Мақсаты: Барлық жастағы оқушылардың кез келген мазмұн түсінікке сыни тұрғыдан қарап, екі ұйғарым бір пікірдің біреуін таңдауға, сапалы шешім қабылдауға үйрету. Кез келген оқу материалындағы мазмұнды сынау емес сыни тұрғысынан қарау арқылы ұтымды жауап іздеу, сол
Слайд 2
Мақсаты: Барлық жастағы оқушылардың кез келген мазмұн түсінікке
сыни тұрғыдан қарап, екі ұйғарым бір пікірдің біреуін таңдауға,
сапалы шешім қабылдауға үйрету. Кез келген оқу материалындағы мазмұнды сынау емес сыни тұрғысынан қарау арқылы ұтымды жауап іздеу, сол жауапты іздеуге жай ойлау емес шыңдалған ойлауға оқушылардың қолын жеткізу.
Слайд 3 Міндеті: Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын ояту;
Өз бетінше жұмыс жасауға үйрету; Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту;
Еркін сөйлеу шеберлігін арттыру.
Өзектілігі: Оқушылардың география пәніне деген қызығушылығы артады, өз бетінше ізденуілік қабілеттері дамиды.
Бала бойында сенімдік пайда болады Ізденуге ұмтылады. Сабаққа барлық
оқушы жұмыла кіріседі. Мұғалім тек бағыт береді. Оқушы тақырыпты өздігінен түсінеді.
Слайд 5
Сабақтың барысы:
І. Кезең. Қызығушылығын ояту.
а. Оқушылармен сәлемдесу.
б. Оқушыларды түгелдеу. 2 мин. Оқушылар өздері таңдап алған түрлі-түсті қағаздар арқылы 3 топқа бөлінеді. І топ. «Глобус» ІІ топ. « Экватор» ІІІ топ. « Меридиан»
2. Мұғалім оқушылардың білімін бағалау үшін жетондарды пайдаланады. А. «Миға шабуыл» жасау стратегиясы: «Жердің картографиялық бейнесі» (Тест сұрақтары, акростика ойыны) әр топқа 10 сұрақтан логикалық сұрақтар беріледі. 5мин
С. Плутон Б. Марс Д. Меркурий 2. Картаның масштабы кішірейген сайын бұрмалану мөлшері А. Азаяды С. Бұрмалану болмайды В. Сол қалпында қалады Д. Көбейеді. 3. Қабылданған шартты белілер арқылы жер бетінің жазықтықтағы кішірейтілген бейнесі А. Масштаб С. Планшет В. План Д. Карта 4. Жер беті ........ ғана дұрыс бейнеленеді А. Планда С. Картада В. Планшетте Д. Глобуста 5. Жердің нақты үлгісі А. . Картада С. теллурий В. План Д. Глобус 6. Экваторға шартты түрде жүргізілген сызықтар А. Меридиан С. параллель В. Изобат Д.Бойлық
Слайд 7
7.Меридиандардың параллель шеңберлермен қиылысуынан пайда болған А. Географиялық бойлық
С. Географиялық тор В. Географиялық ендік Д. Градус тор 8. Б.з ІІ ғ градустық торы бар картаны жасаған грек ғалымы А. Платон С. Герадот В. Аристотель Д. Птоломей 9. Масштабына қарай карталар............ Бөлінеді: А. 2 С.4 В. 3 Д. 5 10. Ең ұзын параллель А. Бастапқы меридиан С. Градустық тор В. Географиялық ендік Д. Экватор
Слайд 8
«Акростика ойыны» І топ «Глобус» тобына: Г Л О Б У С 1.
Жердің су қабаты 2. Солтүстік Америка мен Евразияның бұрынғы атауы 3.
Күн төңірегіндегі жол 4. Жердің тіршілік қабаты 5. Күн жүйесіндегі планетаның бірі 6. Атмосфера қабаттарының бірі
Слайд 9
Г Гидросфера Л Лавразия О Орбита Б Биосфера У
Уран С Стратосфера
Слайд 10
ІІ топ. Экватор тобына: К А Р Т А 1. Төрт жылда бір рет
қайталанатын жыл 2. Ең суық материк 3. Қазақстанға ең ұзақ шекаралас
мемлекет 4. Бізді қоршаған орта 5. Белгілі бір затпен солтүстік бағыт арасындағы бұрыш