Слайд 2
ПЛАН УРОКУ
Посилення Македонії
Підкорення Греції македонським царем Філіппом ІІ
Слайд 3
ПОДУМАЙ…
Які наслідки Пелопонеської війни для Греції?
Хто такий Філліп
Македонський?
Чим відомий Александр Македонський?
Як пов'язані стародавні Македонії та Скіфія?
Слайд 4
ІСТОРИЧНИЙ СЛОВНИК
VIII ст до н.е. – утворення Македонського
царства
359-336рр. до н.е. – правління Філіппа II, посилення Македонії
338 р. до н.е. – битва при Херонеї, початок залежності Греції від Македонії
336 р. до н.е. – смерть Філіппа II, початок правління Александра III Великого
Слайд 5
Давня Македонія— держава в північній
частині Греції із столицею в Пеллі, на заході вона
межувала з давньогрецькою державою Епір, а на сході — з Фракією.
має довгу історію. З первісних часів її заселяли люди.
Перше Македонське царство було засновано у VIII ст. до н.е грецькою династією Аргеадів, вихідців з південного грецького міста Аргоса (звідси й назва — Аргеади). Перший відомий цар Македонії — Пердикка I.
Але тоді Македонія була слабою країною і залежала від сусідів: інших грецьких держав та особливо Персії.
Слайд 7
УСОБИЦІ В ГРЕЦІЇ
В
останній третині V ст до н.е. в Греції розпочинається
Пелопоннеська війна, головними суперниками в якій були наймогутніші поліси - Спарта та Афіни. Крім того в неї були втягнуті майже всі поліси Еллади, а також Південної Італії та Сицилії. Війна, у якій перемогла Спарта, розпочала ще більші міжусобні війни майже у кажному місті. Майже все IV ст. до н.е. тривають міжусобиці та роздробленість в Греції. Поступово “старі” лідери - Афіни та Спарта – поступаються пануванням в Греції, і на перші ролі почергово висуваються Фіви, Фокіда, фессалійські тирани, але, врешті-решт, після довгої та виснажливої боротьби перемагає Македонія, в першу чергу завдяки діяльності царя Філіппа II
Слайд 9
Монета із зображенням Філліпа ІІ Македонського
Слайд 10
Філіпп II народився в 382
р. до н. е. в м. Пелла, столиці давньої
Македонії. Батьком його був цар Амінта III; мати Евредика походила із знатного роду, які довго управляли на північно-західною Македонією. Після смерті Амінти III Македонія повільно разпадалась під натиском фракійських та іллірійських сусідів. Греки теж прагнули захопити ослаблену Македонську державу. Приблизно в 368—365 рр. до н. е. Філіпп знаходився у заручниках в Фівах, де познайомився устроєм суспільного життя Давньої Греції, засвоїв основи військової стратегії та захопився досягненнями грецької культури. У 359 р. до н. е. племена іллірійців захопили частину Македонії та розгромили македонське військо, вбив царя Пердикку III, брата Філіппа та ще 4 тисячі македонців. Сина Пердикки, Амінту, проголосили царем, але так як він був дитиною, то опікуном над ним став Філіпп. Почавши правити як регент, Філіпп вскоре швидко завоював довіру війська , і згодом позбавивши племінника трону, він в 23 роки проголосив себе царем Македонії у складний для країни час.
Слайд 11
Реформи Філіппа:
Об’єднав Македонію та позбавив влади аристократів
Створив могутню
армію: фалангу, гетайрів(важка кінота) та артилерію з катапульт
Скористався міжусобицями
в Греції та напав на них. Переміг. Отримав владу над грецьким флотом та армією
Слайд 16
Підкорення Греції
Філіпп вступив
в Грецію на прохання самих греків, щоб покарати мешканців
Амфісси в центральній Греції за захопленнями ними святих земель. Після підкорення Амфісси, Філліп Грецію не покинув, а навпаки захопив ще ряд полісів.
Демосфен, давній ворог Філіппа, який став одним з керівників Афін, утворив антимакедонську коаліцію полісів. Демосфен зміг до неї залучити найсильніший поліс — Фіви, що до цього часу були союзниками Філліпа. Об’єднанні сили цих держав спробували витіснити македонян из Греції, але не вдало. У 338 р. до н. е. відбулася битва при Херонеї, що поклала кінець свободі Еллади.
Слайд 17
Підкорення Греції
Розгромлені греки безладно відступили . В Афінах
почалася паніка. Щоб запобігти зраді, еклесія прийняла постанову, за
якою втеча та зрада батьківщині каралася смертною карою. Афіняни почали зміцнювати стіни , заготовлювати продовольство, всіх чоловіків призвали до війська, рабам, що вступали у військо обіцяли волю.
Але Філіпп не вторгся в Аттику, памятая про невдалу осаду міста Візантія та про могутність флоту Афін, що нараховував 360 трієр. Жорстоко розправившись з Фівами, він запронував Афінам досить помірні умови миру. Афіни мир змушені були підписати, хоча про настрій афінян говорять слова оратора Лікурга про загиблих воїнів на херонейських полях: «Адже коли вони загинули, була захоплена Еллада, а разом з їх тілами була похована свобода решти еллінів»
Слайд 19
У 336 році Філіпп II був вбитий своїм
охоронцем Павсаніем . На трон Македонії сів син Філіппа,
Александр Македонський, який перевершив справи свого батька, і з ім’ям якого пов’язують нову епоху в історії Еллади і всього давнього світу – епоху еллінізму.
Слайд 20
Узагальнення матеріалу
Що вам відомо про Македонію?
Хто такий Демосфен?
Хто
такий Філліп ІІ?
Чому Стародавня Греція не могла протистояти завоюванню
із сторини Македонії на чолі з Філліпом ІІ Македонським?