Слайд 2
Мета: дослідити вплив етилену на геотропічну реакцію паростків
гороху. Обладнання та матеріали: 2 горщики
з 2–3-денними паростками гороху (квасолі, кукурудзи) з прямими корінцями, скляні ковпаки або банки (2 шт.), підставка, стиглі яблука (джерело етилену).
Слайд 3
ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ Ріст рослин регулюють не тільки біоелектричні сигнали,
але й гормональна система. Головну роль у регуляції швидкості
росту відіграє кількісний вміст гормона ауксину та його взаємодія з іншими гормонами, зокрема абсцизовою кислотою та етиленом. На відміну від стимулюючого росту ауксину, абсцизова кислота та етилен гальмують поділ клітин нижнього боку органа. Це спричиняє вповільнення його росту, і корінь починає вигинатися вбік. Етилен нейтралізує нормальний геотропізм стебла деяких видів рослин так, що вони займають горизонтальне положення замість вертикального, а при високій концентрації етилену в повітрі навіть лягають, тобто етилен інгібує ріст стебла, особливо при фізіологічному стресі, інгібує ріст кореня при геотропізмі. Отже, етилен виконує регуляторні функції в житті рослин,збільшення його вмісту в клітинах призводить до зміни швидкості їхнього росту.
Слайд 4
Геотропізм Геотропізм — це здатність органів рослин набувати
певного положення під впливом земного тяжіння. Геотропізм зумовлює вертикальний
напрямок осьових органів рослини: головний корінь росте прямо вниз (позитивний геотропізм), головне стебло — прямо вгору (негативний геотропізм).
Слайд 5
ХІД РОБОТИ 1. Установіть скляні ковпаки № 1 і
2 на підставку. Під ними розмістіть горщики з 2–3-деннимипаростками
гороху. 2. Укажіть розташування паростків. 3. Під ковпак № 1 покладіть яблука. 4. Поставте рослини в темне місце на кілька днів. У міру накопичення етилену в повітрі він починає проникати в паростки гороху. 5. Через кілька днів поспостерігайте за змінами, що відбулися з паростками гороху.
Слайд 6
Заповніть таблицю. Висновок. Про що свідчать результати досліду? (Перед
формулюванням висновку обов’язково прочитайте теоретичні відомості до роботи.)