Слайд 2
Для одержання гусячого м’яса в Україні використовують різні
породи гусей, які можна поділити на дві групи:
важкий
тип — велика сіра, велика біла, тулузька, угорська біла й сіра, ле-гарт;
середній та легкий тип — італійська біла, горківська, ліндовська, кубанська, роменська, рейнська біла.
Слайд 3
Походження домашніх гусей
Предком домашніх гусей є дикий сірий
гусак. Дикий сірий гусак і зараз є в природі.
Це досить великих розмірів птах масою від трьох до чотирьох кілограм. Сірі гуси відрізняються своєю комплекцією від домашніх. У них більш високі ноги і довга шия. Оперення верхньої частини спини у диких сірих гусей бура. Голова, шия і груди попелясто-сірого кольору. Низ живота і хвостові пір'я білого кольору. Сірі гуси гніздяться в Північній Європі і Азії. Проводять зимівлю далеко на півдні, добираючись до Середземномор'я, Китаю, Індії.
Слайд 4
Гусей у сільському господарстві використовують переважно для одержання
м'яса. Розводять гусей у всіх районах України. Тулуб гусей
довгий, широкий, глибокий, горизонтально поставлений чи попереду піднятий; голова довга, дзьоб прямий довгий, шия довга, іноді вигнута; груди широкі, опуклі, спина широка, пряма, трохи похила до хвоста; крила сильно розвинуті, ноги невисокі, міцні. З метою отримання м'яса розводять такі породи гусей, як холмогорські, роменські, великі сірі, китайські та ін. В залежності від породи жива маса гусей коливається від 4-5 до 11-12 кг. Забійний вихід напівнутрованих тушок складає 80 %, нутрованих - 60 %.
Слайд 5
Холмогорські гуси
Холмогорські гуси. Порода виведена в центральній зоні
Росії схрещуванням місцевих білих гусей (комогори) з китайськими білими
гусьми. Це одна із найдавніших руських порід. За кольором оперення розрізняють білих і сірих гусей. Вони мають широкий тулуб, велику голову з наростом ("шишкою") на лобі, під дзьобом - "гаманець", жирові складки на животі. Жива маса гусаків - 7-8 кг (найбільша - до 10-12 кг), гусок - 6-7 кг. Несучість - 25-40 яєць на рік (кращих гусок - до 90 яєць), маса яйця - 140-200 г, вивід гусенят - 50-55 %. Гуси пристосовані до місцевих умов, добре відгодовуються. Гусенята у 60-добовому віці важать 4-4,2 кг.
Слайд 6
Великі сірі гуси
Великі сірі гуси. Порода виведена в
Інституті птахівництва УААН.Застосували метод схрещування роменських гусей з тулузькими.
Для них характерні міцна будова тіла, велика рухливість; тулуб глибокий, широкий, добре розвинуті грудні м'язи, дві жирові складки на животі. Жива маса гусаків 6,5-8 кг, гусок - 5,5-6,5 кг, несучість 35-60 яєць на рік, маса яйця - 160-180 г, вивід гусенят - 55-58 %. Гусенята у 60-добовому віці досягають живої маси 4-4,5 кг. Гуси витривалі, добре насиджують яйця, ефективно використовують корми пасовищ.
Слайд 7
Горьківські гуси
Горьківські гуси. Порода виведена методом схрещування місцевих,
китайських і сонцегірських гусей. За екстер'єром горьківські гуси схожі
на холмогорських - мають ґулю на лобі, біле або сіре оперення. Маса гусаків - 7-8 кг, гусок - 6-7 кг. Несучість - 50-60 яєць, маса яйця - 125-140 г. М'ясо цих гусей ніжне, смачне. Горьківські гуси менш охочі до насиджування яєць, ніж гуси інших порід. Гібриди, одержані схрещуванням горьківських гусей з італійськими білими, мають несучість 80-85 яєць на рік.
Слайд 8
Італійські білі гуси
Італійські білі гуси. Порода виведена на
півночі Італії поліпшенням місцевої породи з використанням білих китайських
гусей. Італійські білі гуси мають компактний тулуб, широкі груди. Маса гусаків - 6-7 кг, гусок - 5-6 кг. Несучість - 45-50 яєць (за два цикли - 70-80), маса яйця - 140-170 г, вивід гусенят - 65-70 %. Гуски несуться протягом шести-семи років, гусаки зберігають від-творювальну здатність дев'ять років. Гусенята у 60-добовому віці важать 4,5-5 кг. Гуски здатні насиджувати і доглядати гусенят. Італійських гусей відгодовують, насамперед, для одержання печінки, маса якої досягає 600-700 г.
Слайд 9
Рейнські гуси
Рейнські гуси. Порода виведена в прирейнських областях
Німеччини на основі одного з різновидів місцевих емденських гусей.
Рейнські гуси мають біле оперення. Несучість за один цикл 4050 яєць, за два - 65-80, маса яйця - 160-180 г, вивід гусенят - 65-70 %. У 63-добовому віці маса гусенят досягає 3,8-4 кг. Інстинкт насиджування пригнічений. Гусенят відгодовують для одержання печінки, маса якої досягає 350-400 г. Рейнських гусей схрещують з італійськими. М'ясо цих гібридів має високі смакові якості.
Слайд 10
Ландешські гуси
Ландешські гуси. Порода виведена у Франції з
використанням тулузьких гусей. Селекція була спрямована на зниження загальної
маси, підтримання на певному рівні відгодівельних якостей та маси печінки. В Угорщині племінна робота з ландешськими гусьми тривала протягом 22 років і тепер вони вважаються новою угорською породою. Гуси мають масивний, широкий тулуб, темно-сіре або сіро-коричневе оперення на шиї та спині, біле - на животі. Маса гусаків 7-8 кг, гусок - 6-7 кг. Несучість - 35-40 яєць на рік, маса яйця - 180-200 г. За три обскубування ця птиця дає по 350-450 г пір'я та пуху. При відгодівлі мають печінку масою 600-800 г (іноді - 1000 г). Для одержання великої печінки найкраще схрещувати гусаків ландешської породи з гусаками італійської та рейнської. У гусок пригнічений інстинкт насиджування.
Слайд 12
Лєгарт
Лєгарт. Лєгарт - порода гусей, виведених в Данії.
Інтенсивна селекція проводилася протягом 20 років. Особливо високі вимоги
ставили до стану здоров'я птиці. У гусей широкі груди, оперення - біле. За даними фірми, несучість у перший рік яйцекладки становить 47 яєць, у наступні чотири роки - в середньому до 64 яєць. Жива маса гусенят у 60-добовому віці - 6,3 кг, у 98-добовому - 7,2 кг.
Слайд 13
Китайські гуси
Китайські гуси (гергелі). Порода виведена одомашненням диких
шишковидних (гулястих) гусей у Маньчжурії, Північному Китаї та Сибіру.
Тулуб у цих гусей трохи піднятий спереду, голова з великим наростом ("шишкою") біля основи дзьоба, шия довга, лебединоподібна, оперення біле та буре, на голові та шиї сіро-коричнева смуга. Маса гусаків - 5-6 кг, гусок - 4-4,5 кг, несучість - 30-50 (до 100) яєць на рік, маса яйця - 150-170 г. Китайських гусей схрещують з іншими породами з метою підвищення несучості та живої маси.
Слайд 14
Роменські гуси
Роменські гуси.За кольором оперення спостерігаються білого кольору,
сірі, рябі, попелясті, жовтуваті степові українські гуси. У великої
кількості гусей присутній складка на животі, в окремих особин - «гаманець». Середня несучість гусок дорівнює 9,8 яйця з коливаннями від 3,4 до 18,6 яйця. Середня жива маса гусок - 4,6 кілограма, найбільша - до 7 кг; гусей - 5,4 кілограма, найбільша - до 8 кілограм. Жива маса молодняку в 5-місячної віковій групі дорівнює 4,6 - 5,7 кілограма.
Слайд 15
Тулузькі гуси
Тулузькі гуси. Порода виведена у Франції одомашненням
диких сірих місцевих гусей. Назву одержала від м. Тулузи.
Гуси мають масивний тулуб, велику голову, товсту шию, короткі ноги, "гаманець" під дзьобом, великі жирові складки на животі, оперення в них на спині темно-сіре, на грудях світло-сіре, на животі - біле. Жива маса гусаків 10-13 (до 16) кг, гусок 6-10 (до 12) кг. Несучість - 30-40 яєць, маса яйця 170-200 г, вивід гусенят - 55-60 %. Гуси придатні до сальної відгодівлі, їх використовують для підвищення м'ясних якостей інших порід. Крім згаданих порід, населення розводить у присадибних господарствах гусей місцевих порід (роменські, переяславські, степові українські і т. ін.).