Что такое findslide.org?

FindSlide.org - это сайт презентаций, докладов, шаблонов в формате PowerPoint.


Для правообладателей

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Яндекс.Метрика

Презентация на тему Стежками Тараса Шевченка...

Содержание

Тарас Григорович Шевченко народився 25 лютого (9 березня за новим стилем) 1814 р. у с. Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії (нині Звенигородський район Черкаської області).
Тарас Григорович Шевченко народився 25 лютого (9 березня за новим стилем) 1814 Живучи у тяжкій неволі, малий Тарас не вчився в школі, а пас ягняток за селом… Батьком Тараса був Григорій Іванович Шевченко,  а матір’ю - Катерина Якимівниа Бойко. Батько Тараса Шевченка, Григорій Іванович Шевченко, народився у 1781 році. 1802 року Мати Тараса народилася 1783 року в Моринцях і була кріпачкою І перед нею помолюся,  мов перед образом святим тієї  матері святої… 20 серпня (1 вересня  1823 року) від тяжкої праці й злиднів померла мати Катерина, Пізньої осені 1824 рок у в непогоду він застудився у дорозі, занедужав. Залишившись сиротою, малий Тарас деякий час жив у дядька Павла, який став Звідти він тікає у Лисянку до диякона-живописця, а згодом - у село Восени 1822 року Тарас Шевченко почав учитися грамоти в місцевого дяка Совгиря. У Тарас не раз тікав із дякової «школи». Адже, як він казав,був дяк Постійним товаришем, надійною подругою Тараса була кучерявенька кароока дівчинка Оксана. Матері думали, Оксанка Коваленко була на три роки молодшою від Тараса і мешкала по Робити малюнки з пам’яті йому ще добре не виходило, і замість милого А дівчина  При самій дорозі  Недалеко коло мене  Плоскінь вибирала,  Та й   Одного разу, прибираючи дякову Першу збірку своїх поетичних творів Шевченко видав 1840 під назвою »Кобзар». До неї увійшло Шевченків “Кобзар” – це біблія народу, це велика книга мудрості, книга любові Ще він мислитель і борець за волю. Вкраїну неньку щиро він любив Обдарований від природи Тарас Шевченко рано відчув тягу Про свою пристрасть до писання і малювання Кобзар оповів у вірші “А.О. Селянська родина. 1843р. Полотно, олія. Він став одним із перших художників, які Тема українського, простого народу та жіночої долі була згустком крові, що запеклась Свої пейзажі Шевченко - художник не компонував, а змальовував краєвиди, які бачив Пейзажні малюнки Шевченка 1843 – 1847 рр. можна поділити на дві групи: Воздвиженський монастир у Полтаві . 1845. Папір, сепія, акварель, туш. Почаївська лавра Офорт – це гравюра на міді або цинку з малюнком, протравленим кислотами, Велике місце в Шевченковому доробку належить портретам. Він почав Автопортрети Тараса Шевченка — власні зображення, що їх створював Тарас Шевченко протягом усього життя Серед творчої спадщини Шевченка є ряд робіт на релігійну тематику. Визволення апостола Дослідники спадщини Кобзаря підкреслюють, що поетичних творів Шевченка до нас дійшло понад На світі є чимало поетів, віршам яких притаманна мелодійність. До таких поетів, Ти чув: співала мати при вікні Слова Шевченка світлі і сумні. - Заслання підірвало здоров'я Шевченка. На початку 1861р. він тяжко захворів і 10 Похований був Тарас Шевченко на Смоленському кладовищі. Через два місяці, виконуючи заповіт В історичному розвитку України Шевченко — явище незвичайне як своєю обдарованістю, так і Перед смертю Тарас Шевченко заповівЯк умру, то поховайтеМене на могиліСеред степу широкогоНа
Слайды презентации

Слайд 2 Тарас Григорович Шевченко народився 25 лютого (9 березня

Тарас Григорович Шевченко народився 25 лютого (9 березня за новим стилем)

за новим стилем) 1814 р. у с. Моринцях Звенигородського

повіту Київської губернії (нині Звенигородський район Черкаської області).

Слайд 3 Живучи у тяжкій неволі, малий Тарас не вчився

Живучи у тяжкій неволі, малий Тарас не вчився в школі, а пас ягняток за селом…

в школі, а пас ягняток за селом…


Слайд 4 Батьком Тараса був Григорій Іванович Шевченко, а матір’ю

Батьком Тараса був Григорій Іванович Шевченко, а матір’ю - Катерина Якимівниа Бойко.

- Катерина Якимівниа Бойко.


Слайд 5 Батько Тараса Шевченка, Григорій Іванович Шевченко, народився у

Батько Тараса Шевченка, Григорій Іванович Шевченко, народився у 1781 році. 1802

1781 році. 1802 року одружився з моринською дівчиною, Катериною Бойко. Григорій

Шевченко чумакував, їздив хурою до Києва, Єлисаветграда. Іноді брав з собою Тараса.

Слайд 6 Мати Тараса народилася 1783 року в Моринцях і

Мати Тараса народилася 1783 року в Моринцях і була кріпачкою

була кріпачкою Василя Енгельгарда. Була вона натурою лагідною, безмежно

чутливою і люблячою. Після того, як Катерина вийшла заміж за Григорія Івановича Шевченка влітку 1802 року, подружжя деякий час мешкало в селі Кирилівка (у провулку Могильних) на батьківщині чоловіка, а в 1810 році переселилося до Моринців. У цьому селі жив батько Катерини — Яким Бойко, але родина Шевченків оселилася не в тестя, а окремо, у дворі кріпака Копія, садиба якого пустувала, бо самого господаря за бунтівний характер та непослух панові було заслано до Сибіру. Отже, Тарасові судилося народитись саме в хаті Якима Бойка, в Моринцях. Тут, на Копіївщині (так звався куток села), й оселилася Катерина з Григорієм.

Слайд 7 І перед нею помолюся, мов перед образом святим тієї

І перед нею помолюся, мов перед образом святим тієї матері святої…

матері святої…


Слайд 8 20 серпня (1 вересня  1823 року) від тяжкої праці й

20 серпня (1 вересня  1823 року) від тяжкої праці й злиднів померла мати

злиднів померла мати Катерина, й 7 (19) жовтня 1823 року батько одружився

вдруге з удовою Оксаною Терещенко, в якої вже було троє дітей. Вона жорстоко поводилася з нерідними дітьми, зокрема з малим Тарасом

Слайд 9 Пізньої осені 1824 рок у в непогоду він

Пізньої осені 1824 рок у в непогоду він застудився у дорозі,

застудився у дорозі, занедужав. Коли його привезли у Кирилівку

- зовсім зліг. Перед смертю батько доручив господарювання в домі старшому синові Микиті. Глянувши на Тараса, в його розумне обличчя, Григорій Іванович, як це згадує сестра Ярина, промовив: "Синові Тарасу із мого хазяйства нічого не треба; він не буде абияким чоловіком; із його буде або щось дуже добре, або велике ледащо, для його моє наслідство або нічого не буде значить, або нічого не допоможе". Віщими виявилися слова змученого гіркою кріпаччиною трударя: широченні, величні обрії відкрила перед Тарасом його поетична доля.

Слайд 11 Залишившись сиротою, малий Тарас деякий час жив у

Залишившись сиротою, малий Тарас деякий час жив у дядька Павла, який

дядька Павла, який став опікуном сиріт. Згодом майбутній поет

іде школярем-попихачем до кирилівського дяка Петра Богорського, де його життя було постійно напівголодним. Утративши надію стати маляром, Т. Шевченко повертається до Кирилівки й пасе громадську череду.

Слайд 12 Звідти він тікає у Лисянку до диякона-живописця, а

Звідти він тікає у Лисянку до диякона-живописця, а згодом - у

згодом - у село Тарасівку до дяка-маляра, але дяк

відмовив йому.

Слайд 13 Восени 1822 року Тарас Шевченко почав учитися грамоти в

Восени 1822 року Тарас Шевченко почав учитися грамоти в місцевого дяка Совгиря.

місцевого дяка Совгиря. У той час ознайомився із творами 

Григорія Сковороди.

Слайд 14 Тарас не раз тікав із дякової «школи». Адже,

Тарас не раз тікав із дякової «школи». Адже, як він казав,був

як він казав,був дяк Совгирь вдачі суворої, більш за

все не подобалося Тарасові те, що, як настане субота, «годує» школярів «березовою кашею» — молотить дитячі попи березовими прутами, вибиваючи дурість .

Слайд 15 Постійним товаришем, надійною подругою Тараса була кучерявенька кароока

Постійним товаришем, надійною подругою Тараса була кучерявенька кароока дівчинка Оксана. Матері

дівчинка Оксана. Матері думали, що колись одружать їх, сватами

стануть. Та не судилося…

Слайд 16 Оксанка Коваленко була на три роки молодшою від

Оксанка Коваленко була на три роки молодшою від Тараса і мешкала

Тараса і мешкала по сусідству. Але дитяча симпатія та

підліткова закоханість не переросли у справжнє і глибоке почуття. Забракло часу. 15-річний "козачок" Тарас у валці свого пана Павла Енгельгардта мусів поїхати до Вільна (тепер — Вільнюс). Розлука була несподівана і довга. Тож своє перше кохання Тарасові залишалося тільки згадувати і малювати.

Слайд 17 Робити малюнки з пам’яті йому ще добре не

Робити малюнки з пам’яті йому ще добре не виходило, і замість

виходило, і замість милого личка малої кріпачки на папері

під його олівцем проступали обличчя прекрасних дам, які Тарас міг довго роздивлятися і перемальовувати з театральних афіш, мистецьких естампів чи паркових скульптур, яких досить було у великому місті. Так з’явився портрет "Погруддя жінки", в якому вгадуються риси обличчя французької актриси Адріани Лекуврер.

Слайд 18 А дівчина  При самій дорозі  Недалеко коло мене  Плоскінь вибирала,  Та й

А дівчина  При самій дорозі  Недалеко коло мене  Плоскінь вибирала,  Та

почула, що я плачу.  Прийшла, привітала,  Утирала мої сльози  І поцілувала .....


Слайд 19   Одного разу, прибираючи дякову "світлицю", Тарас набачив

  Одного разу, прибираючи дякову

у дяка грубий зшиток синього паперу. Ще раніш хлопець

помітив, як дяк щось у нього вписував. Школяр почав розглядати написані рукою дяка псалми, щедрівки, пісні, вірші... Сидів над ними хлопець, мов прикипів, поки почув, як грюкав дверима дяк. З нього школяру здаля одкривалась таємниця, як творяться на світі книжки. До жаги забажалось школяреві зробити самому таку книжечку, обмалювати візерунками і вписувать в неї ті пісні та вірші, що йому припали до вподоби. Це був перший прихований потяг до словесної творчості, що в першій своїй стадії заміняється копіюванням і вибором чужих творів... Потяг непереможний, жагучий... Хлопцеві мріялась, навіть снилась мальована, позолочена книжка, у яку він по своїй вподобі уписував вірші.

Слайд 20 Першу збірку своїх поетичних творів Шевченко видав 1840 під

Першу збірку своїх поетичних творів Шевченко видав 1840 під назвою »Кобзар». До неї

назвою »Кобзар». До неї увійшло 8 поезій: «Думи мої», «Перебендя»,»Катерина»,

«Тополя», «Думка», «До Основ'яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч».

Слайд 21 Шевченків “Кобзар” – це біблія народу, це велика

Шевченків “Кобзар” – це біблія народу, це велика книга мудрості, книга

книга мудрості, книга любові до України. Народ, який має

такого поета як Шевченко – безсмертний.

Слайд 22 Ще він мислитель і борець за волю. Вкраїну неньку

Ще він мислитель і борець за волю. Вкраїну неньку щиро він

щиро він любив Її він прославляв, про неї думав Для неї

все життя своє прожив.

Слайд 23 Обдарований від природи Тарас

Обдарований від природи Тарас Шевченко рано відчув тягу до

Шевченко рано відчув тягу до малювання. Ще змалку крейда

і вуглинка були для нього неабиякою радістю. Все ними малює: стіни, лави, стіл в хаті і на дворі, в себе і у гостях.

Слайд 24 Про свою пристрасть до писання і малювання Кобзар

Про свою пристрасть до писання і малювання Кобзар оповів у вірші

оповів у вірші “А.О. Козачковському”
Довго те діялось. Ще в

школі, Таки в учителя – дяка, Гарненько вкраду п’ятака – Бо я було трохи не голе. Таке убоге – та й куплю Паперу аркуш. І зроблю Маленьку книжечку. Хрестами І візерунками з квітками Кругом листочки обведу. Та й списую Сковороду Або “Три царіє со дари”

Слайд 25 Селянська родина. 1843р. Полотно, олія.
Він став одним

Селянська родина. 1843р. Полотно, олія. Він став одним із перших художників,

із перших художників, які прокладали новий реалістичний напрям, основоположник

критичного реалізму в українському мистецтві.

Для Шевченка малювання стало потребою, вираженням його творчого духу.


Слайд 26 Тема українського, простого народу та жіночої долі була

Тема українського, простого народу та жіночої долі була згустком крові, що

згустком крові, що запеклась у його серці.
Катерина. 1842р.

Полотно, олія.

Сліпа з дочкою. 1842р. Папір, олівець, сепія.

Циганка-ворожка.1841р. Папір, акварель.


Слайд 27 Свої пейзажі Шевченко - художник не компонував, а

Свої пейзажі Шевченко - художник не компонував, а змальовував краєвиди, які

змальовував краєвиди, які бачив перед собою. Саме тому в

його робочих альбомах ми знайдемо багато начерків дерев, бур’янів, хат, церков.

Тополя.1839-1840р.
Папір, олівець.

Хата батьків у Кирилівці. 1843. Папір,олівець.


Слайд 28 Пейзажні малюнки Шевченка 1843 – 1847 рр. можна

Пейзажні малюнки Шевченка 1843 – 1847 рр. можна поділити на дві

поділити на дві групи: малюнки, на яких зображено сільські

краєвиди і пейзажі, на яких відтворені історичні та архітектурні пам’ятки.

В Решетилівці.1845. папір, туш, сепія, акварель.


Слайд 29 Воздвиженський монастир у Полтаві . 1845. Папір, сепія,

Воздвиженський монастир у Полтаві . 1845. Папір, сепія, акварель, туш. Почаївська

акварель, туш.
Почаївська лавра з півдня. 1846. Папір, акварель.


Костел св. Олександра у Києві. 1846. Папір, акварель.


Слайд 30 Офорт – це гравюра на міді або цинку

Офорт – це гравюра на міді або цинку з малюнком, протравленим

з малюнком, протравленим кислотами, а також друкарський відбиток з

такої гравюри.

Видубицький монастир.1844. Папір, офорт.

У Києві. 1844. Папір, офорт.

Судня рада. 1844. Папір, офорт.

Однією з перлин української національної графіки є “Живописна Україна”. Це альбом офортів Шевченка.


Слайд 31 Велике місце в Шевченковому доробку

Велике місце в Шевченковому доробку належить портретам. Він почав

належить портретам. Він почав працювати над ними ще кріпаком.

В Академії продовжував роботу в цій галузі. Незабаром він стає одним з відомих і популярних портретистів.

Слайд 33 Автопортрети Тараса Шевченка — власні зображення, що їх створював

Автопортрети Тараса Шевченка — власні зображення, що їх створював Тарас Шевченко протягом усього життя

Тарас Шевченко протягом усього життя


Слайд 34 Серед творчої спадщини Шевченка є ряд робіт на

Серед творчої спадщини Шевченка є ряд робіт на релігійну тематику. Визволення

релігійну тематику.
Визволення апостола Петра з темниці 1836. Папір,

сепія, олівець

Розп'яття 1850

Покарання колодкою. 1856-57. (малюнок із серії «Притча про блудного сина»)


Слайд 35 Дослідники спадщини Кобзаря підкреслюють, що поетичних творів Шевченка

Дослідники спадщини Кобзаря підкреслюють, що поетичних творів Шевченка до нас дійшло

до нас дійшло понад 240, а мистецьких – олійних

картин, акварелей, сепій, офортів, малюнків – майже 1200. Сама ця кількість свідчить про його глибоку закоханість у малярство.

Слайд 36 На світі є чимало поетів, віршам яких притаманна

На світі є чимало поетів, віршам яких притаманна мелодійність. До таких

мелодійність. До таких поетів, без сумніву, належить Т.Г.Шевченко, про

якого П.І.Чайковський сказав: «Бувають щасливо обдаровані особи і бувають щасливо обдаровані народи. Я бачив такий народ, народ-музику, це – українці».

Слайд 37 Ти чув: співала мати при вікні Слова Шевченка світлі

Ти чув: співала мати при вікні Слова Шевченка світлі і сумні.

і сумні. - Чому, мамуню, серцю в грудях тісно? - То

пісня, українська наша пісня… Ти вперше прочитав із “ Букваря” Вогненні, вічні вірші Кобзаря. - Чом жаром обпікає кожне слово? - То мова, українська наша мова… Із книг тобі відкрилось до кінця Життя коротке гнаного співця, Діла і думи сина Батьківщини. - Що то дзвенить, відлунює в серцях? - То слава, горда слава України!

Слайд 38 Заслання підірвало здоров'я Шевченка. На початку 1861р. він

Заслання підірвало здоров'я Шевченка. На початку 1861р. він тяжко захворів і

тяжко захворів і 10 березня помер. Незадовго до смерті

написав останній вірш — “Чи не покинуть нам, небого”.


Слайд 39 Похований був Тарас Шевченко на Смоленському кладовищі. Через

Похований був Тарас Шевченко на Смоленському кладовищі. Через два місяці, виконуючи

два місяці, виконуючи заповіт поета, друзі перевезли його прах

на Україну і поховали на Чернечій (тепер Тарасова) горі біля Канева.

Слайд 40 В історичному розвитку України Шевченко — явище незвичайне як

В історичному розвитку України Шевченко — явище незвичайне як своєю обдарованістю, так

своєю обдарованістю, так і місцем у літературі, мистецтві, культурі. Походженням, становищем та

популярністю Шевченко — виняткове явище також у світовій літературі. З 47 років життя поет пробув 24 роки у кріпацтві, 10 на засланні, а решту — під наглядом жандармів. Революційна творчість Шевченка була одним із головних чинників формування національно-політичної свідомості народних мас України. Впливи Шевченка на різні сторони духовно-національного життя нації відчуваються до сьогодні.

Слайд 41 Перед смертю Тарас Шевченко заповів
Як умру, то поховайте
Мене

Перед смертю Тарас Шевченко заповівЯк умру, то поховайтеМене на могиліСеред степу

на могилі
Серед степу широкого
На Вкраїні милій,
Щоб лани широкополі,
І Дніпро,

і кручі
Було видно, було чути,
Як реве ревучий.
Як понесе з України
У синєє море
Кров ворожу... отойді я
І лани і гори —
Все покину, і полину
До самого Бога
Молитися... а до того
Я не знаю Бога.
Поховайте та вставайте,
Кайдани порвіте
І вражою злою кров’ю
Волю окропіте.
І мене в сем’ї великій,
В сем’ї вольній, новій,
Не забудьте пом’янути
Незлим тихим словом.


  • Имя файла: stezhkami-tarasa-shevchenka.pptx
  • Количество просмотров: 212
  • Количество скачиваний: 0