Клас Павукоподібні Переважно наземні членистоногі, але серед кліщів і павуків є вторинноводні форми. Їхнє тіло зазвичай складається з головогрудей і черевця. Вусиків павукоподібні не мають. Характерною ознакою групи є наявність у багатьох видів
Слайд 2
Клас Павукоподібні
Переважно наземні членистоногі, але серед кліщів
і павуків є вторинноводні форми. Їхнє тіло зазвичай складається
з головогрудей і черевця. Вусиків павукоподібні не мають. Характерною ознакою групи
є наявність у багатьох видів на черевці павутинних бородавок з павутинними залозами. Вони виробляють павутинні нитки, які павукоподібні використовують для створення ловчих сіток, вистилання нірок, виготовлення коконів та інших цілей.
Слайд 3
Завдання. Ознайомитись із рядами та представниками класу Павукоподібні.
Слайд 4
Ряд Павуки Павук-хрестовик Павук-сріблянка Павук-птахоїд
Слайд 8
ВИСНОВКИ: Ряд Павуки Велика група, представники якої мають будову, типову
для павукоподібних. Розміри значною мірою варіюють (від часток міліметра
до 20 см). Усі представники — хижаки. Розвиток прямий. Відіграють важливу роль у біоценозах як регулятори кількості дрібних тварин. Представники: павук-хрестовик, паук-сріблянка (живе у водоймах), павук-птахоїд. Деякі павуки отруйні й становлять небезпеку для людини. З отруйних павуків на території України живуть тарантул і каракурт. Укуси тарантула дуже болючі та спричиняють набрякання тканини в місці укусу, а укуси каракурта можуть призводити навіть до смертельного результату. Ряд Кліщі У представників ряду головогруди й черевце цілком зливаються. У передній частині тіла розташована голівка, що утворена хеліцерами й ногощупальцями. Розвиток непрямий. Серед кліщів є ґрунтоутворювачі, хижаки й паразити. Види, що паразитують на людині, є збудниками захворювань (корости, дерматитів). Багато паразитичних кліщів здатні переносити різні захворювання (енцефаліти, геморагічні лихоманки тощо). Кліщі, що паразитують на рослинах, можуть завдавати значних утрат урожаю сільськогосподарських культур. Ряд Скорпіони У представників ряду черевце розділене на дві частини — широку передню й вузьку задню. На останньому членику черевця розташовується отруйна залоза. Хижаки, великі тропічні види своїм укусом можуть спричинити смерть. Види, що живуть в Україні, не становлять небезпеки, хоча їхні укуси болючі.
Слайд 9
Завдання для самоконтролю.
ТЕСТ 1
Навіщо павукоподібним потрібні
ногощупальці й хеліцери?
а) для розваг б) для дихання в)