати потенціал і вплив США для збільшення своєї присутності у світі. Прикладом може бути той факт, що членство Канади в Великій сімці було в значній мірі пролобійоване США.
Слайд 13
Висновки:
Європа залишається для Канади традиційним і надійним партнером.
У відносинах Канади і ЄС відсутні суттєві непорозуміння, окрім
нечисленних випадків торговельних суперечок. Протягом останніх років між ЄС і Канадою відбуваються важкі переговори щодо підписання Всеохопної торговельно–економічної угоди (ВТЕУ).
Скеред європейських держав основною для її зовнішньої політики буз сумніву є Сполучене Королівство, з яким її єднає довга історія. Попри значні обсяги взаємної торгівлі, можна відзначити зменшення частки британського експорту і імпорту в структурі зовнішньої торгівлі Канади. Важливими також є відносини з Францією, значення яких є особливо важливим для Квебеку та франкомовних громадян Канади. З іншого боку надмірне ангажування Франції у відносини з Квебеком може бути дестабілізуючим чинником для самої Канади. Значні торгові відносини Канади налагоджені з такими державами Європи як Німеччина і Нідерланди.
Слайд 14
Висновки:
Відносини з Азійським регіоном є відносно новим, але
надзвичайно динамічним напрямком для зовнішньої політики Канади. Особливо мова
йде про її торгово-економічні зв’язки в цьому регіоні. Важливо відмітити, що в Канаді існують чисельні китайська, японська та індуська діаспори, котрі без сумніву стають важливим фактором співробітництва Канади з цими державами. В останні роки надзвичайно стрімко зростають торгово-економічні відносини з Китаєм, в меншій мірі з Індією. Японія ж залишається традиційним партнером для Канади в регіоні АТР. Відносно новим напрямом для активної зовнішньої політика Канади є відносини з державами АСЕАН, в тому числі в питаннях безпеки.
Натомість відносини з Росією переживають суттєвий спад після активізації в 1990-ті і 2000-ні роки. Мова йде як про політичну співпрацю на двосторонній та багатосторонній основі, так і про суттєве падіння двосторонньої торгівлі.
Слайд 15
Висновки:
Для України відносини з Канадою є одними з
найбільш розвинутих серед держав світу. Канада – це перша
держава світу, яка визнала незалежність України. А вже 27 січня 1992 року з Україною були встановлені дипломатичні відносини.
Сьогодні відбуваються переговори про створення зони вільної торгівлі між Україною і Канадою.
Канада є країною, яка найбільш активно підтримує Україну і на шляху здійснення реформ так і в її військово-політичному протистоянні з Росією. Зокрема, Канада періодично надає фінансову та матеріально-технічну допомогу українській армії.