FindSlide.org - это сайт презентаций, докладов, шаблонов в формате PowerPoint.
Email: Нажмите что бы посмотреть
Кошти від «заощаджувачів» до «позичальників» передаються завдяки прямому та опосередкованому фінансуванню.
Розглянемо процес опосередкованого фінансування, тобто передачу коштів за допомогою фінансових посередників, зображену на рис.1.
Шляхом отримання позик
Гроші Облігації
Кредити Гроші
(Зобов’язання) (Депозити)
Фінансові посередники
1. Банки
2. Небанківські
фінансово-кредитні
установи
Фірми-позичальники (покупці)
Власники заощаджень (продавці, населення)
Перша ситуація
Друга, протилежна ситуація
домашні господарства, як правило, витрачають коштів набагато менше, ніж отримують доходів, тому в них з’являються заощадження, які можна перетворити на інвестиції;
виникає з фірмами.
Вони змушені позичати гроші,
що пов’язано з необхідністю здійснювати прямі інвестиції і забезпечувати процес відтворення.
В умовах ринку виникають дві протилежні ситуації в потоках грошей:
– канали прямого фінансування – це канали, якими грошові кошти рухаються безпосередньо від власників до позичальників грошових коштів.
Способи прямого фінансування:
1) передача коштів позичальникові для здійснення інвестицій в обмін на право участі у власності на цю фірму (наприклад, отримання акцій, які дають право на
участь у капіталі, управлінні, розподілу доходів тощо). Цей спосіб називається капітальним фінансуванням;
2) передача коштів фірмі для здійснення інвестицій в обмін на зобов’я зання повернути ці кошти в майбутньому з відсотками (через отримання від фірм-позичальників – облігацій). Це спосіб фінансування шляхом отримання позик.
– канали непрямого фінансування (опосередкованого) – це канали, якими грошові кошти рухаються від власників заощаджень до позичальників через фінансових посередників (банки, інвестиційні, страхові компанії, пенсійні фонди тощо).
інвестиційні та іпотечні банки, фінансові компанії
ОСНОВНА ЇХНЯ ФУНКЦІЯ - ДОПОМОГА В ПЕРЕДАЧІ КОШТІВ ВІД ПОТЕНЦІЙНИХ ЗАОЩАДЖУВАЧІВ ДО ПОТЕНЦІЙНИХ ІНВЕСТОРІВ, І НАВПАКИ.
страхові компанії – компанії зі страхування життя, компанії, що забезпечують інші види страхування, пенсійні фонди
ощадні установи контрактного типу
а) комерційні банки - кредитні установи, що надають клієнтам універсальні банківські послуги. Джерелом залучення коштів є внески клієнтів на депозитні рахунки. Кошти позичкового фонду, що є в кожному комерційному банку, використовуються для надання банківського та споживчого кредиту, для придбання державних і муніципальних облігацій
б) ощадні установи, що розподіляються на:
позиково-ощадні асоціації - кредитно-фінансова установа, що акумулює кошти, які зберігаються на ощадних, термінових і чекових депозитах. Кошти, що зберігаються в цих установах, використовуються для надання кредиту під заставу нерухомості;
кредитні спілки - невеликі фінансові установи, що утворюються на кооперативних засадах певної соціальної групи для надання кредитів членам цієї групи. Джерелами залучення коштів є внески учасників спілки, а використовуються вони для надання споживчого кредиту.
а) компанії зі страхування життя, страхування від пожеж і нещасних випадків. Кошти цих компаній формуються за рахунок внесків юридичних і фізичних осіб, а використовуються для довготерміно-вого кредитування і фінансування, завдяки купівлі державних облігацій, акцій та облігацій корпорацій;
б) пенсійні фонди створюються фірмами для сплати пенсій робітникам і службовцям. Створення таких фондів дає змогу знизити податкові платежі фірм і використати їхні кошти для придбання акцій та облігацій корпорацій.
б) іпотечний банк - банк, що спеціалізується на видачі довготермінової позики під іпотеки (тобто ресурси за рахунок випуску та розміщення іпотечних облігацій);
в) фінансова компанія - отримує фонди шляхом продажу комерційних паперів, випуску акцій та облігацій. Залучені кошти надає спожива-чам у вигляді позик або кредитів на придбання споживчих товарів довготермінового корис-тування, для ремонту будинків, на потреби малого бізнесу.
Найважливішою їх ознакою є вузька спеціалізація, обслуговування тих секторів ринку позичкових капіталів, де потрібні спеціальні знання й особливі технічні прийоми, які з різних причин не достатньо якісно обслуговуються комерційними банками.
Спеціалізовані небанківські кредитно-фінансові інститути (СНФКІ) (парабанки) як окрема ланка кредитної системи почали формуватись на початку ХІХ ст.
Інвестиційна компанія – це інститут колективного інвестування, який за своїм головним функціональним призначенням є установою, що об’єднує індивідуальні заощадження і надає своїм пайовикам, у тому числі й тим, хто не має значних заощаджень, можливість вкласти їх у цінні папери та інші активи.
Фінансові компанії здійснюють кредитування клієнтів шляхом купівлі їхніх боргових зобов’язань. Серед фінансових компаній важливе місце посідають холдинг-компанії. Купівля зобов’язань дозволяє їм тримати великі пакети акцій компаній і здійснювати контроль над їхньою діяльністю. До фінансових компаній належать і кредитні установи, що обслуговують гуртову та роздрібну торгівлю, зокрема які діють у сфері споживчого кредиту.
Кредитні спілки є різновидом кооперативів, створюваних окремими групами населення з метою об’єднання коштів для вирішення практичних проблем. Кредитні спілки утворюються на паях для короткострокового кредитування їхніх учасників (для будівництва або ремонту будинку, купівлі автомобіля тощо).
Недержавні пенсійні фонди створюються фірмами для виплати пенсій та допомоги працівникам і службовцям. Створення таких фондів дає змогу зменшити податкові платежі фірми та використовувати їх для купівлі акцій інших компаній, що забезпечує зміцнення фінансової могутності компанії.
Отже, небанківські фінансово-кредитні інститути потрібно розглядати як третю складову частину кредитно-фінансової системи країни, яка помітно впливає на економіку. Їх відносять до менш надійних, ніж банки, проте через відсутність регулятивних вимог і обмежень, які пред’являються до банків, вони можуть надавати клієнтам дешеві фінансові послуги, сплачувати вищі відсотки за депозитами тощо. Вони успішно конкурують з банками за рахунок значно вигіднішої структури витрат і доходів, високої якості, а головне – нижчої вартості фінансових послуг, що пропонуються клієнтові.
Страхові компанії здійснюють страхування життя або майна. Важливим новим явищем у розвитку страхування в нашій державі стала поява нових видів страхування - страхування підприємницьких ризиків, перестрахування тощо.