Слайд 2
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Балаларды Мағжан Жұмабаевтың өмірімен, шығармашылығымен, жаңа сөздермен
таныстыру, өлеңнің мазмұнын, мағынасын ұғындыру. Өлеңді мәнерлеп оқып, өлеңге
тоқталу.
Дамытушылық: Өлеңді тыңдау, оқу, өлеңнің мазмұн-мағынасы туралы сөйлеу арқылы оқушылардың әдеби тілін дамыту, сын тұрғысынан ойлап, салыстыруға баулу.
Тәрбиелік: Адамгершілік ізгі қасиеттерге, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Танымдылық: Өлеңмен жұмыс жүргізе отырып, жас адам қандай болу керек екенін таныту.
Слайд 3
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың типі: жаңа сабақты меңгеру
Сабақтың әдістері : түсіндірме,
сұрақ-жауап, ойландыру, жаттықтыру, көрнеклік әдістері.
Сабақ көрнекілігі: Мағжан Жұмабаевтың портреті, слайд,
сөзжұмбақ, жаңа сөздер,
Жұмыс түрлері: жеке, жұптық, топтық.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі,орыс тілі,тарих
Слайд 4
Сабақтың барысы:
Сәлеметсіздер ме, балалар?! Отырыңдар.
Балалар,асық ойнау үшін
ең бастысы,не болу керек? Иә ,асық,менің қоржынымда асық көп.
Балалар асық ойнағыларың келе ме?Олай болса. Әрбір тапсырма орындаған сайын,бір-бір асықтан аласыңдар.Сабақ соңында асық санына қарай бағалайтын боламын. Біз алдын ала екі топқа бөліндік.
Топтың атын анықтау үшін топ басшылары асық таңдайды.
1 топ – Тапқырлар
2 топ – Мергендер
Слайд 7
Қазақ әдебиетінің бес арысы
Слайд 8
Атасы – Жұмабай қажы. Әкесі Бекен саудамен айналысқан
дәулетті адам болған. Анасының есімі – Гүлсім. Мағжан ауыл
молдасынан сауатын ашып, 1905Атасы – Жұмабай қажы. Әкесі Бекен саудамен айналысқан дәулетті адам болған. Анасының есімі – Гүлсім. Мағжан ауыл молдасынан сауатын ашып, 1905 –1910Атасы – Жұмабай қажы. Әкесі Бекен саудамен айналысқан дәулетті адам болған. Анасының есімі – Гүлсім. Мағжан ауыл молдасынан сауатын ашып, 1905 –1910 жылдары Қызылжардағы (ПетропавлАтасы – Жұмабай қажы. Әкесі Бекен саудамен айналысқан дәулетті адам болған. Анасының есімі – Гүлсім. Мағжан ауыл молдасынан сауатын ашып, 1905 –1910 жылдары Қызылжардағы (Петропавл) №1 мешіт жанында белгілі татар зиялысы, мұсылман халықтарының азаттығы жолында күрескен М.Бегишевтің ұйымдастыруымен ашылған медреседе оқыды. Медреседе Бегишевтен Шығыс халықтарының тарихынан дәріс алды, қазақ, татар әдебиеттерін, ФирдоусиАтасы – Жұмабай қажы. Әкесі Бекен саудамен айналысқан дәулетті адам болған. Анасының есімі – Гүлсім. Мағжан ауыл молдасынан сауатын ашып, 1905 –1910 жылдары Қызылжардағы (Петропавл) №1 мешіт жанында белгілі татар зиялысы, мұсылман халықтарының азаттығы жолында күрескен М.Бегишевтің ұйымдастыруымен ашылған медреседе оқыды. Медреседе Бегишевтен Шығыс халықтарының тарихынан дәріс алды, қазақ, татар әдебиеттерін, Фирдоуси,СағдиАтасы – Жұмабай қажы. Әкесі Бекен саудамен айналысқан дәулетті адам болған. Анасының есімі – Гүлсім. Мағжан ауыл молдасынан сауатын ашып, 1905 –1910 жылдары Қызылжардағы (Петропавл) №1 мешіт жанында белгілі татар зиялысы, мұсылман халықтарының азаттығы жолында күрескен М.Бегишевтің ұйымдастыруымен ашылған медреседе оқыды. Медреседе Бегишевтен Шығыс халықтарының тарихынан дәріс алды, қазақ, татар әдебиеттерін, Фирдоуси,Сағди, ХафизАтасы – Жұмабай қажы. Әкесі Бекен саудамен айналысқан дәулетті адам болған. Анасының есімі – Гүлсім. Мағжан ауыл молдасынан сауатын ашып, 1905 –1910 жылдары Қызылжардағы (Петропавл) №1 мешіт жанында белгілі татар зиялысы, мұсылман халықтарының азаттығы жолында күрескен М.Бегишевтің ұйымдастыруымен ашылған медреседе оқыды. Медреседе Бегишевтен Шығыс халықтарының тарихынан дәріс алды, қазақ, татар әдебиеттерін, Фирдоуси,Сағди, Хафиз, Омар ҺайямАтасы – Жұмабай қажы. Әкесі Бекен саудамен айналысқан дәулетті адам болған. Анасының есімі – Гүлсім. Мағжан ауыл молдасынан сауатын ашып, 1905 –1910 жылдары Қызылжардағы (Петропавл) №1 мешіт жанында белгілі татар зиялысы, мұсылман халықтарының азаттығы жолында күрескен М.Бегишевтің ұйымдастыруымен ашылған медреседе оқыды. Медреседе Бегишевтен Шығыс халықтарының тарихынан дәріс алды, қазақ, татар әдебиеттерін, Фирдоуси,Сағди, Хафиз, Омар Һайям, НизамиАтасы – Жұмабай қажы. Әкесі Бекен саудамен айналысқан дәулетті адам болған. Анасының есімі – Гүлсім. Мағжан ауыл молдасынан сауатын ашып, 1905 –1910 жылдары Қызылжардағы (Петропавл) №1 мешіт жанында белгілі татар зиялысы, мұсылман халықтарының азаттығы жолында күрескен М.Бегишевтің ұйымдастыруымен ашылған медреседе оқыды. Медреседе Бегишевтен Шығыс халықтарының тарихынан дәріс алды, қазақ, татар әдебиеттерін, Фирдоуси,Сағди, Хафиз, Омар Һайям, Низами, Науаи секілді шығыс ақындарының дастандарын оқып үйренді.
19101910 – 19131910 – 1913 жылдары Уфа қаласындағы “Ғалия” медресесінде медресесінде білім алды. Ибрагимовтің көмегімен 1912 медресесінде білім алды. Ибрагимовтің көмегімен 1912 жылы Қазан қаласындағы Кәрімовтер баспасында “Шолпан” атты тұңғыш өлеңдер жинағы басылып шығады. 1913 атты тұңғыш өлеңдер жинағы басылып шығады. 1913 – 1916 атты тұңғыш өлеңдер жинағы басылып шығады. 1913 – 1916 жылдары Омбы мұғалімдер семинариясында оқыды.
19181918 – 19191918 – 1919 жылдары Петропавл уездік земство басқармасында қызмет етті. 1919 – 1923 жылдары Ақмола губерниялық “Бостандық туы” газетінде, “Шолпан”, “Сана” журналдарында, “Ақжол” газетінде қызмет істеп жүріп, халық ағарту жұмысына белсене араласады. Сол кезеңде қалың қауымға таныс поэмасы “Батыр Баянды” жазып, жарыққа шығарады.
19231923 – 1927 жылдары Мәскеуде Жоғары әдебиет-көркемөнер институтында оқиды.
1927 1927 – 1929 1927 – 1929 жылы Бурабайда 1927 – 1929 жылы Бурабайда, одан соң Қызылжарда оқытушылық қызметтер атқарады.
1929 жылы Жұмабайұлы “Алқа” атты жасырын ұйым құрғаны үшін деген айыптаулармен Мәскеудегі Бутырка атты жасырын ұйым құрғаны үшін деген айыптаулармен Мәскеудегі Бутырка түрмесіне қамалып, 10 жыл айдауға кесіледі. 1936 атты жасырын ұйым құрғаны үшін деген айыптаулармен Мәскеудегі Бутырка түрмесіне қамалып, 10 жыл айдауға кесіледі. 1936 жылы М.Горький атты жасырын ұйым құрғаны үшін деген айыптаулармен Мәскеудегі Бутырка түрмесіне қамалып, 10 жыл айдауға кесіледі. 1936 жылы М.Горький мен Е.Пешкованың атты жасырын ұйым құрғаны үшін деген айыптаулармен Мәскеудегі Бутырка түрмесіне қамалып, 10 жыл айдауға кесіледі. 1936 жылы М.Горький мен Е.Пешкованыңараласуымен бостандық алып, Қазақстанға қайтады.
ПетропавлПетропавл қаласыннда мектепте орыс тіліПетропавл қаласыннда мектепте орыс тілі мен әдебиетінен сабақ беретін мұғалім болып жұмыс істейді. Көп ұзамай қалалық оқу ісінің меңгерушісі оны саяси себептерге байланысты деген айыппен мұғалімдік қызметтен босатады. 1937Петропавл қаласыннда мектепте орыс тілі мен әдебиетінен сабақ беретін мұғалім болып жұмыс істейді. Көп ұзамай қалалық оқу ісінің меңгерушісі оны саяси себептерге байланысты деген айыппен мұғалімдік қызметтен босатады. 1937 жылы наурызда Жұмабайұлы АлматығаПетропавл қаласыннда мектепте орыс тілі мен әдебиетінен сабақ беретін мұғалім болып жұмыс істейді. Көп ұзамай қалалық оқу ісінің меңгерушісі оны саяси себептерге байланысты деген айыппен мұғалімдік қызметтен босатады. 1937 жылы наурызда Жұмабайұлы Алматыға келеді. Аударма ісімен айналысады. 1938 жылы қайтадан қамауға алынып, ату жазасына кесілді
Слайд 9
Өлеңдері:
Мағжан Жұмабаевтың шығармалары
Поэмалары: “Қорқыт”, “Батыр
Баян”, “ Қойлыбайдың қобызы”,
“Тоқсанның тобы“
Әнгімеcі: Шолпанның күнәсі.
Аудармалары: Сұңқар жыры,Жұртын сүйген жүрек ,
Бала, Темірбай.
“Жарыма”, “Есімде... тек таң атсын”, “Жаралы жан”, “Мен жастарға сенемін”, “Күншығыс”, “Айға”,“Жер жүзінде”, “Тез барам!”, “Түркістан”,
“Алыстағы бауырыма”
Слайд 11
Сендердің мақсаттарың алфавиттік рет бойынша буындарды жинау
Тар-Б,мін
– Д,мен – А,ға – В, жас – Ә,
не- Ғ,се – Г
Сонымен,балалар, қандай өлең шықты?
Слайд 14
Өлеңмен жұмыс:
А) Мұғалім мәнерлеп оқиды.
Балалар, мен мәнерлеп оқимын,
ал
сендер мұқият тыңдап, дауыс-
тап оқуға дайындалыңдар.
Ә) Мәнерлеп оқу
(әр топтан бір оқушыдан шығып өлеңді мәнерлеп оқиды )
Б) Сөздікпен танысу.
Слайд 15
Айбатты – грозный
Қайратты – энергичный
Көздерінде
от ойнар – на глазах пылающий огонь
Жаннан қымбат
оларға ар – честь для них дороже жизни
Мен жастарға сенемін – я верю молодым
Тізбектеп оқу
Пармен оқу
В) Түсініксіз сөздермен танысу
Балалар, бұл өлеңде қандай түсініксіз сөздер кездеседі, сөздерді қарындашпен сызыңдар.
Жалын – пламя
Жайып – расправив
Ұмтылған – стремится
Көздегені – наметил
Мұғалім оқиды
Хормен оқу
Слайд 16
Г) Өлеңді талдау (әр топқа 2 шумақтан
беру)
1 топ – сын есімдерді,
зат есімдерді табу
2 топ – көптік жалғауды,
етістіктерді
табу
Слайд 17
Әр топқа 2 сұрақтан беріледі, сұрақтарға жауап
берулерің керек.
1 топ
1. «Мен жастарға сенемін» авторы кім?
2. Ақын жастарды неге
теңеген?
2 топ
1. Ақын неліктен жастарға сенеді?
2. Ол неше жасында мектепке барады?
Слайд 19
Бағалау:
Асықтарды санау
Үй жұмысы:
Өленді жаттау 142 бет