Слайд 2
CLIL
Қысқартылған CLIL ұғымы ағылшын
тіліндегі мынадай сөздердің бас әріптерінен алынған: Content and Language
Integrated Learning. Қазақша мағынасы – өзге пәндерді шет тілінде тілдік-пәнаралық байланыс арқылы оқыту. Нақтылап айтқанда, кез келген оқу бағдарламасындағы пәнді бір уақытта екі тілде де оқыту (өз тілі+шет тілі). Қазіргі уақыттағы көпшіліктің түсінігіндегі бұл терминнің анықтамасы былайша тұжырымдалады: CLIL – студентке ана тілі мен шет тілін қатар меңгертуге негіз болатын тілдік және коммуникативтік құзыреттіліктерді қалыптастыратын әдістемелік құрал.
Слайд 3
Сабақ тақырыбы: Delphi визуалды бағдарламалау ортасы
Сабақ түрі: теориялық
Сабақтың мақсаты: Жаңа білімді меңгерту және пәнге қызығушылықты арттыру
а)
білім беру – Бағдарлама құрылымы. Тілдің операторлары бойынша оқушылардың білімін тексеру, алған білімдерін тапсырмаларды орындау барысында пайдалана білу,қойған мақсатына жете білуге дағдыландыру, қызығушылығын арттыру;
б) тәрбиелеу және ой-өрісін дамыту мақсаты – оқушылардың білімге деген құштарлығы мен сүйіспеншілігін арттыру, жауапкершілік, іскерлікке, тиянақтылыққа баулу, өмірге дұрыс көзқарасын және эстетикалық мәдениетін қалыптастыру,ойлау қабілетін дамыту,көпшілікке, ұқыптылыққа үйрету;
в) дамытушылық – оқушылардың танымдық және шығармашылық қабілеттерін жан-жақты дамыту,білім жинақтау,шығармашылыққа баулу,өз ойын еркін жеткізуге дағдыландыру, қалыпастыру, ой-өрісі мен танымдық қабілеттерін дамыту.
Тілдік мақсаты: Тақырып бойынша негізгі терминдерді біліп, Delphi ортасында бағдарлама құрғанда пайдалана білу
Слайд 5
1. Ұйымдастыру кезеңі
Organization moment:
a) Greeting:
- Who
is on duty today?
- What is the day
today?
- What is the date today?
- What is the weather like today?
- Is anybody absent today?
b) Checking the preparation of students and auditory;
c) Filling the registrar;
d) Explanation of the objectives and tasks of the lesson;
(Топқа бөлу–оқытушы студенттерді берілген реттік номер бойынша топтарға бөледі)
Слайд 6
Оқытушы сабақ тақырыбы мен мақсатын таныстырады.
«Today we
talk about Delphi systems of programming. The purpose of
this lesson to learn how to create programs on Delphi»
Слайд 7
Ағылшын тіліндегі терминдерді енгізу және түсіндіру
Слайд 8
Терминдерді бекітуге арналған Активити «True/False»
Студенттерге өтілген тақырып бойынша
бірнеше сөйлемдер беріледі. Бұл сөйлемдердің жартысы дұрыс, бір жартысы
дұрыс емес. Осы сөйлемдердің дұрыстығын студенттер анықтап шығу керек.
Activity- жаңа тақырыпты түсіндірместен бұрын, сол айтылғалы отырған тақырыптың мағынасы мен мазмұнын аша түсетін, оқушының бар назары мен ықыласын осы тақырыпқа аударатындай белсендендіру технологиялары
Слайд 9
«True/False»
1. Орындаушының белгілі бір мақсатқа жету барысындағы ретімен
орындалатын түсінікті дәл ұйғарым алгоритм деп аталады FALSE/TRUE
Түбір астындағы
Х-ті Паскаль тілінде MOD (X) деп жазылады FALSE/TRUE
Алгоритмнің түрлері: циклдік, қайталану, шарттық, сызықтық FALSE/TRUE
Sqr операторының қызметі-Санның квадраты FALSE/TRUE
Паскаль программалау тілінің авторы -Никлаус Вирт FALSE/TRUE
Слайд 10
Жаңа тақырыпты Джигсо әдісімен түсіндіру
"Джигсо" - оқушылардың топтық
жұмыс негізінде бірін-бірі өзара оқытудың дидактикалық әдісі. «Джигсо» әдісі бойынша оқытушы
лекцияны үш бөлікке бөліп үш топқа береді.Топ мүшелері лекцияны оқиды, бір - біріне түсіндіреді. Оқытушы қазақша/ағылшынша тілде бөлімдерді әр топқа таратып береді.
Delphi systems of programming. Windows Delphi (Дельфи терезесі)
Delphi systems of programming. Delphi Component Palette (Дельфи компоненттер палитрасы)
Delphi systems of programming.Standard Components (Стандартты компоненттер)
Әр топ өзіне берілген материалды оқып өзара талқылайды.Топ мүшесі тақтаға шығып басқа топқа түсіндіреді.Оқытушы жауаптарды қажет болса толықтырады
Слайд 14
Теорияны жалпылау
Delphi визуалды бағдарламалау ортасында жұмыс видеосы интербелсенді
тақтадан көрсетіледі, студенттер өз ойларын ортаға салады
Слайд 15
Студенттердің өзіндік жұмысы
Видеоны көріп болғаннан кейін студенттер Delphi
визуалды бағдарламалау ортасында алғашқы бағдарламасын құрады.
Слайд 17
Рефлексия
Студент негізгі терминдерді қайталап, Активитиді ағылшынша нұсқасын жазады.
Слайд 19
Студенттер төмендегі сұрақтарға жауап береді:
1.Осы сабақта мен не
үйрендім?
2.Осы сабақта мен не түсіндім?
3.Оны қалай қолдана аламын?
Conclusion:
1. What
new have you known at the lesson today?
2. Have you any questions?