Что такое findslide.org?

FindSlide.org - это сайт презентаций, докладов, шаблонов в формате PowerPoint.


Для правообладателей

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Яндекс.Метрика

Презентация на тему Переяславська рада

Перея́славська рáда 1654 року — загальна військова рада, скликана гетьманом Богданом Хмельницьким у місті Переяславі (нині Переяслав-Хмельницький) для вирішення питання про взаємовідносини між Військом Запорізьким та Московською державою.
Презентація на тему: Перея́славська рáда 1654 року — загальна військова рада, скликана гетьманом Богданом Хмельницьким у місті Переяславі 1.Передумови 			У січні 1648 року на Запоріжжі розпочалося 				масштабне антипольське повстання під Економічна і людська база Б.Хмельницького — відсталі Київське, а періодично також Брацлавське Фрагменти Земського собору 2.Підготовка Восени 1653 р. Земський собор, який відбувався у Москві, прийняв рішення про включення Подорож тривала довго — майже три місяці! І не тільки через бездоріжжя та 3.Проведення 				У Переяславі відбулася 8 (18) 					січня 1654 р. старшинська рада, а згодом генеральна 		військова рада. У В. Бутурлін відмовився присягати від імені царя, посилаючись на те, що цар Після Переяславської Ради представники московського посольства побували у 117 містах 4.Наслідки				Згідно з Переяславськими 					домовленостями між гетьманом і 				царським урядом було 						 укладено Березневі 5.ВисновокОцінка самої Переяславської ради, була і є предметом частих суперечок учених. Справа
Слайды презентации

Слайд 2 Перея́славська рáда 1654 року — загальна військова рада, скликана

Перея́славська рáда 1654 року — загальна військова рада, скликана гетьманом Богданом Хмельницьким у місті

гетьманом Богданом Хмельницьким у місті Переяславі (нині Переяслав-Хмельницький) для вирішення питання про

взаємовідносини між Військом Запорізьким та Московською державою.

Слайд 3 1.Передумови
У січні 1648 року на Запоріжжі розпочалося масштабне

1.Передумови 			У січні 1648 року на Запоріжжі розпочалося 				масштабне антипольське повстання

антипольське повстання під проводом гетьмана Богдана Хмельницького. Повстанці отримали

низку перемог над урядовими військами Речі Посполитої, їх підтримали народні маси, розраховуючи на збільшення козацького реєстру (який утримувався коштом державної скарбниці), послаблення польського панського гніту, утисків з боку євреїв — керуючих маєтками, а також відновлення позицій православної церкви на своїх землях.
Однак здобута Б.Хмельницьким автономія опинилась затиснутою між 3-ма великими державами Східної Європи: Річчю Посполитою, Османською імперією, Московським царством.
Проголосити незалежність він не міг, бо був лідером повстання, але не мав права стати легітимним монархом, і такої кандидатури серед лідерів повстання не було.

Слайд 4 Економічна і людська база
Б.Хмельницького — відсталі Київське,

Економічна і людська база Б.Хмельницького — відсталі Київське, а періодично також


а періодично також Брацлавське і
Чернігівське воєводства. Вести
тривалу

війну в таких умовах було неможливо.
Єдиний союзник — кримський хан — не був зацікавлений в остаточній перемозі козаків.
Отже, первісно Хмельницький намагався побудувати автономне утворення в межах Речі Посполитої, просив військової допомоги у російського царя і його воєвод, з часом — схилявся до рішення стати васалом Османської імперії, що стало чинником, який вплинув на рішення Земського собору у 1653 р.

Слайд 5 Фрагменти Земського собору

Фрагменти Земського собору

Слайд 6 2.Підготовка
Восени 1653 р. Земський собор, який відбувався у Москві, прийняв

2.Підготовка Восени 1653 р. Земський собор, який відбувався у Москві, прийняв рішення про

рішення про включення України до складу Московії, а 23 жовтня

(2 листопада) 1653 р. московський уряд оголосив війну Речі Посполитій.
Для ведення переговорного процесу між обома державами в Україну з Москви 9 (19) жовтня 1653 р. вирушило велике посольство на чолі з боярином В.Бутурліним. У його складі були також окольничий І.Олфер'єв, дяк Л.Лопухін, представники духовенства.

Слайд 7 Подорож тривала довго — майже три місяці! І не

Подорож тривала довго — майже три місяці! І не тільки через бездоріжжя

тільки через бездоріжжя та безлад: довелося виготовляти новий царський

прапор і текст промови В.Бутурліна, з призначеної гетьману булави зникло кілька коштовних камінців, тому їх довелось відновити. Потім посольство ще тиждень чекало приїзду Б.Хмельницького, який затримався в Чигирині на похороні старшого сина, а потім не міг переправитися через Дніпро, бо крига на річці була недостатньо міцною.
Місцем проведення генеральної військової ради було обрано м. Переяслав, куди посольство прибуло 31 грудня 1653 р. (10 січня 1654 р.). Б.Хмельницький разом з генеральною старшиною прибув 6 (16) січня 1654 р.

Слайд 8 3.Проведення
У Переяславі відбулася 8 (18) січня 1654 р. старшинська рада, а згодом генеральна

3.Проведення 				У Переяславі відбулася 8 (18) 					січня 1654 р. старшинська рада, а згодом генеральна 		військова рада.

військова рада. У ній взяли участь представники козацтва Київського, Чернігівського та Брацлавського полків та

жителі Переяслава. Не було представників від селян, міщан (крім Переяслава) та духовенства.
Під час публічної церемонії гетьман і козацька старшина присяглися на тім, «щоб бути їм із землею і городами під царською великою рукою невідступно».
Після зачитання царської грамоти гетьманом старшина та посли пішли до Успенського собору, де духовенство мало привести їх до присяги. Однак Б.Хмельницький зажадав, щоб посли першими принесли присягу від імені царя, що мало б забезпечити Україні збереження її прав, а також було б ствердженням союзу між обома державами. Боярин В.Бутурлін рішуче відмовився скласти присягу, у зв'язку з чим гетьман і старшини пішли на нараду, яка тривала декілька годин, а посли залишились чекати у соборі. В ході наради полковники переяславський П.Тетеря та миргородський Г.Лісницький приходили і просили В.Бутурліна скласти присягу, але безуспішно. Одночасно керівник посольства двічі стверджував, що цар охоронятиме всі права України і заявляв, що «царское слово переменно не бывает».

Слайд 9 В. Бутурлін відмовився присягати від імені царя, посилаючись

В. Бутурлін відмовився присягати від імені царя, посилаючись на те, що

на те, що цар не присягає своїм підданим. Ніякого

письмового договору в Переяславі укладено не було.
Після тривалої наради і враховуючи слова Бутурліна, які гетьман і старшина тлумачили як рівнозначній присязі царя, українська сторона склала присягу. Всього у день Переяславської Ради присягу склали 284 особи. Від імені царя гетьману було вручено грамоту та знаки гетьманської влади: військовий прапор (хоругву), булаву та шапку.
Після від'їзду Бутурліна козацька старшина з гетьманом узялися за вироблення умов договору. Було вирішено віддати Україну під протекторат Московської держави зі збереженням основних прав і вільностей Війська Запорозького; було написано проект договору у формі петиції до царя з 23 пунктів, якого привезли в Москву наприкінці березня 1654 р. переяславський полковник П. Тетеря і військовий суддя Самійло Зарудний.

Слайд 10 Після Переяславської Ради представники московського посольства

Після Переяславської Ради представники московського посольства побували у 117 містах

побували у 117 містах і містечках України для прийняття

присяги від населення на вірність цареві. За їхніми даними присягу склали 122 542 особи чоловічої статі. Безумовно, ця цифра була завищена царськими дяками. Відмовились підтримати Переяславську угоду й присягати московському царю ряд представників козацької старшини, зокрема полковники Іван Богун, Осип Глух, Григорій Гуляницький, Іван Сірко, Петро Дорошенко, Михайло Ханенко, Брацлавський, Кропивнянський, Полтавський (царських представників там побили киями), Уманський козацькі полки, деякі міста, зокрема Чорнобиль, а також українське духовенство на чолі з митрополитом С.Косівим. Не присягала Запорізька Січ.

Іван Богун

Осип Глух

Григорій Гуляницький

Іван Сірко

Петро Дорошенко

Михайло Ханенко


Слайд 11 4.Наслідки
Згідно з Переяславськими домовленостями між гетьманом і царським

4.Наслідки				Згідно з Переяславськими 					домовленостями між гетьманом і 				царським урядом було

урядом було укладено Березневі статті 1654. У результаті Переяславської

Ради та наступних переговорів між гетьманським та царським урядами було укладено воєнно-політичний союз двох держав — України та Московії. Необхідність виходу з-під польської залежності спонукала Б.Хмельницького піти на визнання протекторату московського царя над Україною. Одночасно було дано царську гарантію щодо збереження державних прав України, яку згодом неодноразово порушували і врешті решт широка автономія українських земель і Запоріжжя звелася протягом 120 років нанівець.
300-у річницю Переяславської Ради широко відзначали в СРСР 1954 року, до цього ювілея було приурочене, зокрема, передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР.

  • Имя файла: pereyaslavska-rada.pptx
  • Количество просмотров: 124
  • Количество скачиваний: 0