Слайд 3
Ознаки регулярних садів
Можна виділити наступні характерні ознаки регулярних
садів:
Рельєф виражений мало, уся композиція носить площинний характер.
Формування середовища
йде по лініях підпорядкування природи, геометричним формам, протилежним вільним м'яким лініям полів, рік, лісів.
Яскраво виражена основна вісь композиції - стрижень усього регулярно розпланованого простору. На ній розташовуються центральний будинок садиби, водні каскади і сходи. Підлегле поло0ження займають променеві і діагональні алеї, що ведуть від центра в глибину парку. Усе планування саду будується за законами симетрії.
Територія оформлена терасами, що закінчуються підпірними стінками. Тераси з'єднуються між собою сходами, що є одним з головних декоративних елементів саду.
Головний вхід розташований у нижній частині саду для того, щоб ще при вході гості були уражені величчю всієї композиції.
Партерна частина саду оформлена вишуканими квітниками з використанням кольорового піску, гравію, прикрашена скульптурами і декоративними вазонами.
У саду віддається перевага рослинам, що добре піддаються стрижці і довго зберігає форму. В умовах середньої смуги Росії для цих цілей підходять із хвойних рослин: кіпарисовики, туї, ялина сиза, ялина колюча; з листяних: бирючина, бересклет, глід, барбарис, перстач, кизильник, спіреї, клен, декоративні зливи і яблуні, липа мілколистна.
Використання регулярного планування саду доречно в тому випадку, якщо заміська резиденція призначена для прийому гостей, яких необхідно вразити вишуканістю, смаком і статком. необхідно врахувати, що створення саду в регулярному стилі вимагає щодо великих просторів і безперервної роботи професійного садівника.
Слайд 6
ознаки пейзажних садів
Можна виділити наступні характерні ознаки пейзажних
садів:
Рельєф нерівний: чергування плоских ділянок, височин, схилів, ярів, природних
водойм - наслідування природному ландшафтові.
Вільне планування простору, асиметричність, відсутність прямих ліній і осей.
Архітектурні спорудження служать для збагачення пейзажу.
Звивисті доріжки поєднують окремі елементи саду. Доріжки виконуються з природних матеріалів: дикого каменю, спилів стовбурів дерев, газону, стійкого до витоптування. Існує продумана система шляхів, випливаючи яким можна побачити зміну мальовничих пейзажів. Ні крапки, з якої можна оглянути весь сад, перспектива відкривається поступово.
Першорядне значення мають композиції з дерев і чагарників, сполучення кольору і фактури листів, розподіл світла і тіні в саду. Використовуються в основному породи дерев і чагарників, що ростуть у даній місцевості.
Садові квіти висаджуються біля будинку, у саду ж віддається перевага польовим і лісовим багатолітникам.
Усі водойми, навіть штучного походження, повинні носити яскраво виражений природний характер: нерівна берегова лінія, природне обрамлення (галька, пісок, біляводні рослини).
Пейзажний стиль найчастіше використовується ландшафтними архітекторами при плануванні сучасних заміських садиб.
Слайд 8
СТРУКТУРА МУСУЛЬМАНСЬКОГО САДУ
Основу мусульманського саду, як правило, складає
так названий «чор-багх» (у перекладі на укр. «чотири сади»).
План формується з одного або декількох квадратів. Більший квадрат поділяється на чотири менших. Стругаючи геометричність планування підкреслюється за допомогою доріжок, рослин і каналів з водою. У центрах квадратів часто стоять невеликі фонтани або басейни, облицьовані мармуром, різнобарвними керамічними плитками і склом, що є головною прикрасою всього саду. Іслам наділяє особою, священною роллю воду. Вода - джерело життя, воно харчує життя і дає очищення. Вода в мусульман символізує рай, і без неї немислимий райський сад.
Найбільш закінчено і повно ідея райського саду - «чор-багх» - втілилася в гробницях часів династії Великих Моголів. Прикладом можуть служити мавзолей Хумаюна XVI століття і Тадж-Махал XVII століття в Індії.
Ще один чудовий приклад - сад XVII століття Багх Фін біля Кашана, Іран.
Слайд 10
ІДЕОЛОГІЯ САДІВ КИТАЮ
Починаючи з V століття до
н.е. ведучою релігією Китаю стає конфуціанство, задачею якого є
побудова гармонічного суспільства за допомогою доброчесної людини. Доброчесна людина, по Конфуцієві, це шляхетний лицар, що володіє високими моральними якостями і почуттям боргу, готовий на усе в ім'я істини, що почитає мудрість старших, в основі будь-якого вчинку якого лежить гуманність. Доброчесна людина повинна жити в гармонії з законами вселеної, що і визначають норми моральності.
Паралельно з конфуціанством у Китаєві виникає даосизм, в основі якого лежить інтуїтивне пізнання буття. Навчання даосів призивало злитися з природою, уникати всього штучного. Відхід від світу до природи зв'язувався в даосів з можливістю знаходження довгого років життя і навіть безсмертя.
Саме даоси виділили й обожили п'ять основних природних елементів: метал, дерево, воду, вогонь і землю; під впливом буддійської філософії, що прийшла з Індії, розробили ідею інь-ян, що зводилася до протиставлення і постійній доброчинній взаємодії чоловічого (ян) і жіночого (інь) почав, створили систему пророкувань.
Слайд 11
мавзолей Хумаюна XVI століття в Індії
мавзолей
Слайд 13
СТРУКТУРА САДІВ КИТАЮ
Сади в Древньому Китаєві традиційно влаштовувалися
при імператорських палацах, гробницях і храмах. Вільне планування цих
садів сполучиться зі строго симетричними композиціями будинків. Будинки уписані в мистецьки оброблений природний ландшафт, що включає озера і височини. Головна задача творця парення полягало в перебуванні вихідного оглядового пункту, з якого найкраще відкривався б найкрасивіший пейзаж. Менш значні композиції групувалися навколо головної і були їй підлеглі. Найбільш виразні елементи ландшафту відзначалися характерними вигнутими містками, альтанками, пагодами, зиґзаґоподібними сходами, пофарбованими в яскраві кольори (червоний, смарагдово-зелений, жовтий).
Крім того, існували також сади природних пейзажів (тут людина не втручалася в природу, а любувався її красою), сади вчених (сади, створені для прогулянок вчених і філософів і покликані набудовувати їхні думки на спокійний і піднесений лад) і домашні сади (невеликі садки біля приватних будинків, оточені суцільною стіною з каменю або бамбука).
По емоційному впливові на людину виділялися наступні типи садів: що сміється, загрозливий і ідилічний. Сад, що сміється, повинен бути в повному контрасті з загрозливим, у якому головну роль грали навислі скелі, зламані вигадливі дерева, як би убиті бурою. Ідилічний тип пейзажу підкреслювався досить великою водоймою з островом, на якому розміщався рибальський будиночок або альтанка.