здатність провідників накопичувати і утримувати певний електричний заряд. Вона
вимірюється відношенням заряду q, який надали відокремленому провідникові, до його потенціалу φ ,
Одиниця електроємності – фарад, [C]=1Ф. Слід зазначити, що ємність 1Ф є дуже великою. Тому на практиці найчастіше використовують мікро- та піко- фаради: 1мкФ=10-6Ф, 1пФ=10-12Ф.
Ємність провідника залежить від його розмірів і форми. Але не залежить від матеріалу, агрегатного стану, форми і розмірів порожнини всередині провідника. Провідник електризується через вплив, отже електроємність провідника залежить від розміщення поблизу нього інших провідників і навколишнього середовища. При збільшення електроємності системи провідників зменшується потенціал.
Конденсатор. Електроємність плоского конденсатора.
Конденсатори – це радіоелементи з зосередженою електричною ємністю, утвореною двома або більшою кількістю провідників (обкладок), розділених діелектриком (спеціальним тонким папером, слюдою, керамікою і т. д.).
Конденсатори широко використовуються у радіотехніці як пристрої для накопичення та утримування електричного заряду.
Ємність конденсатора залежить від розмірів (площі) обкладок, відстані між ними і властивостей діелектрика.
Діелектрик між обкладками відіграє провідну роль: по-перше, він збільшує електроємність, по-друге, не дає зарядам нейтралізуватися. Тому діелектрична проникність і електрична міцніть на пробій (пробій діелектрика означає,що він стає провідним) повинні бути високими. Щоб захистити конденсатор від механічних зовнішніх впливів, його вставляють у корпус.
Накопичення заряду на обкладках конденсатора називають його заряджанням. Щоб зарядити конденсатор, його обкладки приєднують до джерела напруги.
Ємність конденсатора визначають за формулою
Залежно від обкладок конденсатори бувають плоскі, циліндричні й сферичні. Як діелектрик у них використовують парафіновий папір, слюду, повітря, пластмасу, кераміку тощо. Типовий плоский конденсатор складається з двох металевих пластин площею S, простір між якими розділений діелектриком товщиною d.
Ємність 1)плоского, 2) циліндричного та 3) сферичного конденсаторів можна обчислити за формулами:
1) 2) 3)
6.Електроємність.