Слайд 2
Сабақтың тақырыбы:
Грамматикалық тақырып: Дауысты дыбыстар орфоэпиясы.
Лексикалық тақырып:
Менің әуес ісім – ән айту.
Сабақтың мақсаты: « Менің әуес
ісім –ән айту» тақырыбы бойынша білімдерін қалыптастыру.Дауысты дыбыстарды ажырата білуге дағдыландыру.
Міндеттері:
-Топтарды қалыптастыру, бір-бірімен белсенді қарым-қатынас жасауға үйрету;
- Диалогты оқыту арқылы сыни тұрғыдан ойлауға төселдіру;
- қалай оқу керектігіне және өзін-өзі бағалай алуға үйрету;
- Оқушылардың ауызекі сөйлеу тілдерін жаттықтырып, өз ойларын толық жеткізе білуге үйрету; оқушылардың тіл байлығын дамыту, сөйлеу әрекеті дағдыларын шыңдау, еріндік , езулік дауыстылар туралы білімдерін бекіту.
Қазақстан Республикасының атақты әншілерімен танысып, құрметтеуге баулу.
Слайд 3
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
«Айдай арайлап,
Күндей күлімдеп,
Жұлдыздай жарқырап
Қазақ
тілін бастаймыз!»
2.Үй тапсырмасын сұрау.
147 беттегі 2- тапсырма. Мына
сөздерді жіктеңдер: фотосуретші, тәуелдеңдер фотосурет, әуес іс.
3.Жаңа сабақ.
Әнмен сабақты бастау «Атамекен» әні.
Слайд 4
Дәйексөз:
Құлақтан кiрiп, бойды алар,
Әсем ән мен тәттi күй.
Көңiлге түрлi ой салар.
Әндi сүйсең, менше сүй.
(Абай)
Слайд 5
Сызбаны толтыру.
Берілген сызбаны толтырыңдар.Өз әуес істерің туралы әңгімелеңдер
Слайд 6
Оқулықпен жұмыс. Диалог.
«Сөздіктер сөйлейді» әлемі.
Жаңа сөздермен танысу.
Әуес- склонный
Әуестену – увлекаться чем-либо
Ермек – хобби
Пікір
– мнение
Қадірлеу – уважать
Кәсіп ету – здесь: заниматься
Слайд 7
Сөздерді сәйкестендір:
Пікір
любимое дело
Әуес песня
Ән мнение
Ән айту склонный
Сүйікті іс петь песню
Жаңа сөздерді қатыстырып, сөз тіркестерін құру.
Слайд 8
Қазақ тілінде 12 дауысты дыбыс бар.Ерін мен езудің
қатысына қарай дауыстылар еріндік және езулік болып екіге бөлінеді.
Еріндік
дауысты дыбыстар: о, ө, ұ, ү, у. Еріндік дауыстыны айтқанда, ерін дөңгеленіп алға қарай созылады, дөңестелуі арқылы жасалады.
Езулік дауысты дыбыстар: а, ә, е, э, ы, і, и. Езулік дауыстыны айтқанда, езу кейін тартылады.
Слайд 9
Тақтамен жұмыс
1-топ әсем ән, 2-топ тәтті күй
сөз тіркесіндегі сөздеріне фонетикалық талдау жасау.
Құлақтан кiрiп, бойды алар,
Әсем
ән мен тәттi күй.
Көңiлге түрлi ой салар.
Әндi сүйсең, менше сүй.
(Абай)
Слайд 10
Күләш Байсейітова
Ізденіс жұмысы (әншілерге презентация дайындау)
Роза
Бағланова
Бибігүл Төлегенова
Роза Рымбаева
Слайд 13
Тапсырма. Сөйлемді көшіріп жазыңдар.Еріндік, езулік дауысты дыбыстардың астын
сыз.
1-топ еріндік дауысты дыбыстар, 2-топ езулік дауысты дыбыстар.
Әсет әнші
болуды армандайды.Біз ән айтқанына риза болдық.Ол халқына сыйлы әнші.Мен қазақша әндер айтып жүрмін.Олар қазақ әншілері жайлы сөйлесті.Оқушылар ән үйірмесі туралы сөйлесті.
Слайд 14
Дауысты дыбыстардың жіктелуі бойынша белгіле
Слайд 16
Қорыту
1.Сен қандай ән жанрын ұнатасың?
2.Мектептегі қоғамдық
шараларда ән айтасың ба?
3.Қазақша әндерді тыңдағанды ұнатасың ба?
4.Көбіне қандай
әндерден әсер аласың?
5.Қазақ әншілерінің қайсысынан үлгі аласың?
6.Әуестенген әндерінің жинақтары, үнтаспалары бар ма?
Слайд 17
Үй тапсырмасы:
«Менің сүйікті әншім» тақырыбына мінездеме жазып
келу.