Слайд 2
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға сын есім тақырыбын қайталай отырып,оқулықтағы берілген жаттығуларды орындау. Өтілген тақырыптарды қайталау.
Дамытушылық: Оқушыларға сын есім тақырыбын қайталай отырып, сөздік қорын, ой - өрісін дамыту, тақырыпқа сай тапсырмаларды шапшаң орындауға машықтандыру, мәнерлеп оқуға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Дәптермен жұмыс жасауда тазалыққа,ұқыптылыққа,сұрақтарға жауап беруде бір-бірінің ойын тыңдай білуге тәрбиелеу.
Слайд 3
Сабақ типі: қайталау
Сабақ түрі:ашық сабақ Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Жұмбақ зат» ойыны, «Кім жылдам!» ойыны. «Топтастыру» стратегиясы,ББҮ әдісі, «Ойлан тап!» ойыны,Венн диаграммасы, «Семантикалық карта» әдісі Сабақтың көрнек- құралдары:ағаштың,гүлдердің,құстардың,қардың, жануарлардың,күннің суреттері,сұрақтар жазылған қағаздар.ББҮ сызбасы,семантикалық карта.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушыларды түгендеу.
Слайд 4
Психологиялық дайындық
Оқушылар барлығымыз бірге:
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де.
Қуанамыз бәріміз,
Арайлап атқан күнге.
Слайд 5
-Балалар қандай мезгілдердің суреттерін көріп тұрсыңдар?
–Бірінші суретте ауа райы қандай? (суық,қарлы,аязды) -Екінші суретте ауа райы қандай? (жылы,шуақты,жайдарлы,нұрлы,ашық) Бүгінгі сабағымызда біз осы мезгілдің жануарлары берген тапсырмаларын орындаймыз.Тапсырмаларды жақсы орындасақ көктем мезгілін қарсы аламыз!
Слайд 9
Өткен тақырыпты қайталап алайық! «Ойлан тап!» ойыны
Балалар бүгінгі
бағалау гүлдер арқылы болады.Сабаққа белсенді қатысып гүлдерді көп жинаған
оқушылар жақсы баға алады.
Слайд 12
3.Етістіктің қандай сұрақтары бар?
Слайд 15
6.Күрделі етістік дегеніміз
не?
Слайд 17
8.Ойлады,күлді қандай етістіктер?
Слайд 18
Оқулықтағы 417-жаттығуды көшіріп жаз.Сын есімдер-дің астын сыз.
Сын
есімдердің астын сыз.Оларға сұрақ қой.
Слайд 19
417-жаттығу.
Құшағы кең теңізден,
Аясындай гүл бақтың. Аппақ сүтін емізген, Қымбаттысы қымбаттың – Анам қандай жақсы адам
Слайд 21
Қоян қайда жүреді?
Қоянның түсі қандай?
Қоянның құлағы қандай?
Ол неден
қорқады?
Қоянның терісі қандай?
Слайд 22
418-жаттығу.Сын есімдерді зат есімдермен байланыстырып жаз.
Слайд 23
418-жаттығу
Жуас,таза,биік,сұйық,жүйрік,ұзын.
Үлгі:жуас ат..... ,
Слайд 24
«Жұмбақ зат» ойыны
1 оқушы тақтаға шығады.Ол оқушыларға
қарама-қарсы тұрады.Екінші оқушы әр түрлі заттың суретін ұстап көрсетеді.Қалған
отырған оқушылар бірінші оқушыға затты сипаттап жасырады.Бірінші оқушы жасырылған затты табуы керек.Тапса ол суретті ұстап тұрады.Жасырылған сөзді табуы үшін басқа оқушы тақтаға шығады.
Слайд 25
Сөз бір затқа қатысты. Зат бір болғанымен оның
сан түрлі қасиеттері болады.
- Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
–Ал,балалар
біз кыс мезгіліндегі тапсырмаларды орындадық енді қазір көктем мезгіліндегі тапсырмаларды орындайық!
Слайд 27
Сергіту сәті.
Оқушыларға сын есімдермен зат есімдерден мысалдар
айтылады.Мұғалім сын есімді айтқанда оқушылар қолдарын шапалақтайды.бірнеше рет қайталанады.
Слайд 28
419-жаттығудағы ребусты шеш.Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құра.
Слайд 30
Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құра.
Қалың орманда өте
көп жануарлар мен жәндіктер бар.Айдар қалың киініп далаға күшігімен
серуендеуге шықты. Қалың мал– қазақ халқының бұрыннан келе жатқан салты.
Слайд 31
420-жаттығу.Берілген сөздердің сын есім екенін дәлелде.
Слайд 32
420-жаттығу.
Адал,жіңішке,кең,семіз...
Бұл –сын есім ,өйткені-.............
Слайд 33
«Кім жылдам!» ойыны.
Мұғалім сын есімдерді айтады оқушы
оған қарама-қарсы сөздерді айтуы керек. Мысалы:ұзын-қысқа,жуан-жіңішке
Слайд 38
4.Жасыл,қызыл,көк сөздеріне сұрақ қой!
Слайд 39
5.Сын есімді қатыстырып сөйлем құра!
Слайд 40
Үй тапсырмасы.421-жаттығу.Ребусты шешіп ,шешуіндегі сөзге сипаттау мәтінін құра.
Слайд 41
Сын есім заттың
сынын
иісін
түрін
түсін
көлемін
дәмін
пішінін
Сұрақтары: қандай?қай?