BiogrāfijaFricis Bārda ir dzimis 1880. gada 25. janvārī Pociema pagasta Rumbiņos saimnieka ģimenē. Bārdu ģimene bija liela – 9 bērni, no tiem Fricis – trešais. Ģimene bija ļoti reliģioza ar stingru, patriarhālu garu. Līdz piecpadsmit gadu
Слайд 2
Biogrāfija Fricis Bārda ir dzimis 1880. gada 25. janvārī
Pociema pagasta Rumbiņos saimnieka ģimenē. Bārdu ģimene bija liela
– 9 bērni, no tiem Fricis – trešais. Ģimene bija ļoti reliģioza ar stingru, patriarhālu garu. Līdz piecpadsmit gadu vecumam F. Bārda gājis ganos. Šajā laikā viņš vairāk „runājies" ar sauli un mākoņiem, ar vēju un mežu, nekā ar cilvēkiem. Daba un īpaši Rumbiņu baltie bērzi vēlāk kļuva par viņa dzejas iemīļotāko motīvu.
1890. gadā Pociema pagastskolā, pēc tam viņš mācījās Umurgas
draudzes skolā (1892 – 1895) un Limbažu pilsētas skolā (1895 – 1898). Tēvs tālāko skološanu apmaksāt nevarēja. Vienīgā izglītība iespēja bija iekļūt par valsts stipendiātu skolotāju seminārā. Tas F. Bārdam arī izdodas – viņš izturēja konkursu un no 1898. gada līdz 1901. gadam mācījās Valkas skolotāju seminārā, kas tajā laikā atradās Rīgā.
spilgtākajiem latviešu neoromantiķiem. Viņa pirmais dzejoļu krājums Zemes dēls (1911) palika arī vienīgais dzejnieka mūžā, otrais – Dziesmas un lūgšanas Dzīvības Kokam (1923) nāca klajā pēc dzejnieka nāves. Bārdas literārajā mantojumā ir arī apceres par mākslas, filozofijas, reliģijas jautājumiem, sava laika literatūras vērtējumi.
Слайд 6
Dzejolis “Es” Trīs lietas mani moka no mazotnes:
kas biju,
kas būšu un esmu kas es?
Daudz atbildes radās, daudz
izzuda,
līdz beidzot šī viena man palika: ne puķe, ne lapa, ne zieds es, ne zars,
ne zvaigzne, ne saule, ne liesma, ne stars, ––
es esmu tik sīks zieda puteklīts,
kas, mūžības vēju nests, lido un trīc. Un mūžības vējiem, kas dziedot mani nes,
ja tālāk vēl kādureiz jautāju es:
kur zieds tas, no kā esmu atšķīries? –
tie dziedot man atbild: to ziedu sauc – Dievs!
Слайд 7
DZEJOĻA ANALĪZE Dzejoļa ievirze – patriotiskāš, filosefiskā, u.c. Dzejas noskaņa
– optimistiskā, pesimistiskā, neitrālā Dzejoļa kompozīcija:...... Dzejoļa forma: es / tu
/ viņš / viņa / mēs / jūs ... Leksikas stils – publicistikas/ sarunvalodas / zinātniskais / daiļliteratūras... Dzejoļa ritms – jambs / trohajs / ... + PANTA FORMA Dzejoļa atskaņas – blakus / krusteniskās / gredzenveida... + izrakstīt piemērus Liriskais “ES” http://buzzhairs.blogspot.com/2012/03/latviesu-tautasdziesmu-poetikas-un.html Dzejoļa tēli Dzejoļas pretstati: zvaigzne-saule u.c. Mākslinieciskās izteiksmes līdzekļi (MIL) : Epitets / salīdzinājums / metafora / metonīmija / ... + piemēri no dzejoļa IZLASĪT http://www.gudrinieks.lv/referati/cits/dzejas-analize.html