виховання. Він вважає, що вже в школі повинна формуватися
високоідейна особистість, закладається моральний корінь, і тому треба прагнути до того, щоб з самого раннього дитинства провідні моральні якості людини (любов до Батьківщини, відповідальне ставлення до праці і т.п.) виховувалося на рівні переконань. "Ми говоримо дітям ...", "Ми вчимо дітей ...", "Ми хочемо, щоб ..." - не випадково такі обороти зустрічаються в його творах на кожному кроці. В Павлиській школі була розроблена система морального виховання, заснована на єдності осмислення моральних понять, переживань моральних почуттів, і виробленню у
дітей звичок високоморальної поведінки. Світогляд - не тільки система поглядів на світ, стверджує В. О. Сухомлинський, а й суб'єктивні стану особистості, що виявляється в її думках, почуттях, волі, діяльності.
Превентивне виховання в школі — це система підготовчих та профілактичних дій педагогів, спрямованих на запобігання формуванню в учнів негативних звичок, рис характеру, проявам асоціальної поведінки підлітків та організацію належного догляду за діяльністю школярів.