Слайд 2
Бактерії
Бактерії- це примітивні одноклітинні живі організми. Вони поширені
повсюдно: на поверхні або усередині інших організмів (тварин, рослин, людини),
у великій кількості зустрічаються в грунті, водоймах. Прямо чи опосередковано бактерії відіграють важливу роль в житті людини.
Слайд 3
Царство бактерій
Бактерії- відносяться до царства найбільш дрібних організмів.
Їх можна побачити тільки при збільшенні мікроскопав 500-1000 разів. Бактерії
поширені всюди: у повітрі, у воді, в грунті, в мертвих тілах і в живих організмах. Велика кількість різних бактерій виявлена навіть у водах Північного Льодовитого океану. Бактерії були знайдені й на дні океану, на глибині кількох тисяч метрів. Особливо багато бактерій живе в гниючих органічних залишках, в грунті, в забрудненій воді, в тілі хворих тварин.
Слайд 4
Будова бактерій
Більшість бактерій - одноклітинні структури. Винятком є такі рослини, як
нитчасті ціанобактерії та актиноміцети. Форма клітин бактерій може бути
округла (коки), звита (спірили, вібріони), паличкоподібна (бацили, псевдомонади), іноді - зірчасті, кубічні, С-подібні, тощо. Властивості бактерій, такі як рухливість, всмоктування поживних речовин, приклеювання до поверхні, визначаються формою клітин. Приміром, оліготрофи, що мешкають в середовищах з низькою концентрацією поживних речовин, з метою збільшити відношення поверхні до об'єму утворюють особливі вирости (простекі).
Організм бактерії на 70-80% складається з води. Сухий залишок являє собою 50% білка, часток клітинної стінки 10-20%, ліпідів 10%, РНК 10-20%, ДНК 3-4%. З мікроелементів в склад бактеріальної клітини входять вуглець (50%), кисень (20%), азот (14%), водень (8%) в малих концентраціях.
Слайд 5
Розмноження бактерій
Бактерії є одноклітинними мікроорганізмами, позбавленими ядра (прокаріоти). Відомо
приблизно десять тисяч сучасних бактерій. Бактерії поширені повсюдно. Вони
зустрічаються у величезних кількостях у воді, грунті, повітрі, залишках мертвих рослин, трупах тварин, в живих організмах. Бактерії ростуть і розмножуються з неймовірною швидкістю. Приміром, одна холерних бактерія за добу при сприятливих умовах може відтворити таку кількість собі подібних, що плівка з бактерій могла б покрити всю поверхню земної кулі. Якщо цього не відбувається насправді, то тільки тому, що для всіх бактерій не достатньо поживних речовин, що призводить до їх масової загибелі.
Слайд 6
Роль бактерії в природі
Бактерії поширені повсюдно: в повітрі, у
воді, в грунті, в живих організмах. Бактерії були виявлені
навіть на дні океану на глибині декількох кілометрів, в термальних джерелах, температура води яких досягає 90 градусів, в нафтоносних пластах, тобто вони здатні існувати в таких умовах, де інші живі організми не зустрічаються взагалі.