Бутан (C 4 H 10) - органічна сполука класу алканов. У хімії назва використовується в основному для позначення н-бутану. Таку ж назву має суміш н-бутану і його ізомеру ізобутану CH (CH 3) 3. Назва походить від
класу алканов. У хімії назва використовується в основному для
позначення н-бутану. Таку ж назву має суміш н-бутану і його ізомеру ізобутану CH (CH 3) 3. Назва походить від кореня "бут-" (англійська назва масляної кислоти - butyric acid ) І суфікса "-ан" (приналежність до алканів). У великих концентраціях отруйний, вдихання бутану викликає дисфункцію легенево-дихального апарату. Міститься в природному газі, утворюється при крекінгу нафтопродуктів, при поділі попутного нафтового газу, "жирного" природного газу. Як представник вуглеводневих газів пожежо-і вибухонебезпечний, малотоксичний, має специфічний характерний запах, володіє наркотичними властивостями. За ступенем впливу на організм газ відноситься до речовин 4-го класу небезпеки (малонебезпечні) по ГОСТ 12.1.007-76. [1] Шкідливо впливає на нервову систему [2].
Слайд 4
Фізичні властивості Бутан - безбарвний горючий газ, зі
специфічним запахом, легко зріджується (нижче 0 C і нормальному
тиску або при підвищеному тиску і звичайній температурі - легколетучая рідина). Точка замерзання -138 С (при нормальному тиску). Розчинність у воді - 6,1 мг в 100 мл води (для н-бутану, при 20 C, значно краще розчиняється в органічних розчинниках [3]). Може утворювати азеотропну суміш з водою при температурі близько 100 C і тиску 10 атм.
Щільність рідкої фази = 580 кг / м 3. [4]
Щільність газової фази при нормальних умовах = 2,703 кг / м 3.
Щільність газової фази при температурі при 15 С = 2,550 кг / м 3.
Слайд 5
Знаходження та отримання Міститься в газовому конденсаті і нафтовому
газі (до 12%). Є продуктом каталітичного і гідрокаталітичних крекінгу
нафтових фракцій. У лабораторії може бути отриманий за реакції Вюрца :
Слайд 6
. Сіркоочистки (демеркаптанізація) бутанової фракції
Прямогонний бутановую фракцію необхідно
очищати від сірчистих сполук, які в основному представлені метил-і
етил-меркаптанами. Метод очищення бутанової фракції від меркаптанів полягає в лужному екстракції меркаптанів з вуглеводневої фракції і подальшої регенерації лугу в присутності гомогенних або гетерогенних каталізаторів киснем повітря з виділенням дисульфідного масла.
Слайд 7
Біологічні ефекти
Вдихання бутану викликає задуха і серцеву
аритмію. При попаданні на тіло зрідженого газу або струменя
його випарів викликає охолодження до -20 C, що вкрай небезпечно при інгаляціях.
містить етан-етилену до 4%, пентанів до 3%, сірководню до
50 мг/м3 газу. Пружність пари за температури 45°С не повинна перевищувати пружність пари пропану (див. пропан товарний). Температура випаровування (об’ємна частка 95%) повинна бути рівною температурі випаровування бутану. Склад суміші (скрапленого газу), яка використовується як паливо для комунально-побутового споживання, обмежується пружністю пари 1,6 МПа за температури 45°С. При цьому забезпечується достатня леткість газового палива.