Слайд 2
Карта розташування
Мала́йзія — країна в Південно-Східній Азії, складається
з двох частин, розділених Південно-Китайським морем:
Західна Малайзія (або материкова)
на Малайському півострові складається з 11 штатів і двох федеральних територій, межує з Таїландом на півночі і з Сінгапуром на півдні.
Східна Малайзія (острівна) складається з федеральної території Лабуан і двох штатів, що займають північну частину острова Борнео. Ці штати межують з Індонезією та з султанатом Бруней.
На материку Малайзія має сухопутний кордон з Таїландом, а на Борнео — з Індонезією. Малаккська протока відокремлює півострівну частину Малайзії від індонезійського острова Суматра. Острівна частина Малайзії на сході омивається морем Сулу, що відділяє країну від Філіппін.
Слайд 3
Основні відомості
Столиця: Куала-Лумпур
Офіційна мова: Малайська
Державний устрій: Федеральна конституційна
монархія
Султан Абдул Халім Шах
Прем'єр-міністр Наджиб Разак
Незалежність:
- від Великобританії (лише Малая) 31 серпня 1957
- Федерація з 16 вересня 1963
Площа: 329,8 км² (67-а)
Населення:
- 27 140 000 (45-а)
- Густота: 82/км² (109-а)
ВВП:
- Повний: $308,8 млрд
- На душу населення: $12 700
Валюта: Ринґіт
Слайд 4
Структура федерації і адміністративний поділ
Малайзія це федерація, яка
складається з 13 штатів, одинадцять з яких знаходяться на
Малайському півострові, а два — на острові Борнео.
В 1995 році закладено нову столицю — Путраджайя, будівництво якої планувалося завершити в 2008 році (негативні економічні явища призвели до сповільнення реалізації намічених планів, втім, більшість державних інституцій Малайзії вже перемістилися до Путраджайї). Передбачається, що тут проживатиме не більш як 250 тисяч жителів.
Сім штатів є султанатами, і управляються султанами.
З девяти монархів кожні п'ять років обирають короля та віце-короля, як правило, пріоритетом в цьому є вік або тривалість правління. Король Малайзії відіграє в основному ритуальну роль, основні функції управління виконує парламент і прем'єр-міністр.
Слайд 5
Економіка
В 1991 р. оголошено амбітний план, в якому
ставиться мета перетворити Малайзію до 2020 р. в індустріально
розвинену державу. Основу економіки складає промисловість (46 %) і сфера послуг (41 %). Сільське господарство дає 13 %. Особливо високого розвитку досягли електронна та електротехнічна промисловості (1 місце з виробництва електронних чіпів і побутових кондиціонерів), складання автомобілів (виробляється власний автомобіль «Протон сага»), переробка нафти і газу, текстильна промисловість. В світовій торгівлі має велике значення виробництво пальмової олії (перше місце у світі), натурального каучуку, олов'яного концентрату і лісоматеріалів.
Дохід на душу населення — 4690 дол. США. Зовнішній борг — 39,8 млрд дол. США.
Обсяг прямих іноземних інвестицій — 3 млрд дол. Найбільші інвестори — США, Японія.
Слайд 6
Традиційні промисли та туризм
У країні збереглися традиційні промисли:
виготовлення тканин батик та сонгкет, ювелірних виробів із срібла
і сувенірів з олова, плетіння. Приділяється велика увага розвитку туризму. Основні центри: о. Пінанг, о. Лангкаві, історичне місто Малакка, національні парки і заповідники.
Слайд 8
Основні корисні копалини та їх переробка
Розвідані запаси нафти
Малайзії — 4,3 млрд барелів. Малайзійска нафта має низький
вміст сірки, вважається однією з найкращих за якістю. Видобувається на шельфових родовищах поблизу Малайського півострова. Щодня в країні видобувають 730 тис. барелів нафти, з яких майже половина експортується.
Державна нафтова компанія Малайзії — Петронас
Нафтопереробні заводи:
Порт Діксон-Шелл (потужність — понад 100 тис. барелів нафти на добу), Малакка-1 (100 тис.) і Малакка-2 (100 тис.), Керт-Петронас (40 тис.), Порт Діксон-Эссо (понад 80 тис) і інші.
Однією з основних проблем нафтової галузі є виснаження запасів. За останні роки в Малайзії не відкрито жодного великого за запасами родовища. З метою активізації розвідувальних робіт уряд ухвалив рішення про зниження оподаткування галузі. Одночасно керівництво ПЕТРОНАС приступило до розробки нової стратегії, основна мета якої — активна участь компанії в зарубіжних проектах. Так, сьогодні малайзійська компанія вже працює в Туркменістані, Ірані, Китаї, Пакистані, В'єтнамі, Алжирі, Лівії, Тунісі та інших країнах.
Слайд 9
Вежі Петронас
Вежі Петронас— близнюки-хмарочоси в Куала-Лумпурі, Малайзія. Кожна
вежа заввишки 375 метрів (з шпилем 452 м) має
88 поверхів. Побудовані за 3 роки.
Загальна площа всіх приміщень будівлі 213 тис. м², що відповідає 48 футбольним полям. Швидкісні ліфти піднімаються на верхній поверх за 90 секунд. Щоденно башти можуть відвідати не більше 1 700 туристів.
Слайд 10
Природа
Малайзія розташована в екваторіальному поясі. Береги низькі, часто
заболочені, на північному-сході острів Калімантан облямований кораловими рифами. Вздовж
узбережжя острова Калімантан — низовини; в глибині острова — горби і гірські хребти висотою 2000—2400 м. (найвища точка країни — г. Кінабалу, 4101 м). Поверхня п-ова Малакка горбисто-гориста (вис. до 2000 м; найвища г. Тахан, 2190 м). Вздовж узбережжя п-ова Малакка — заболочені низовини. Клімат країни екваторіальний і субекваторіальний, мусонний.