Шевченка - це Катерина з одноiменної поеми. Її прообразом
була його кохана Оксана Коваленко, з якою доля так i не звела. Поема «Катерина» розпочинається звертанням до читачів, а потім іде розповідь про кохання Катерини, про її життя без милого, про народження дитини. А далі — трагізм і безвихідне становище дівчини-покритки.)
Катерина була не першою i не останньою серед схожих на неї дiвчат, що вiрили в кохання, та замiсть щастя зустрiли лише сором та осудження з боку громади і з боку батьків.
Марія Марія підсумовує образи жінок-матерів і символізує материнство як явище
божественності. У поемі «Марія» Т. Шевченко подає новозавітний переказ про Богородицю Марію, але дає її образу дещо нове наповнення. Після загибелі сина мати продовжує його справу. Образ Марії символічно-узагальнений, — він уособлює джерело добра, що змінює світ.
самого поета пiдтверджує й те, що вiн пiзнiше пише повiсть з тим самим сюжетом i тiєю ж назвою. I хоча про соцiальнi причини вiдверто нiчого не сказано, трагiзм викликаної ними ситуацiї говорить сам за себе, i мовчазне засудження iснуючого устрою, за якого жiнка-матiр вимушена ховати правду до останнього подиху, виявляється чи не сильнiшим, нiж у тих творах, де про нього говориться вiдкритим текстом.