Слайд 2
Будинок Котляревського у Полтаві, робота Тараса Шевченка 1845 р.
Слайд 3
Ця акварельна робота запам'ятовується зразу й
назавжди. У неї незвична композиція (зображення зміщене догори аркуша,
адже те місце і справді на пагорбі) й несподівана назва. Несподівана, бо сам будинок — невеликий, малопомітний; він тут ніби й не головна деталь. Зате дуже виразною і витонченою є церква у стилі козацького бароко праворуч, до якої він скромно тулиться.
Інший художник міг би зобразити поетове житло й тим обмежитись, але Т. Шевченкові, який 1845 p. відвідав рідне місто автора "Енеїди", більше хотілося показати нам не майно Котляревського, а його дух, перемогу духовного над матеріальним.
Слайд 4
м.Полтава
Садиба-музей І. П. Котляревського
Слайд 5
Тут працював Котляревський, сюди летіла його муза
Слайд 6
Івана Котляревського зазвичай називають зачинателем нової
української літератури, твореної живою народною мовою. Це не означає,
ніби всі автори, старші за нього, писали книжною українською, церковнослов'янською латиною абощо. Твори українською мовою в її сучасному розумінні, й поетичні зокрема, були й до нього. Нею віршували такі знамениті автори, як Іван Мазепа, Семен Климовський та ін. Але тільки з приходом творця "Енеїди" й "Наталки Полтавки" про українську літературу, писану живою народною мовою, стало можна говорити як про самодостатню цілість — із різними родами й жанрами.
Слайд 8
"Наталка Полтавка"
21 січня 1921 року «Наталка Полтавка»
Вперше була поставлена у Харківському театрі.
П’єса була написана
у 1819 році
Слайд 9
Вистава “Наталка Полтавка”
Вінниця 1841р.
Слайд 10
Тема твору «Наталка Полтавка» драма кохання
бідної української дівчини-селянки, яка відстоює своє право на щастя.
Сюжет п'єси має соціальну спрямованість: перешкодою на шляху до одруження Наталки й Петра стає майнова нерівність.
Слайд 12
В центрі уваги письменника — образ
Наталки, яка не тільки любить і страждає, а й
протестує проти посягань на неї з боку багача-нелюба. Це класичний образ в українській літературі. Він захоплює нас своєю життєвою правдивістю, красою, добрим характером, глибиною почуттів, людяно поведінкою, благородством, моральною чистотою, нев'янучою молодістю.
Слайд 13
Постать Наталки - зворушує i приваблює своїми чеснотами.
Вона змальована як iдеал селянської дiвчини. Наталка увiбрала в
себе усi найкращi риси жiнки: скромнiсть, чеснiсть, доброту, сердечнiсть та душевну силу. Разом з тим вона красива, розумна, моторна, дотепна, окрім того шанує матір і всіх старших себе, трудяща і завзята рукодільниця.
Марія Заньковецька в ролі Наталки Полтавки
Слайд 16
Здатнiсть Наталки наполягати на своєму найвиразнiше проявляється, коли
повертається її коханий Петро.
Слайд 17
Другим образом у п’єсі, що бореться
за своє кохання є Петро. Він вірний у коханні,
і ладен зробити все для Наталки. Так, він чотири роки поневірявся в наймах, складав останню копійку, аби тільки бути поруч з нею. Ідеал щастя для Петра такий же, як і у Наталки – дружне, трудове життя з коханою людиною. Спільні й такі риси в цих двох образах, як чесність, працьовитість, співчуття до інших.
Слайд 18
“Наталка Полтавка” поклала початок національній українській
драматургії. І.Котляревський написав її і відразу ж вона була
поставлена в Полтаві за участю відомого актора Михайла Щепкіна.Із Полтави п’єса пішла у великий світ. Її дивилися в Петербурзі, Москві, Кишиневі, Києві, Чернігові, Мінську, Варшаві, Вільнюсі, містах Сибіру, Середньої Азії, Кавказу та в інших куточках світу. І в наш час п’єса з незмінним успіхом йде в багатьох країнах. Як же забезпечив автор таке довголіття своїй п’єсі? Літературознавці твердять, що “Наталка Полтавка” написана на основі справжнього життєвого факту. Крім того напоєна живлючими соками української народної пісні і народного повнокровного життя.
Слайд 19
В п’єсі “Наталка Полтавка” 22 пісні.
Це народні пісні й ті, що оброблені автором, а
також власні пісні І.Котляревського. Всі вони є не тільки окрасою твору, а й відіграють важливу роль в характеристиці героїв, розкривають їхній внутрішній світ. Мова п’єси проста і зрозуміла, образна і дотепна, іноді пройнята народним гумором, є неперевершеним зразком розмовної мови простого народу того часу.