FindSlide.org - это сайт презентаций, докладов, шаблонов в формате PowerPoint.
Email: Нажмите что бы посмотреть
Do najważniejszych sektorów niemieckiej gospodarki w 2015 r. należały: przemysł (25,9 %), działalność związana z administracją publiczną, obronnością, edukacją, ochroną zdrowia i pracą społeczną (18,2 %) oraz handel hurtowy i detaliczny, transport, usługi związane z zakwaterowaniem i usługi gastronomiczne (15,8 %).Główne rynki eksportowe dla niemieckiej gospodarki to Francja, USA i Wielka Brytania, a w przypadku importu – Holandia, Francja i Chiny.
Francja jest wysoko rozwiniętym, zamożnym krajem o gospodarce rynkowej. Handel zagraniczny odgrywa decydującą rolę w rozwoju gospodarki francuskiej. Jej udział w eksporcie światowym wynosi ponad 5%. Pod względem geograficznym prawie 2/3 obrotów handlowych Francji przypada na kraje Unii Europejskiej, natomiast tylko 3,5% na kraje Europy Środkowej i Wschodniej.
Francja należy także do grona pięciu największych inwestorów świata (po USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Japonii).
Ok. 70% PKB tworzy szybko rosnący sektor usług, jedna czwarta przypada na zróżnicowany przemysł. Pozostałą część PKB wytwarza bardzo duże, jak na warunki zachodnioeuropejskie, rolnictwo. Przemysł generuje ponad 80% wpływów eksportowych kraju.
Francuski system podatkowy składa się z sześciu rodzajów podatków: podatków bezpośrednich, podatków pośrednich, podatków rejestracyjnych,podatku majątkowego , podatków od funduszu płac (składki na budownictwo mieszkaniowe, programy stażowe oraz bieżące szkolenia), pozostałych podatków.
Podatki pobierają dwie różne grupy podmiotów: władze centralne i lokalne. Podatki bezpośrednie pobierane są od dochodu (od osób fizycznych, od osób prawnych) oraz od aktywów, od działalności gospodarczej, od nieruchomości, podatek mieszkaniowy).
Głównym podatkiem pośrednim jest podatek od wartości dodanej VAT. Określany w Polsce jako podatek od towarów i usług (VAT), czyli dosłownie tłumacząc oznacza podatek od wartości dodanej. Jest to podatek pośredni, czyli taki, który z punktu widzenia ekonomicznego – przede wszystkim obciąża podmioty będące finalnymi konsumentami zakupionych towarów i usług.
Eksport, będący podstawą niemieckiej gospodarki, walnie przyczynił się do ożywienia gospodarczego tego kraju. Niemcy są obecnie drugim, po Chinach (a przed USA), eksporterem na świecie. Wartość eksportu w 2015 wyniosła około 1543 mld USD. Eksportowane są przede wszystkim: maszyny, samochody, narzędzia przemysłowe, elektronika, wyroby tekstylne, chemikalia, aparatura precyzyjna, stal, artykuły rolno-spożywcze, uran, węgiel kamienny i brunatny, nawozy i tworzywa sztuczne .Niemcy są największym płatnikiem netto w Unii Europejskiej, ale jednocześnie najwięcej zyskują na wspólnym rynku.
Blisko 65% niemieckiego eksportu kierowanego jest do krajów europejskich (szczególnie UE), 10% do Ameryki Północnej (ze szczególnym uwzględnieniem USA), a 13% do Azji. Do głównych partnerów handlowych Niemiec należy zaliczyć: Francję (wartość handlu wzajemnego: 163,57 mld euro, dane za 2008 rok), Holandię (137,72 mld euro), USA (117,53 mld euro) W. Brytanię, Włochy, Belgię, Rosję (głównie eksport samochodów i maszyn, a import surowców energetycznych).
Gospodarka francuska opiera się przede wszystkim na przemyśle: spożywczym, chemicznym i motoryzacyjnym (w 2012 we Francji wyprodukowano 2,4 milionów samochodów). Głównym kierunkiem francuskiego eksportu pozostają państwa UE-27, na które przypada 60% całości eksportu.
Ważnymi gałęziami przmysłowymi są:
Francuski przemysł elektromaszynowy
Francuski przemysł przetwórstwa surowców
Francuski przemysł farmaceutyczny stanowiący z branżą chemiczną największy potencjał w UE
Francuskie koncerny telekomunikacyjne i technologii informacyjnych
Francuski przemysł lotniczy
Francuskie produkty luksusowe w postaci odzieży, wyrobów jubilerskich, biżuterii, galanterii skórzanej, kosmetyków