Слайд 2
Аналіз змін в законодавстві - 2017
Оновлений в пп.
«і» п. 201.1 ПКУ: одним із обов’язкових реквізитів ПН/РК є:
для товарів - код згідно
з УКТ ЗЕД (визначається згідно з Законом «Про Митний тариф України»),
для послуг - код згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДК 016-2010).
!!! При цьому платники податку, які постачають підакцизні товари та ввозять товари на митну територію України, зазначають код УКТ ЗЕД товару повністю. Тобто для цих товарів відображення в ПН/РК не змінилося!
Щодо вітчизнаняих товарів - постачальники мають право зазначати відповідний код не повністю, але не менше ніж 4 перших цифри.
Закон України від 21.12.2016 №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні»
CONTRA SPEM SPERO
ПДВ
Про особливості складання податкових накладних починаючи з 1 січня
2017р.
До внесення відповідних змін до форми податкової накладної та порядку її заповнення код товару згідно УКТЗЕД слід зазначати в графі 3.
Оскільки діюча форма ПН не містить окремого поля для відображення коду послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, до внесення відповідних змін до форми ПН та порядку її заповнення при складанні ПН код послуги тимчасово не зазначається.
Відсутність коду послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг в ПН, дата складання якої припадає на період з 01.01.2017 до дати набрання чинності змін до форми ПН не визнається як помилка, допущена при складанні такої ПН.
Лист ДФСУ від 20.01.2017р. №1312/7/99-99-15-03-17
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Слайд 4
Зміни в законодавстві - 2017
(Закон України від 21.12.2016
№1797-VIII )
На сьогодні є неврегульованим питання щодо кодів в
номенклатурі за певними видами операцій, наприклад, у разі виписки зведеної податкової накладної на групу товарів, або за певними послугами, які відсутні в класифікаторі.
Згідно п. 35-1 підрозділу ІІ розділу ХХ ПКУ встановлено, що до 31.12.2017 р. не застосовуються штрафні санкції, передбачені п. 120-1.3 ПКУ, за помилки, допущені в податковій накладній під час зазначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та/або коду послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг
Помилки у реквізитах податкових накладних, які не заважають ідентифікувати операцію, не є підставою для відмови у реєстрації
VIA DOLOROSA
Слайд 6
Постачання скомплектованих товарів: як зазначати код товару в
ПН?
У випадку постачання імпортованих товарів в комплекті:
в графі
2 «Номенклатура товарів/послуг продавця» розділу Б такої ПН необхідно зазначити номенклатуру товарів, які входять до набору (комплекту),
в графі 3 – відповідні коди товарів, які входять до набору (комплекту) згідно з УКТЗЕД.
ЗІР, підкатегорія 101.17
VOX CLAMANTIS IN DESERTO
ПДВ
Слайд 7
ПДВ
Які наслідки у разі наявності помилок в коді
товару/послуги?
До 01.07.2017 року діятиме останній абзац п. 201.10 ПКУ, згідно
з яким ПН, що містить помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 ПКУ (крім коду товару (!) згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, є підставою для віднесення покупцем сум ПДВ до ПК.
VACUA VASA PLURIMUM SONANT
Слайд 8
Штрафні санкції
Згідно з п. 35-1 підрозділу 2
р. ХХ ПКУ до 31.12.2017 року не застосовуються штрафні санкції
згідно з п. 120-1.3 ПКУ за помилки, допущені в ПН під час застосування коду товару згідно з УКТ ЗЕД та/або коду послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг.
Отже, постачальники від фінансових санкцій за це порушення звільнені.
CANEM EXCORIATAM EXCORIATE
Слайд 9
Чи потрібно вказувати код товару/послуги в зведених ПН?
Відповідно до листа ДФСУ від 07.08.2015 р. №29163/7/99-99-19-03-02-17 у зведених ПН,
які складаються при нарахуванні «компенсуючих» ПЗ з ПДВ (тобто відповідно до п. 198.5 і п. 199.1 ПКУ), код УКТ ЗЕД не зазнається.
Також у зведених ПН вказувати код товару згідно з УКТ ЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг не потрібно.
Офіційне роз’яснення ДФСУ з цього приводу поки що відсутнє
CUI BONO?
ПДВ
Слайд 10
Зміни в законодавстві - 2017
(Закон України від 21.12.2016
№1797-VIII )
Передбачено механізм зупинення органами ДФСУ реєстрації «ризикових» податкових
накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та відновлення реєстрації за умови надання платником відповідних пояснень та доказів
(з 1 квітня по 1 липня 2017 року працюватиме у тестовому режимі)
CIRCULUS VITIOSUS
ПДВ
Слайд 11
ПДВ
Зміни в законодавстві - 2017
(Закон України від 21.12.2016
№1797-VIII )
Бюджетне відшкодування ПДВ здійснюватиметься органами казначейства
автоматично за
єдиним реєстром у хронологічному порядку надходження заявок без попереднього висновку органів ДФС
(але після того, як запрацює механізм зупинення «ризикових» податкових накладних)
Єдиний реєстр заяв на відшкодування ПДВ адмініструватиметься Міністерством фінансів
Скасовано застосування спецрежиму ПДВ для сільгосппідприємств та передбачено перехідні норми для колишніх спецрежимників
VENTER CARET AURIBUS
Слайд 12
ПДВ
Зміни в законодавстві - 2017
(Закон України від 21.12.2016
№1797-VIII )
Збільшено до 365 днів крайній строк реєстрації податкових
накладних
За несвоєчасну реєстрацію податкових накладних штрафи застосовуються до всіх накладних: як виданих покупцю – платнику ПДВ, так і виписаних в односторонньому порядку
податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в ЄРПН, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження
CAETERA DESIDERANTUR
Слайд 13
ПДВ
Обязательная регистрация плательщиком НДС
Зміни в законодавстві - 2017
(Закон
України від 21.12.2016 №1797-VIII )
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків
коригування до податкових накладних у ЄРПН здійснюється з урахуванням наступних граничних строків:
для податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені
CALVITIUM NON EST VITIUM, SED PRUDENTIAE INDICIUM
Слайд 14
З 1 квітня 2017 року реєстрація в ЄРПН
податкових накладних і розрахунків коригування може зупинятися
Із 1 квітня
2017 року (п.1 р.ІІ Закону № 1797) реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування зупинятиметься, якщо така податкова накладна/розрахунок коригування відповідатиме сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення такої реєстрації, передбачених п. 74.2 ПКУ, — п. 201.16 ПКУ. Така процедура має здійснюватися в порядку, визначеному КМУ.
Згідно оновленого п.74.2 ПКУ, у ЄРПН проводитиметься постійний автоматизований моніторинг відповідності податкових накладних і розрахунків коригування відповідним критеріям. А зазначені критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, мають визначатися МФУ.
CHARTA NON ERUBESCIT
У разі зупинення реєстрації в
ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування платникам податку протягом 1-го операційного дня автоматично надсилатиметься квитанція про зупинення такої реєстрації (в електронному вигляді в текстовому форматі).
На даний момент немає порядку зупинення реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, затвердженого КМУ, та переліку відповідних критеріїв, затвердженого Мінфіном, немає.
Виключний перелік зазначених документів у розрізі відповідних критеріїв має затверджуватися Мінфіном.
Письмові пояснення та/або копії документів платник ПДВ зможе подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у відповідній податковій накладній/розрахунку коригування
(пп.201.16.1, пп.201.16.2 ПКУ).
CORNIX CORNICI NUNQUAM OCULUM EFFODIT
Слайд 16
Квитанція міститиме наступну інформацію:
порядковий номер і дата складення
податкової накладної/розрахунку коригування;
визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для
зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
пропозиція щодо надання платником податку пояснень і/або копії документів (за виключним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Слайд 17
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань
та пені (ст.44 ПКУ)
У разі повернення надміру сплачених податкових
зобов'язань з ПДВ, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування ПДВ у порядку, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування ПДВ,
а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.
У редакції ЗУ від 21.12.2016 р. N 1797-VІІІ
VERBA DARE IN VENTOS
ПДВ наслідки роздачі товарів за 1 гривню
Згідно з роз’ясненнями податківців, у разі постачання за 1 грн товарів, придбаних/виготовлених для проведення рекламних заходів, платник податку повинен нарахувати податкові зобов’язання виходячи із ціни їх придбання та скласти дві податкові накладні:
одну на суму податкових зобов’язань, обчислених виходячи з фактичної ціни постачання (1 гривня);
другу на суму податкових зобов’язань, обчислених виходячи з перевищення ціни придбання таких товарів над їх фактичною ціною.
Лист ДФСУ від 22.07.2016 р. № 15920/6/99-99-15-03-02-15
Слайд 19
Комплексне відпрацювання платників ПДВ
Наказ ДФСУ від 28 липня
2015 року N 543
«Про забезпечення комплексного контролю податкових ризиків
з ПДВ»
Використовується інформаційно-аналітичне забезпечення:
- реєстр платників ПДВ (дані податкового обліку та реєстрів підсистеми "Реєстрація платників податків" ІС "Податковий блок");
- ЄРПН;
- дані декларацій та розрахунків з ПДВ (дані податкової звітності з ПДВ підсистеми "Обробка податкової звітності та платежів" ІС "Податковий блок");
- інформація з ЄДР (журнал обробки відомостей ЄДР підсистеми "Реєстрація платників податків" ІС "Податковий блок");
- дані митних декларацій (ЕАІС);
- інформація про стан розрахунків з бюджетом (АІС "Галузь")
Слайд 20
Терміни
ВИГОДОНАБУВАЧ - платник ПДВ, який за рахунок відображення
в даних податкової звітності недостовірних даних господарських операцій з
використанням вигодоформуючих ("податкових ям") та вигодотранспортуючих суб'єктів (транзитерів), у тому числі за ланцюгом постачання товару, отримує необґрунтовану податкову вигоду.
ЛАНЦЮГ - послідовні й взаємопов'язані проведенням нереальних (з порушенням законодавства) поставок ідентифікованого за найменуванням (характеристиками) товару чи послуги операції між вигодоформуючим суб'єктом ("податковою ямою"), вигодотранспортуючими суб'єктами (транзитерами) та вигодонабувачем
Слайд 21
Етапи відпрацювання
рання податкова діагностика (до граничного терміну подання
звітності з ПДВ);
електронний контроль ризиків (після граничного терміну подання
звітності з ПДВ);
податковий контроль ризиків (після граничного терміну сплати грошових зобов'язань з ПДВ).
Слайд 22
Напрацьована доказова база щодо ознак фіктивності суб'єкта, підтвердження
неможливості здійснення таким суб'єктом господарських операцій передається до відповідних
підрозділів податкового та митного аудиту для оформлення матеріалів перевірок чи узагальненої податкової інформації при неможливості проведення перевірок, оподаткування юридичних осіб (щодо платників ПДВ, які декларують суми ПДВ до відшкодування).
Протягом 3 робочих днів вигодонабувачу вручається запит про надання пояснень та їх документального підтвердження відповідно до чинного законодавства
З урахуванням зібраної доказової бази забезпечується проведення позапланової перевірки вигодонабувача
Матеріали, що свідчать про вчинене кримінальне правопорушення, передаються до слідчих підрозділів для прийняття рішення згідно зі ст.214 КПК України.
Слайд 23
Щодо включення до податкового кредиту суми ПДВ, відображеної
в податковій накладній, яка своєчасно не зареєстрована в ЄРПН,
але не включена до податкового кредиту протягом 365 к.д.
Лист ДФСУ від 15.08.2016 р. №17646/6/99-95-42-01-15
Належним чином складена та зареєстрована в ЄРПН податкова накладна, яка не була включена до податкового кредиту в податковому періоді її складання та з дати складання якої не минуло 365 днів, може бути включена до складу податкового кредиту в наступних звітних (податкових) періодах протягом 365 календарних днів з дати її складання шляхом відображення сум податку у розділі II «Податковий кредит» декларації з ПДВ.
Право на ПК через подання уточнюючого розрахунку. Якщо сума ПДВ відображена у податковій накладній, яка була вчасно зареєстрована в ЄРПН, та з дати складання якої не минуло 1095 днів, не була включена до складу податкового кредиту протягом 365 календарних днів, платник податку може включити таку суму ПДВ до податкового кредиту шляхом подання уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з ПДВ, з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 ПКУ.
Слайд 24
Щодо списання дебіторської, кредиторської заборгованостей
Товари/послуги на дату
списання боргу набувають статусу безоплатно наданих.
При цьому коригування
податкових зобов’язань продавця не відбувається, оскільки операції з безоплатного постачання товарів/послуг згідно з підпунктами 14.1.185 та 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 ПКУ належать до операцій з постачання товарів/послуг та є об’єктом оподаткування.
Разом з тим, платник податку – покупець повинен відкоригувати податковий кредит, оскільки оплата за поставлені товари/ послуги так і не відбувається. При цьому таке коригування відбувається на дату списання боргу та здійснюється на підставі бухгалтерської довідки.
Лист ДФСУ від 24.06.2016 р. № 14402/10/26-15-11-01-18
Слайд 25
Оподаткування ПДВ операції з постачання маркетингових послуг резидентом
нерезиденту
Згідно із пп. «б» п. 185.1 ст. 185
р. V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.
Місцем постачання послуг відповідно до п. 186.4 ст. 186 р. V ПКУ є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у п. 186.2 і п. 186.3 цієї статті.
Враховуючи вищенаведене, операція з постачання платником ПДВ маркетингових послуг є об’єктом оподаткування ПДВ, незалежно від того кому вони надаються резиденту чи нерезиденту.
ДПІ у Дніпровському районі ГУ ДФС у м. Києві
Оподаткування ПДВ операцій з ліквідації основних
засобів
У зв’язку з тим, що основні засоби, які були викрадені та при придбанні яких був сформований податковий кредит, не можливо використати в господарській діяльності, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання та скласти і зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну.
ДФСУ, лист від 27.05.2016 р. № 11679/6/99-95-42-01-15
Слайд 27
Договором передбачено переведення боргу на третю особу: нюанси
складання податкової накладної
Постачальник при здійсненні операції з надання послуг
нараховує податкові зобов’язання з ПДВ, складає та реєструє в ЄРПН податкову накладну. Така податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН, є підставою для боржника для включення сум ПДВ, зазначених у ній, до складу податкового кредиту.
Отже незалежно від того, що згідно з умовами договору виконання обов’язку щодо оплати за товари/послуги покладено на іншу особу, податкова накладна складається на покупця (отримувача) товарів/послуг.
ДФСУ, лист від 26.04.2016 р. № 938/10/17-00-12-01-07.
Слайд 28
При нарахуванні бонусів виникає право на податковий кредит
У
продавця при виплаті мотиваційних виплат (премій, бонусів, інших заохочень)
дистрибьютору у відповідності до п.198.3 ПКУ, виникає право на формування податкового кредиту (при умові реєстрації в ЄРПН податкової накладної, складеної дистрибьютором).
ДФСУ, листи від 02.03.2016р. №4744/6/99-99-19-03-02-15, від 25.02.2016р. N 4164/6/99-99-19-03-02-15).
VER HIEMEM SEQUITUR, SEQUITUR POST TRISTE SERENUM
НДС