Слайд 2
Бароко -- це назва першого загальноєвропейського напряму, який
прийшов на зміну художньому стилю, виробленому в епоху Відродження.
Слайд 3
Бароко виникло в Італії у кінці 16 на
початку 17 століття через те, що люди почали розчаровуватися
в житті, обіцянках, світі. Можливо, їх почало дратувати все ідеальне та довершене. Вони подумки просили "хліба та видовищ". Вся ця їхня експресія вибухнула нарешті в архітектурі, живописі, скульптурі. Перемогло нутро людини, котре хотіло химерного, войовничого, залякую чого.
Слайд 4
Тому й назва бароко пішла від італійського слова
"barocco" - дивний, химерний, або ж perola barroca -
перлина неправильної форми. Бачимо, що дефініція очевидна, і вказую на те, що бароко - це неправильний, ламаний стиль.
Арх.Карло Мадерно, церка св.Сусанни у Римі, один с перших зразків римського бароко, 1603 рік
Слайд 5
Пов'язане з дворянською культурою часів розквіту абсолютизму, бароко
було покликане прославляти знать і церкву. Але в ньому
відбилися і прогресивні ідеї, зумовлені тогочасною боротьбою за національну єдність в різних країнах Європи. Поряд з цим бароко відкрило нові можливості для мистецтва, що особливо яскраво виявилися в синтезі мистецтв, у створенні грандіозних міських і паркових ансамблів тощо.
Слайд 6
За висновками науковців - бароко кризовий стиль, що
виникає на хвилі кризи гуманізму і народження маньєризму. Але
це не відкидало бажання насолод дарунками життя, мистецтва і природи, широкого використання насилля, работоргівлі, винищення незвичних культур чи ідейних течій як в самій Європі, так і за її межами.
Слайд 7
Засновником бароко в Італіїї вважають Мікеланджело Буонаротті (1475-1564)
Саме
він підсилив архітектуру велетенським ордером, широко використовував карнизи, подвоєння
пілястр та колон, тісніших архітектурних елементів та надлюдський розмір. Скульптурні та архітектурні твори генія й досі справляють враження скорботи, напруги, нервовості, хоча зберігають чітку побудову, симетрію і потойбічну,майже неможливу красу.
Слайд 8
Наступне покоління архітекторів бароко дасть віртуоза Борроміні (1599—1667), який дивно
проектував, дивно креслив, дивно будував.
Саме Борроміні сміливо відходив від
класичних канонів, авторитетних рішень, попередніх правил, міг (і проектував) будівлю небаченої складності і міг (і будував) цю складну будівлю. Це Борроміні справжній спадкоємець нервової, ємоційно насиченої архітектури Мікеланджело Буонаротті, ніж Лоренцо Берніні чи П`єтро да Кортана.
Слайд 9
Ювара і його бароко
Палац Аранхуес,
Іспанія.
Турин, базиліка ді Суперга,Італія
Слайд 10
Бароко Австрії
В 17 столітті Австрія
як держава мала недовгий період піднесення. Будівництво в стилі
бароко почалося задовго до 1690-х років. Один з перших зразків-бароковий собор в місті Зальцбург - виник в 1611—1628 роках. Вже тоді широко використовувалися проекти і праця архітекторів Італії, бо бароко Австрії розвинулося під могутнім впливом бароко Італії. Так, собор в Зальцбурзі будував італієць Сантіно Соларі. А в захопленій і підкореній Австрією Празі по замовленнях австрійців-переможців працювала вже ціла армія архітекторів,декораторів і художників Італії (від архітектора Каратті до садівника Себрегонді).
Слайд 12
Барокова архітектура Португалії
Слайд 14
Доба бароко в Україні припала на період, коли
країна була роздерта між міцними сусідніми державами. Тому Правобережна
Україна мала зразки бароко, що йшли з католицького центру світу - Риму та Польщі. Один з перших зразків бароко у Львові - Стрітенський костел босих кармеліток (1642—1644 рр.), це копія церкви Св. Сусани у Римі (арх. Карло Мадерна, 1603 рік). Але ерудиція і таланти архітекторів швидко дали змогу відійти від копіювання римських зразків і творити оригінальні споруди (костел і монастир бернардинів, Гвоздець, костел і монастир кармелітів босих, Бердичів, каплиця Параскеви П'ятниці, Підкамінь, Домініканський монастир, Богородчани, Петропавлівський костел, Кам`янець-Подільский, костел Вознесіння, Золочів та ін.)Серед найкращіх зразків бароко і костел Непорочного Зачаття Діви Марії в Городенці, Івано-Франковська обл, (арх. Бернард Меретин).
Слайд 15
Особливо талановиті і оригінальні невеликі костели польського архітектора
Войцеха Лєнартовичав теперішніх Новоукраїнці і Угневі, справедливо не оцінені досі. Він
будував без копіювання уславлених зразків.
Надзвичайними стали і комплекси барокових будівель у Почаєві(арх. Г.Гофман) та у Кременці (Єзуїтський колегіум і костел, 1731—1743 рр., арх. П.Гіжицький).
Бароко на західних землях здебільшого церковне (костели, монастирі, каплиці). Але мало місце і світське бароко — садиба в Оброшино,палац в Ізяславі, палац греко-католицьких митрополитів в комплексі собору Св. Юра у Львові.
Чудовим зразком пізнього бароко на Правобережній Україні став костел Непорочного Зачаття Діви Марії в нинішньому селі Жданово(1786—1791 рр.),Вінницька обл, хоча в ці часи почав домінувати стиль класицизм.