Слайд 2
ЗМІСТ
1. Основні принципи організації праці в с/г підприємствах.
2.
Постійні виробничі бригади-основні форми організації праці на с/г підприємствах.
3.
Формування постійних трудових колективів на принципах внутрішньогосподарського розрахунку, підряду та орендних відносин.
Слайд 3
1. ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРАЦІ В С/Г ПІДПРИЄМСТВАХ.
Термін
"організація " означає впорядкування, узгодженість, приведення в систему.
Праця-фізичні і
розумові дії людини в технологічному процесі створення прибуткової продукції.
Організація праці в рамках окремого трудового колективу представляє собою організаційну систему використання живої праці, яка забезпечує функціонування робочої сили з метою досягнення корисного ефекту трудової діяльності.
Наукова організація праці (НОП ) - це організація праці, заснована на досягненнях науки і передового досвіду, що систематично впроваджується у виробництво; дозволяє ефективніше поєднувати техніку і людей в єдиному виробничому процесі і забезпечувати підвищення продуктивності праці, зберігати здоров'я людини;
Слайд 4
ПРИНЦИПИ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРАЦІ В С/Г ПІДПРИЄМСТВАХ
Принцип науковості- для
отримання об'єктивних даних про організацію праці проводиться аналіз трудових
процесів, вивчається досвід передових колективів.
Принцип комплексності-це одночасне здійснення робіт на НОП: поділ і кооперація праці; вдосконалення організації трудових процесів, робочих місць, методів і прийомів праці; нормування; поліпшення умов праці; підвищення кваліфікації кадрів та ін.
Принцип оптимальності- означає вибір найкращого варіанта організації трудового процесу, відповідного досягненням науки і передового досвіду і конкретних умов сільськогосподарського підприємства.
Принцип економічної ефективності- передбачає забезпечення найвищої результативності від обраного варіанту організації трудового процесу, тобто максимального підвищення продуктивності праці.
Слайд 5
НАУКОВА ОРГАНІЗАЦІЯ ПРАЦІ ВИРІШУЄ РЯД ВЗАЄМОЗАЛЕЖНИХ ЗАВДАНЬ:
Економічна -
покликана забезпечити зростання продуктивності праці, збільшення виробництва продукції, поліпшення
її якості. Створення умов раціонального використання техніки, матеріальних і трудових ресурсів.
Соціальна - створення умов для постійного зростання культурно-технічного рівня працівників, виховання у трудящих свідомого ставлення до праці, почуття високого громадського обов'язку, найсуворішого дотримання дисципліни, колективізму, товариства і взаємодопомоги.
Слайд 6
Організація праці
Об‘єкти
Взаємодія виконавців та їх груп із засобами
праці
Трудовий процес і його виконання
Порядок і умови виконня часткових
трудових процесів
Напрями
Оптимізація режимів праці і відпочинку
Раціоналізація трудових процесів і методів праці
Покращення умов праці
Мотивація і оплата праці
Поділ і кооперація праці
Нормування праці
Організація та обслуговування робочих місць
Організація добору персоналу та його розвиток
Завдання
Економічні
Організаційні
Соціальні
Психо-фізіологічні
Слайд 7
2. ПОСТІЙНІ ВИРОБНИЧІ БРИГАДИ-ОСНОВНІ ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРАЦІ НА
С/Г ПІДПРИЄМСТВАХ.
Під формою організації праці розуміють сукупність (з'єднання організації
трудових колективів, характер і форми кооперації та поділу праці, розстановку працівників з виробничих операцій у процесі праці.
Постійна виробнича бригада - це колектив працівників, що здійснюють під єдиним керівництвом на основі кооперації та поділу праці виробництво тих чи інших видів сільськогосподарської продукції та відповідають за кінцеві результати роботи.
Слайд 8
Бригадна форма організації праці- дає можливість правильно здійснити
розстановку сил і засобів виробництва, забезпечити більш повне і
раціональне їх використання, розподілити обов'язки серед її членів відповідно до їх кваліфікації, бажанням і досвідом, ліквідувати знеосібку і поставити матеріальну зацікавленість від кількості, якості і собівартості продукції.
Комплексні бригади організовуються як в невеликих господарствах, так і великих. За бригадою закріплюють землю, сільськогосподарську техніку, тваринницькі ферми. До їх складу входять робітники різних професій для виконання комплексу різнорідних робіт.
Спеціалізовані виробничі бригади складаються з робітників однієї професії. Виконують однорідні технологічні процеси: у рільництві, наприклад, вирощують одну сільськогосподарську культуру (наприклад, льон), в тваринництві - бригада обслуговує дійне стадо корів, дорощування молодняку, відгодівлю і т.д.
Поряд з бригадами і ланками в сільгосппідприємствах створюють механізовані загони, збирально-транспортні, посівні та інші комплекси. До складу механізованих загонів входять механізовані ланки з виконання основних виробничих операцій і по технічному, технологічному обслуговуванню. Завдяки такій організації забезпечується потоковість і комплексність робіт.
Слайд 9
3. ФОРМУВАННЯ ПОСТІЙНИХ ТРУДОВИХ КОЛЕКТИВІВ НА ПРИНЦИПАХ ВНУТРІШНЬОГОСПОДАРСЬКОГО
РОЗРАХУНКУ, ПІДРЯДУ ТА ОРЕНДНИХ ВІДНОСИН.
Внутрішньогосподарськими підрозділами, що працюють на
основі економічної самостійності можуть бути виробничі бригади, ділянки, тваринницькі ферми, комплекси, кооперативи, товариства з обмеженою відповідальністю, селянські господарства. Такими можуть бути і функціональні (обслуговуючі) служби підприємства - АГРОСЕРВІСНА, зоотехнічна, ветеринарна та інші. включаючи ремонтні майстерні, автопарки, будівельні цехи) підсобні промислові виробництва і промисли (млини, консервні, плодоовочеві заводи) житлово-комунальне господарство (лазні, їдальні та інші структури комунально-побутового обслуговування).
Слайд 10
ВИМОГИ ДО ВНУТРІШНЬОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДРОЗДІЛІВ:
Внутрішньогосподарські виробничі підрозділи повинні
розташовувати постійним складом працівників, земельними угіддями, будівлями і спорудами,
тракторами, сільськогосподарськими машинами, продуктивним і робочою худобою в розмірах, необхідних їм для ефективної діяльності. Крім того вони можуть володіти і розпоряджатися майном, що належить працівникам (сума майнових паїв м внесків працівників) і майном, узятим в оренду, це в рівній мірі відноситься у формуванню обслуговуючих та допоміжних внутрішньогосподарських підрозділів.
Слайд 11
ВИМОГИ ДО ФОРМУВАННЯ ВНУТРІШНЬОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДРОЗДІЛІВ:
самостійні колективи мають формуватися
суворо на добровільній основі;
підбір персонального складу необхідно здійснювати працівникам
самостійно з урахуванням взаємного бажання трудиться спільно;
кількісний склад колективу повинен бути порівняно невеликим (в середньому в межах 10-15 осіб), при цьому переважну частину робіт підрозділ повинен виконувати власними силами. Рівень виробничої (технологічної) самостійності повинен бути не менше 70%. На тих роботах, де потрібна висока концентрація техніки та засобів, колективи можуть об'єднувати свої зусилля на основі взаємної вигідності і домовленості;
первинний трудовий колектив повинен самостійно формувати виробничу програму і застосовувати заходи з її виконання. За спеціалістами та керівниками господарств слід зберігати право а консультування, науково-технологічне забезпечення і контроль дотримання техніко-технологічної дисципліни;
первинні колективи повинні забезпечити комплекс робіт по вирощуванню культур, що складають повний сівозміну, або раціональний набір у відповідності з повним дотриманням агротехнічних і організаційно-економічних вимог;