Слайд 2
Проблема забруднення води
Вода є найціннішим природним ресурсом. Вона
відіграє виняткову роль у процесах обміну речовин, що складають
основу життя. Зростання міст, бурхливий розвиток промисловості, інтенсифікація сільського господарства, значне розширення площ зрошуваних земель, поліпшення культурно-побутових умов і ряд інших факторів усе більше ускладнює проблеми забезпечення водою.
Потреби у воді величезні й щорічно зростають.
Слайд 3
Багато води споживають хімічна і целюлозно-паперова промисловість, чорна
та кольорова металургія. Розвиток енергетики також приводить до різкого
збільшення потреби у воді.
Слайд 4
Водні ресурси та їх використання
Водна оболонка землі
в цілому іменується гідросферою і являє собою сукупність океанів,
морів, озер, річок, крижаних утворень, підземних і атмосферних вод. Загальна площа океанів Землі в 2,5 рази перевищує територію суши.
Загальні запаси води на Землі становлять 138,6 млн. км 3. Близько 97,5% води - солона або значною мірою мінералізована, тобто вимагає очищення для цілого ряду застосувань .. На Світовий океан припадає 96,5% обсягу водної маси планети.
Слайд 5
Джерела забруднення
Основними джерелами забруднення водойм служать підприємства чорної
і кольорової металургії, хімічної і нафтохімічної промисловості, целюлозно-паперової, легкої
промисловості.
Мікробне забруднення вод відбувається внаслідок надходження у водойми патогенних мікроорганізмів. Має місце також теплове забруднення вод у результаті надходження нагрітих стічних вод.
Слайд 6
Стічні води
Стічні води - це води, використані
на побутові, виробничі або інші потреби і забруднені різними
домішками, що змінили їх первісний хімічний склад і фізичні властивості, а також води, що стікають з території населених пунктів і промислових підприємств у результаті випадання атмосферних опадів або поливання вулиць. Водовідвідні системи та споруди - це один з видів інженерного обладнання та благоустрою населених пунктів, житлових, громадських і виробничих будівель, що забезпечують необхідний санітарно-гігієнічні умови праці, побуту і відпочинку населення. Стічні води являють собою складні гетерогенні суміші, що містять домішки органічного і мінерального походження, які знаходяться в нерозчинених, колоїдному і розчиненому стані
Слайд 7
Наслідки потрапляння стічних вод у водойми
У результаті
скидання стічних вод змінюються фізичні властивості води (підвищується температура,
зменшується прозорість, з'являються забарвлення, присмаки, запахи); на поверхні водойми з'являються плаваючі речовини, а на дні утворюється осад; змінюється хімічний склад води (збільшується вміст органічних і неорганічних речовин, з'являються токсичні речовини, зменшується вміст кисню, змінюється активна реакція середовища тощо); змінюється якісний і кількісний бактеріальний склад, з'являються хвороботворні бактерії. Забруднені водойми стають непридатними для питного, а часто й для технічного водопостачання; втрачають рибогосподарське значення і т.д.
Слайд 8
Методи очищення стічних вод
Очищення стічних вод - обробка
стічних вод з метою руйнування або видалення з них
шкідливих речовин. Звільнення стічних вод від забруднення - складне виробництво. У ньому, як і в будь-якому іншому виробництві, є сировина (стічні води) та готова продукція (очищена вода).
Методи очищення стічних вод можна розділити на механічні, хімічні, фізико-хімічні і біологічні, коли ж вони застосовуються разом, то метод очищення і знешкодження стічних вод називається комбінованим. Застосування того чи іншого методу, в кожному конкретному випадку, визначається характером забруднення і ступенем шкідливості домішок.