Слайд 2
Географічне положення
Польща, Республіка Польща ,Річ Посполита Польська (пол.
Polska, Rzeczpospolita Polska) − держава у Центральній Європі, унітарна
парламентська республіка, що має в своєму складі 16 воєводств. Польща має державний кордон з сімома країнами Європи: на північному сході вона межує з Росією (Калінінградська область) та Литвою, на сході − з Білоруссю та Україною, на півдні − з Чехією та Словаччиною, на заході − з Німеччиною. На півночі Польща омивається водами Балтійського моря. Столицею Польщі є місто Варшава.
Площа Польщі становить 312 679 км², населення становить близько 38 млн осіб, вона є дев'ятою державою Європи за площею та восьмою за населенням. Близько 61% населення проживає у містах, найбільшими серед яких є Варшава, Краків, Лодзь, Вроцлав та Познань Офіційною мовою є польська.
Слайд 3
Клімат країни помірний, перехідний від морського до континентального.
У
верхній частині Судетів та Карпат спостерігаються ознаки гірського клімату.
Влітку середня температура становить +17 °С на узбережжі до 19,3 °С в Нижній Сілезії і в безпосередній близькості від Тарнува. У зиму, приблизно від 0 °С Свіноуйсьце; −1 °С в Сілезькій низовині, воєводстві Любуському та балтійському узбережжі; −3 °С у Варшаві; нижче −5 градусів в регіоні Сувалки. Середньорічна температура коливається від більш 9 °С в безпосередній близькості від Вроцлава, Легниці і Зелена Гура до 6 °С в регіоні Сувалки.
Слайд 4
Великі озера
Снярдви
Марми
Найбільші озера (з площею понад 100
квадратних кілометрів):
Слайд 5
Гол. ріки − Вісла з притоками Сян, Вепш
і Буг (Західний Буг), і Одра (Одер). Річки Польщі,
використовувалися з давніх часів для навігації, вікінги плавали по Віслі та Одеру в човна.
Слайд 6
Морські береги Польщі розчленовані слабо. Існує дві бухти
− Гданська та Поморська, сприятливі для стояння кораблів.
Слайд 7
Туристично-рекреаційні ресурси країни
Помор'я − це історичний і етнографічний
район, що займає північну частину території Польщі, розташовану на
Балтійському морі. Район поділяється на Західне Помор'я (з центром у Щецині), і Східне Помор'я (з центром у Гданську). У географічному відношенні, Помор'я охоплює два ландшафтних пояси Польщі: пояс узбережжя, а в глибині континенті − пояс поозерій
Слайд 8
Столиця Східного Помор'я − Тисячолітнє місто Гданськ, повне
безцінних пам'ятників старовини, є одним з найважливіших морських портів
Польщі
Слайд 9
З Гданьском граничить місто Сопот, що незмінно асоціюється
в усіх, хто в ньому бував, із широким дерев'яним
молом, майже півкілометрової довжини, а також зі знаменитим театром Лісова Опера, де щорічно проходить відомий в усім світі Міжнародний фестиваль пісні.
Слайд 10
Поруч із Сопотом знаходиться місто-порт Гдиня. Гдиня −
один із самих великих портів Балтійського моря. Оскільки місто
відносно молоде, пам'ятників старовини тут практично немає, але знаходиться безліч музеїв − Військово-морський музей, Океанографічний з морським акваріумом, Музей міста, Морський музей з відділенням на військовому кораблі «Блискавиця».
Слайд 11
Столиця Польщі, Варшава, розташована на берегах Вісли в
центральній частині країни. Це найбільше місто Польщі (близько 1,8
млн. жителів), тут працюють, президент і уряд, це важливий економічний, науковий і культурний центр, найбільший залізничний вузол міжнародного значення і важливий туристичний центр. На лівому березі знаходиться історичний центр Варшави − Старе − місто, де зосереджені майже всі пам'ятники історії й архітектури, а на правобережжі, у Празі − промислові підприємства і житлові райони. Варшавське Старе місто занесене ЮНЕСКО в список пам'ятників міжнародного значення.
Слайд 12
Торунь − батьківщина Миколи Коперника, а також велике
середньовічне ганзейске місто й одна з резиденцій лицарів-хрестоносців. Тут
зберігся один з найбільших у Польщі комплексів готичної забудови, занесений ЮНЕСКО в список пам'ятників міжнародного значення.
Більшість пам’ятників архітектури зосереджено навколо ринку й уздовж вулиць старої частини, що відходять від його, міста. У центрі ринку знаходиться готична прямокутна Ратуша (XIII-XIV вв.), у якій нині працює Окружний музей, а поруч з ратушею − пам'ятник Копернику
Слайд 13
Краків − колишня столиця Польщі й одне з
найчудовіших європейських міст, «колиска старої Речі Посполитої». Відомий з
X століття, він входив до складу Ганзи, був місцем проживання польських королів, але справжній розквіт Кракова приходиться на XV-XVII ст., коли він був столицею найбільшої на той час держави Європи
Слайд 14
Познань − столиця Великопольщі, історичного регіону, де більше
тисячі років тому створювалася польська держава. В даний час
Познань є одним з найважливіших промислових, торгових, культурних, наукових і туристичних центрів країни. Історичним центром міста є Тумский Острів, на якому височіє найдавніший храм Польщі, зведений у Х-XV ст. і перебудований згодом у готичному стилі, а також Золота Каплиця з надгробними пам'ятниками першим польським королям − Мешко I і Болеславові Хороброму. Не менш цікавий Старий Ринок з чудовою ренесансною Ратушею. Візитною карткою міста вважаються костьол Св. Войцеха і монастир Босих кармелітів
Слайд 15
Щецин − древнє торгове місто в усті р.
Одра, один з центрів середньовічної Ганзи, а також древня
столиця поморського князівства. Навколо Щецина тягнеться низка курортів − Свиноуйсьце, Мендзиздроє, Колобжег і ін. Значну увагу притягує Старе місто, замок поморських князів (XIV ст., у наші дні тут розташований Театр опери й оперети, театр і виставочні зали), Національний музей, готична Ратуша, костьол Св. Петра і Павла (1124 р.), готичні собор Св. Яна Євангеліста і кафедральний собор Св. Якуба, у якому зараз знаходиться Єпархіальний музей.
Слайд 16
Люблін - один із самих старих міст, що
мають насичену історію, відомий з Х століття і знаходиться
дещо в стороні від основних туристичних маршрутів країни. Тут особливо цікаві старі звивисті вулички, середньовічні оборонні спорудження і вежі, каплиця Св. Трійці (1418 р.) а також Люблінський замок (XIII-XIX ст.), у якому зараз знаходиться прекрасний музей. Ринкова площа з будинком суду (XVI в.) і безліччю старих будинків. На південному-сході від Любліна знаходиться сумний пам'ятник історії - другий по величині в Європі концентраційний «табір смерті» Майданек, у якому загинуло більш 360 тис. В'язнів.
Слайд 17
Гнезно − перша історична столиця Польщі, центр «П’ястовського
шляху», що з’єднує місця, пов’язані з початком утворення давньо-польської
держави. Тут «народився» польський герб, почався процес об'єднання слов'янських племен і було утворено перше єпископство країни. Головна визначна пам'ятка міста − «Королівський пагорб» чи «пагорб Леха», зі стародавнім католицьким костьолом. Не менш цікавий і Музей становлення польської держави ім. Болеслава Хороброго.
Слайд 18
Татри – найвища гірська група у Карпатах, на
кордоні Польщі та Словаччини; довжина 52 км, ширина до
17 км; найвища гора Гєрлах (2655 m). Це молоді гори, єдині гори високогірного характеру від Альп до Уралу. Більша частина Татрів знаходиться на словацькій стороні, а самі гори діляться на Високі (Гєрлах 2655 м над рівнем моря), Західні (Бистра 2248 м над рівнем моря) i Бєльські (Хаврань 2152 м над рівнем моря). У Татрах нараховують близько 500 печер, з них понад 250 знаходиться у Долині Кощєліскєй. За найдовшу печеру вважають: систему печер Висока – За Сєдмьома Прогамі – (10 050 м), а також Мєнтуся (9 615 м). Найглибшою печерою Татрів і одночасно Польщі вважається Вєлька Снєжна – (776 м) разом з групою: Снєжна, над Котлінамі та Ясни Авен. Для туристів відкрито лише 7 печер: Раптавіцка, Мильна, Облазкова, Смоча Яма та Мрожьна та Джюра і Бєльська (остання це словацька)
Слайд 19
У підніжжі Польських Татрів на півдні країни розташована
«зимова столиця» Польщі − Закопане. На висотах від 850
до 1120 м. Створено більш 60 км прекрасно підготовлених трас різної складності, мережа підйомників, безліч атракціонів, музеїв і Національний парк Татрів площею 211,6 кв. км. Для альпінізму і трекінгу прокладені траси до вершин Каспрови Верх, Малолачняк, Чемняк і ін.
Слайд 20
Курортні центри
Особливістю цих курортів є присутність у повітрі
корисного для людини морського аэрозоля
Дарлово,
Устка
Слайд 21
В озерному регіоні розташований Полчин-Здруй. Біокліматичні умови тут
більш м'які, чим на приморських курортах.
Слайд 22
На березі моря є безліч курортних містечок −
Дарлувко, Криніца Морска, Леба.
Криніца Морска
Дарлувко
Леба.
Слайд 23
На північному сході, у Мазурському і Ломжинському воєводствах,
третина території займають густі ліси, у яких створені знамениті
національні парки − Біловезький, Нарвянский, Парк Книшинської пущі й ін., а також тисячі чистих озер. Для бажаючих організовують платну риболовлю і полювання.