Что такое findslide.org?

FindSlide.org - это сайт презентаций, докладов, шаблонов в формате PowerPoint.


Для правообладателей

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Яндекс.Метрика

Презентация на тему БІОЛОГІЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ТРАВЛЕННЯ. ТРАВЛЕННЯ В РОТОВІЙ ПОРОЖНИНІ

Содержание

1. Біологічне значення травлення.2. Система органів травлення. Травлення в ротовій порожнині.3. Регуляція слиновиділення.4. Ковтання і просування їжі стравоходом.
БІОЛОГІЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ТРАВЛЕННЯ. ТРАВЛЕННЯ В РОТОВІЙ ПОРОЖНИНІ 1. Біологічне значення травлення.2. Система органів травлення. Травлення в ротовій порожнині.3. Регуляція 1. Біологічне значення травлення. Організм людини у процесі життєдіяльності витрачає різні речовни та значну кількість енергії. Хімічні елементи, які містяться в організмі (з “прикладної біохімії” Морзе) Травлення — це складний біохімічний процес, в якому беруть І участь До них відносяться: м'ясо і м'ясні продукти, риба і рибні продукти, молоко Ферменти — певний клас білків, що прискорюють біохімічні реакції (біокаталізатори). Вони виробляють™ При розкладанні поживних речовин вивільнюється багато енергії АТФ, потрібної для життєдіяльності організму. 2. Система органів травлення. Травлення в ротовій порожнині. Травна система — це комплекс органів, які забезпечують над­ходження в організм і У ротовій порожнині є чотири Мигдалики, які утворюють навколо Ніііі лімфоїдне кільце. Кожний зуб має коронку, що виступає з ясен, яка переходить у шийку, У дитини на 6-8 мвсяці починають прорізатися тимчасові або молочні зуби. Протягом В слизовій оболонці рота є багато дрібних залоз, що виділяють слину. В сльнаАмілазаКрохмальдекстринмальтоза Мальтазамальтозаглюкоза В порожнину рота відкриваються три пари великих слинних залоз.- привушна – найбільша Фермент птіалін розщеплює складні вуглеводи до мальтози; мальтоза розщеплює дисахариди до глюкози. 3. Регуляція слиновиділення. Слиновиділення здійснюється рефлекторно, за участю нервової системи. До кожної слинної залози підходять Кількість крові, яка протікає через слинні залози під час їх дії, збільшується 4. Ковтання і просування їжі стравоходом. Харчова грудка подразнює рецептори слизової оболонки зіва і глотці. Збудження передається в Література1. Бугаев К.Е., Маркусенко Н.Н. та ін. Возрастная физиология.— Ростов-на-Дону: Дякую за увагу!
Слайды презентации

Слайд 2 1. Біологічне значення травлення.
2. Система органів травлення. Травлення

1. Біологічне значення травлення.2. Система органів травлення. Травлення в ротовій порожнині.3.

в ротовій порожнині.
3. Регуляція слиновиділення.
4. Ковтання і просування їжі

стравоходом.


Слайд 3
1. Біологічне значення травлення.

1. Біологічне значення травлення.

Слайд 4 Організм людини у процесі життєдіяльності витрачає різні речовни

Організм людини у процесі життєдіяльності витрачає різні речовни та значну кількість

та значну кількість енергії. На покриття цих витрат із

довкілля винні надходити речовини, що відновлюють структурні та енергетичні потреби організму. Цими поживними речовинами є білки, вуглеводи, жири, мінеральні речовини, вітаміни.
Повноцінна їжа сучасної людини є джерелом відновлення необхідних елементів, що входять у склад її організму (див. табл. 11,12). Як свідчать дані таблиць, деякі елементи містяться в організмі людини тільки в незначній кількості, інші—у більшій кількості: м'язи, кістки, кров, лімфа та інші тканини містять багато оксигену, карбону, гідрогену й нітрогену.


Слайд 5 Хімічні елементи, які містяться в організмі (з “прикладної

Хімічні елементи, які містяться в організмі (з “прикладної біохімії” Морзе)

біохімії” Морзе)


Слайд 6 Травлення — це складний біохімічний процес, в

Травлення — це складний біохімічний процес, в якому беруть І

якому беруть І участь різноманітні травні ферменти, завдяки яким

гідролізуються полі-I мерій нерозчинні продукти на розчинні, що легко всмоктуються в кров і німфу та засвоюються організмом.
Основними поживними речовинами, які надходять з їжею, є білки, які виконують в організмі, головним чином, пластичну (будівельну) фун­кцію, вуглеводи і жири є переважно енергетичними речовинами. Вели-К у роль відіграють вітаміни, органічні кислоти, мінеральні речовини, без яких неможливе засвоєння речовин в організмі.
Харчові продукти раціону людини поділяються на тваринні і рослинні. Тваринні продукти є джерелом пластичних (за рахунок білків) і енергетичних (за рахунок жирів) речовин.

Слайд 7 До них відносяться: м'ясо і м'ясні продукти, риба

До них відносяться: м'ясо і м'ясні продукти, риба і рибні продукти,

і рибні продукти, молоко і молочні продукти, яйця і

продукти із них. Жири тварин надходять в організм, головним чином, у Вигляді вершків, вершкового масла, свинячого сала, жирного м'яса шахів, риби. Рослинні продукти представлені зерновими, бобовими рослинами (крупа, борошно, хліб), а також овочами, фруктами, ягода­ми, які є джерелом біологічно активних речовин — вітамінів, ферментів, мікроелементів (заліза, міді, йоду, кобальту тощо). Крім того, ці продук­ти містять клітковину, пектинові речовини та інші вуглеводи, органічні кислоти.
В організмі людини під впливом травних соків у травному каналі білки розщеплюються на амінокислоти, жири — на гліцерин і жирні кис­лоти, вуглеводи — на моносахариди. Основна роль у розщепленні по­живних речовин належить ферментам, під впливом яких нерозчинні і не здатні всмоктуватись складні речовини перетворюються в розчинні і легкозасвоювані прості речовини.

Слайд 8 Ферменти — певний клас білків, що прискорюють біохімічні

Ферменти — певний клас білків, що прискорюють біохімічні реакції (біокаталізатори). Вони

реакції (біокаталізатори). Вони виробляють™ секреторними клітинами травних залоз, які

містяться в слизових оболонках рота, шлунка, кишечнику тощо, а також підшлунковою залозою. У травний тракт фермен-ти надходять у складі слини, шлункової» підшлункового та кишкового соків. Кількість і склад ферментів відпові- дає особливостям спожитої їжі. Наприклад, якщо в ній багато білків - зростає кількість ферментів, що розщеп-люють їх до амінокислот. Ферменти діють тільки на місці свого утворення: ферменти слини — у ротовій порожнині, ферменти залоз шлунка — в його порожни-ні, ферменти підшлункової залози — у порожнині тонкої (дванадцятипалої) кишки.

Слайд 9 При розкладанні поживних речовин вивільнюється багато енергії АТФ,

При розкладанні поживних речовин вивільнюється багато енергії АТФ, потрібної для життєдіяльності

потрібної для життєдіяльності організму. В різні періоди життя людині

потрібна різна кількість енергії. Наприклад, організм дитини, який росте і розвивається, потребує її набагато більше, ніж організм дорослої людини.
Неперетравлені рештки харчових мас видаляються із травної о каналу у вигляді калу. З ним виводяться солі, пігменти, шкідливі для організму речовини.


Слайд 10 2. Система органів травлення. Травлення в ротовій порожнині.

2. Система органів травлення. Травлення в ротовій порожнині.

Слайд 11 Травна система — це комплекс органів, які забезпечують

Травна система — це комплекс органів, які забезпечують над­ходження в організм

над­ходження в організм і перетворення їжі та води у

ньому на прості хімічні сполуки, які здатні засвоюватись або виводитись.
Травний канал людини (8-10 м) складається з кількох відділів: ротової порожнини, глотки, стравоходу, шлунка, тонкої і товстої кишок. До органів травлення належать слинні залози, печінка і підшлункова залоза.
Перетравлення їжі починається в ротовій порожнині, в якій розрізняють два відділи: переддвер'я рота, яке обмежоване спереду і боків губами і щоками, ззаду яснами і зубами і власне ротову порожнину, утворену твердим і м'яким піднебінням .Отвір, обмежований передніми піднебінними дугами називається зівом, який сполучає ротову порожнину з глоткою.

Слайд 12 У ротовій порожнині є чотири Мигдалики, які утворюють

У ротовій порожнині є чотири Мигдалики, які утворюють навколо Ніііі лімфоїдне

навколо Ніііі лімфоїдне кільце. У мигдаликах І ні (вішаються

лімфоцити.
У ротовій порожнині містяться ц пік і зуби.
Язик — рухомий м'язовий орган, іікритий слизовою оболонкою, є орга­ном смаку. Язик бере участь у пере­мішуванні їжі в порожнині рота, про­штовхуванні харчової кашки до глот­ки та стравоходу, акті ковтання та у формуванні мовлення.
Зуби — утворення, що склада­ються переважно з твердих тканин, розташовані у ротовій порожнині й при-шачені для відкушування, утримання та подрібнення їжі, а також беруть участь у формуванні звуків мови.
За формою і функціями розрізня­ють різці, ікла, малі і великі кутні зуби.
У дорослої людини 32 зуби (по 16 у кожній щелепі): 8 різців, 4 ікла, 8 ма­лих кутніх і 12 великих кутніх (рис. 58).

Слайд 13 Кожний зуб має коронку, що виступає з ясен,

Кожний зуб має коронку, що виступає з ясен, яка переходить у

яка переходить у шийку, і корінь, занурений у зубну

лунку ясен. Великі кутні зуби на нижній ще­лепі мають по 2, а на верхній — по 3 корені. Решта зубів — однокорінні.
Зовнішня поверхня зубів — коронка — вкрита емаллю . Емаль є найтвердішою речовиною організму людини.
Під емаллю міститься основна речо вина зуба — дентин (містить 72% мінеральних солей, 28% органіч-них речовин | води), яка заповнює також шийку та корпії, зуба і за міцністю подібна до кістковоїтки нини. У корені дентин вкритий цементом, який є видозміне-ною кістковою тканинок», яка містить багато кальцію фосфату. Усередині зуба є порожнина, заповнена ніж-ною сполучною тканиною — пульпою, в якім розміщені кровоносні судини і нерви. Тут відбувається інтенсивний обмін речовим зуба, і з пульпою пов'язані відновні про-цеси у разі якихось пошкоджень дентину. Зуби заклада-ються і розвиваються в товщі щелепи. Ще в утробному періоді розвитку закладаються початки постійних зубів, які потім змінюють молочні.

Слайд 14 У дитини на 6-8 мвсяці починають прорізатися тимчасові

У дитини на 6-8 мвсяці починають прорізатися тимчасові або молочні зуби.

або молочні зуби. Протягом другого року життя, а інколи

і на початку третього року життя закінчується прорізування всіх 20 молочних зубів.
У 6-7 років у дітей почигнають аипадати молочні зуби і замість них поступово виростають постійні зуби. Прорізування постійних зубів закінчується до 14-15 років. Виняток становлять зуби мудрості, поява яких часом затримується до 25-30 років.
При хімічній дії на емаль відбувається дсм-інералізація, розчинення мінеральних солей емалі кислотами, які утворюються в основному в ре­зультаті розпаду залишків їжі. Дсмінсралізація відбувається також і в тканині зуба, розташова­ної під емаллю, — в дентині. Найбільш згубно діє на емаль молочна кислота — основний про­дукт бродіння вуглеводів.
Подрібнена механічно їжа в порожнині рота змішується із слиною.




Слайд 15 В слизовій оболонці рота є багато дрібних залоз,

В слизовій оболонці рота є багато дрібних залоз, що виділяють слину.

що виділяють слину. В порожнину рота відкриваються три пари

великих слинних залоз (рис. 60):
привушна — найбільша слинна залоза, яка знаходиться трохи нижче від вушної залози. Вивідна протока її знахо-
Диться під шкірою щік і відкривається у передверя рота на внутрішній поверхні щік, проти доугого верхнього великого кутнього зуба.
щ кожний шматочок їжі добре пережовувати і змочува-ти слиною.
Кількість крові, яка протікає через слинні залози під час їх дії, збільшується в 3-4 разів. Тому в процесі простого жування можна "пережовувати" і очистити через ці залози до 6 літрів крові (практично всю).
Крім безумовно-рефлекторного виділення слини, може бути умовно-рефлекторне — на вигляд їжі, її запах, спогади або розмови про неї, що кілька разів поєднувалися в часі з їдою.
4. Ковтання і просування їжі стравоходом
Харчова грудка подразнює рецептори слизової оболонки зіва і глот-ки. Збудження передається в довгастий мозок, а звідти по відцентрових нервах — до м'язів, які беруть участь у ковтанні, і викликає їх скоро-чення. Ковтання — складний рефлекторний акт, у якому беруть участь м'язи язика, глотки та гортані, спрямовані на опускання надгортанни-Ка (рис. 61). Надгортанник закриває шлях харчовій грудці (кашці) у ди-ісальні шляхи. Водночас м'яке піднебіння підіймається і закриває їй шлях Ю носоглотки. Якщо людина під час їжі розмовляє, сміється, робить різні рухи, грудка їжі може потрапити в дихальні шляхи, що спричинить сильний кашель, який дасть змогу відхаркнути грудку.
їжа, подрібнена у ротовій порожнині і просочена слиною, сформо­вана у харчові грудки, через зів надходить у глотку, а з неї у стравохід. Стравохід — м'язова трубка довжиною у дорослої людини — 25 см, у новонародженої дитини — 10 см, у дворічної — до 20 см. Стінки стра­воходу складаються з трьох оболонок: слизової, м'язової і сполучнот­канинної. Епітелій захищає стравохід при рухові по ньому харчової груд­ки. У дітей слизова оболонка стравоходу багата на кровоносні судини, ніжна, легко може бути поранена грубою їжею.
Проковтнута харчова грудка рефлекторним скороченням кільце­вих м'язів стравоходу просувається в шлунок. Рідка їжа проходить по стравоходу за 2-3 сек., а густа — 6-8 сек.




Слайд 16 сльна
Амілаза
Крохмаль
декстрин
мальтоза
Мальтаза
мальтоза
глюкоза

сльнаАмілазаКрохмальдекстринмальтоза Мальтазамальтозаглюкоза

Слайд 17 В порожнину рота відкриваються три пари великих слинних

В порожнину рота відкриваються три пари великих слинних залоз.- привушна –

залоз.
- привушна – найбільша слинна залоза, яка знаходиться трохи

нижче від вушної залози. Вивідна протока її знаходиться піл шкірою щік і відкривається у передвер’я рота на внутрішній поверхні щік, проти другого верхнього великого кутнього зуба;
О-підщелепна, розміщена у підщелепній ямці, вивідна протока її відкривається на дні рота під передньою частиною язика;
о -під'язикова — найменша за­ноза, лежить під язиком, має кілька вивідних проток, найбільша з них відкривається в ротову порожнину разом з протокою підщелепної залози.
Слина, що виділяється слинни­ми залозами, — прозора рідина, в ній
міститься 98-99% води, решта — неорганічні (солі калію, кальцію тощо) і органічні (ферменти — птіалін і мальтази, а також білкові речовини муцин і лізоцим) речовини.

Слайд 18 Фермент птіалін розщеплює складні вуглеводи до мальтози; мальтоза

Фермент птіалін розщеплює складні вуглеводи до мальтози; мальтоза розщеплює дисахариди до

розщеплює дисахариди до глюкози. Повного ферментативного розщеплення складних вуглево-дів

у ротовій пожнині не відбувається через короткий час перебування в ній харчової грудки. Білок слини муцин робить слину клейкою, завдяки чому їжі легше проковтується. Білкова речовина — лізоцим має бактерицидів дію (знезаражує мікроорганізми і швидко загоює пошкоджену слизот оболонку). Слина має лужну реакцію (рН = 7,4-8,0). Висока лужність слини сприяє нейтралізації кислот, що утворюються в процесі бродінні вуглеводів. У дітей слинні залози сформовані вже в день народження, але виділення слини у перші місяці життя незначне, вже з 4-6-місячного віку слиновиділення у дітей значно посилюється.
У дітей 11-12 років виділяється підчас їжі за добу 200 мл слини. У проміжки між прийманням їжі — 400 - 600 мл, ця величина відносно стала в однієї й тієї самої дитини і неоднакова у різних дітей.



Слайд 19
3. Регуляція слиновиділення.

3. Регуляція слиновиділення.

Слайд 20 Слиновиділення здійснюється рефлекторно, за участю нервової системи. До

Слиновиділення здійснюється рефлекторно, за участю нервової системи. До кожної слинної залози

кожної слинної залози підходять волокна нервів симпатич­ного і парасимпатичного

відділів вегетативної нервової системи.
їжа, що надійшла в порожнину рота, подразнює закінчення смако­вих нервів; у них виникає збудження, яке по доцент-рових нервах передається в центр слиновиділення — довгастий мозок. Тут відбувається передача збудження із доцентрових нервів на відцентрові (симпа­тичні і парасим-патичні), які йдуть до слинних залоз. Збудження охоплює секреторні клітини слинних залоз і відбувається виділення слини певної якості і кількості. Так здійснюється безумов-ний слиновидільний рефлекс.
Жування посилює слиновиділення. Причому, чим більше подрібнюється їжа, тим більше виділяється слини. Деякі люди за звичкоюс їдять дуже швидко. У результаті слина не надає хімічного впливу на таку їжу, якк свіжий хліб, тістечка, картопляне пюре. Тому потрібно завжди кожний шматочок їжі добре пережовувати і змочувати слиною.



Слайд 21 Кількість крові, яка протікає через слинні залози під

Кількість крові, яка протікає через слинні залози під час їх дії,

час їх дії, збільшується в 3-4 разів. Тому в

процесі простого жування можна “перегнати” і очистити через ці залози до 6 літрів крові (практичновсю).
Крім безумовно-рефлекторного виділення слини, може бути і умовно-рефлекторне – на вигляд їжі, її запах, спогади або розмови про неї, що кілька разів поєднувалися в часі з їдою.

Слайд 22
4. Ковтання і просування їжі стравоходом.

4. Ковтання і просування їжі стравоходом.

Слайд 23

Харчова грудка подразнює рецептори слизової оболонки зіва і

Харчова грудка подразнює рецептори слизової оболонки зіва і глотці. Збудження передається

глотці. Збудження передається в довгас-тий мозок, а звідти по

відцентрових нервах до м'язів, які беруть участь у ковтанні, і викликає їх скорочення. Ков-тання — складний рефлекторний акт, у якому беруть участь м'язи язика, глотки та гортані, спрямовані на опускання надгортанника. Надгортанник закриває шлях харчовій грудці (кашці) у дихальні шляхи. Водночас м'яке піднебіння підіймається і закриває їй шлях
до носоглотки. Якщо людина під час їжі розмовляє, сміється, робить різні рухи, грудка їжі може потрапити в дихальні шляхи, що спричинить сильний кашель, який дасть змогу відхаркнути грудку.
Їжа, і подрібнена у ротовій порожнині і просочена сли-ною, сформована у харчові грудки, через зів надходить у глотку, а з неї у стравохід. Стравоохід — м'язова труб-ка довжиною у дорослої людини — 25 см, у
N .іродженої дитини — 10 см, у дворічної — до 20 см. Стінки стра-
* \ складаються з трьох оболонок: слизової, м'язової і сполучнот-
н її. Кпітелій захищає стравохід при рухові по ньому харчової груд- ні '• и ісіі слизова оболонка стравоходу багата на кровоносні судини, сі ко може бути поранена грубою їжею.
Проковтнута харчова грудка рефлекторним скороченням кільце-ин і і ни стравоходу просувається в шлунок. Рідка їжа проходить по .оду за 2-3 сек., а густа — 6-8 сек.


Слайд 25 Література
1. Бугаев К.Е., Маркусенко Н.Н. та ін. Возрастная

Література1. Бугаев К.Е., Маркусенко Н.Н. та ін. Возрастная физиология.— Ростов-на-Дону:

физиология.— Ростов-на-Дону: "Ворошиловградская правда", 1975.—С. 131-133.
2. Ермолаев Ю.А. Возрастная

физиология: Учеб. пособ. для студ. ... і кузов.—М.: Вьісш.шк., 1985.—С. 329-332.
3. Кисельов Ф.С. Анатомія і фізіологія дитини з основами шкільної гігієни.— К.: Радянська школа, 1967.— С. 181-188.
4. Маруненко І.М., Неведомська Є.О., Бобрицька В.І. Анатомія і вікова фізіологія з основами гігієи. –К.: Курс лекцій, 2004. – С.188-201.
5.Старушенко Л.І. Клінічна анатомія і фізіологія людини: Навч. „мийник.— К.:УСМП, 2001.— С. 115-123.
6. Хрипкова А.Г. Возрастная физиология. —М.: Просвещение, 1978.—С. 236 244.


  • Имя файла: bІologІchne-znachennya-travlennya-travlennya-v-rotovІy-porozhninІ.pptx
  • Количество просмотров: 121
  • Количество скачиваний: 0