Что такое findslide.org?

FindSlide.org - это сайт презентаций, докладов, шаблонов в формате PowerPoint.


Для правообладателей

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Яндекс.Метрика

Презентация на тему Загальне мовознавство. (Лекція 1)

Вступ до мовознавства: навчальний посібник / [За ред. І.О. Голубовської]. – К.: ВПЦ Київський університет, 2007. – Ч.1. – 99 с.Вступ до мовознавства: навчальний посібник / [За ред. І.О. Голубовської]. – К.: ВПЦ Київський університет, 2010.
Загальне мовознавствоВступна лекція 1. Вступ до мовознавства: навчальний посібник / [За ред. І.О. Голубовської]. – К.: був одним з найбільших лінгвістів-теоретиків. З приводу його ролі в мовознавстві В.А. «... Мова народу є його дух, і дух народу є його мова, Мова, згідно з В. фон Гумбольдтом, складається з матерії (субстанції) і форми. Предмет і метод мовознавстваПроблема походження мовиМова як системно-структурне утворенняСинтагматико-парадигматична модель мови. Поняття В історії мовознавства поширена структурно-функціональний погляд на мову, який пов'язують Мова як винятково складне утворення може бути визначена з різних точок зору Системність мови є найважливішою її характеристикою. Можна вважати встановленим, що мова належить Сукупність матеріальних елементів, з яких складається система становить матеріальну субстанцію даної системи. Матеріальні системи, в яких матеріальні елементи є значимими для системи не стільки Елементи вторинних матеріальних систем виступають як знаки, тобто як матеріальні елементи, значимі
Слайды презентации

Слайд 2 Вступ до мовознавства: навчальний посібник / [За ред.

Вступ до мовознавства: навчальний посібник / [За ред. І.О. Голубовської]. –

І.О. Голубовської]. – К.: ВПЦ Київський університет, 2007. –

Ч.1. – 99 с.
Вступ до мовознавства: навчальний посібник / [За ред. І.О. Голубовської]. – К.: ВПЦ Київський університет, 2010. – Ч.2. – 223 с.
Кочерган М.П. Загальне мовознавство / Михайло Петрович Кочерган. – К. : Видавничий центр Академія, 2006. – 464 с.
Лингвистический энциклопедический словарь / [гл. ред. Ярцева В.Н.]. – М.: Советская энциклопедия, 1990. – 672с.
Мечковская Н.Б. Общее языкознание : Структурная и социальная типология языков / Нина Борисовна Мечковская. – Мн. : Амалфея, 2000. – 368 с.
Общее языкознание / Н.Б. Мечковская и др. [Под. общ. ред. А.Е. Супруна]. – Мн.: Высшая школа, 1983. – 456 с.
Селіванова О.О. Сучасна лінгвістика: термінологічна енциклопедія / Олена Олександрівна Селіванова. – Полтава: Довкілля, 2006. – 716 с.
Селіванова О.О. Актуальні напрями сучасної лінгвістики (аналітичний огляд) / Олена Олександрівна Селіванова. – К.: Фитосоциоцентр, 1999. – 148 с.
Семчинський С.В. Загальне мовознавство / Станіслав Володимирович Семчинський. – К.: ОКО, 1996. – 416 с.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА


Слайд 3 був одним з найбільших лінгвістів-теоретиків. З приводу його

був одним з найбільших лінгвістів-теоретиків. З приводу його ролі в мовознавстві

ролі в мовознавстві В.А. Звегинцев писав: «Висунувши оригінальну концепцію

природи мови і піднявши ряд фундаментальних проблем, які в даний час перебувають у центрі жвавих дискусій, він, подібно нескореної гірській вершині, підноситься над тими висотами, яких вдалося досягти іншим дослідникам».

Вільгельм фон Гумбольдт (1767-1835)


Слайд 4 «... Мова народу є його дух, і дух

«... Мова народу є його дух, і дух народу є його

народу є його мова, і важко уявити собі що-небудь

тотожне». Язик не відділимий від людської культури і становить її найважливіший компонент. Розуміючи мову як діяльність, В. фон Гумбольдт підкреслює не тільки динамізм мови, але і його активність, яка проявляється у впливі його як соціального явища на індивіда. Людина не може ні мислити, ні розвиватися без мови: «Мова є орган, який утворює думку».



Слайд 5 Мова, згідно з В. фон Гумбольдтом, складається з

Мова, згідно з В. фон Гумбольдтом, складається з матерії (субстанції) і

матерії (субстанції) і форми. Саме форма, а не матерія,

яка грає лише допоміжну роль, становить суть мови. Форму ми бачимо на будь-якому рівні мови: і в області звуків, і в граматиці, і в лексиці. Форма кожної мови є неповторною, але форми різних мов мають ті чи інші подібності. У зв'язку з внутрішньою формою мови Ф. фон Гумбольдт зачіпає проблему, яка пізніше стала трактуватися як не нетотожність значення і смислу слова. В.фон Гумбольдт одним з перших лінгвістів обгрунтував системний характер мови.



Слайд 6 Предмет і метод мовознавства
Проблема походження мови
Мова як системно-структурне

Предмет і метод мовознавстваПроблема походження мовиМова як системно-структурне утворенняСинтагматико-парадигматична модель мови.

утворення
Синтагматико-парадигматична модель мови. Поняття ярусів мови та її одиниць.
Мова

як система знаків
Мова і суспільство
Мова і культура
Мова і мислення
Типологічне, порівняльно-історичне мовознавство
Динаміка мовних систем.




Слайд 7 В історії мовознавства поширена структурно-функціональний погляд

В історії мовознавства поширена структурно-функціональний погляд на мову, який пов'язують

на мову, який пов'язують у першу чергу з ім'ям

Ф. де Сосюра і його «Курсом загальної лінгвістики». Одна з основних тез Соссюра про те, що «мова є форма, а не субстанція», на кілька десятиліть визначила розвиток ряду напрямів мовознавства, об'єднаних загальною назвою «структуралізм».
Інакше кажучи, в поняття мови, за Соссюром, включається структура, організація звукової матерії, але не сама ця звукова матерія. Область звучання залишена мові. Мова виступає як щось звільнене від «лушпиння субстан- ції », як чиста структура.



Слайд 8 Мова як винятково складне утворення може бути визначена

Мова як винятково складне утворення може бути визначена з різних точок

з різних точок зору залежно від того, яка сторона

або сторони мови виділяють. Визначення мови можливі: а) з погляду функції або функцій мови: мова є засіб спілкування людей і, як таке, є засіб формування, вираження і повідомлення думки; б) з точки зору її устрою (механізму): мова є набором деяких одиниць і правил їх використання, тобто комбінування одиниць у мовленні; в) з точки зору існування мови: мова є результат соціальної, колективної навички «утворення» одиниць із звукової матерії шляхом сполучення деяких звуків з деяким смислом; г) із семіотичної точки зору: мова є система знаків, тобто матеріальних предметів (звуків), що мають властивість позначати те, що існує поза них самих; д) з погляду теорії інформації: мова є код, за допомогою якого кодується семантична інформація.



Слайд 9 Системність мови є найважливішою її характеристикою. Можна вважати

Системність мови є найважливішою її характеристикою. Можна вважати встановленим, що мова

встановленим, що мова належить до системних утворень.
Система є

цілісний об'єкт, що складається з елементів, які перебувають у взаємних відношеннях. Будь-яка система, оскільки в ній наявні елементи, дискретна. Дискретність - важлива властивість системи.
З погляду природи елементів, що становлять систему, можна виділити два основних види систем: матеріальні та ідеальні системи. Матеріальні системи - це системи, що складаються з матеріальних елементів, що перебувають в певних взаємовідношеннях Матеріальні системи нескінченно різноманітні за своїми властивостями, оскільки нескінченно різноманітними є елементи, з яких складаються ці системи, зв'язки і відношень, які є між елементами. Це включає будь-який живий організм, об’єкт неживої природи.



Слайд 10 Сукупність матеріальних елементів, з яких складається система становить матеріальну

Сукупність матеріальних елементів, з яких складається система становить матеріальну субстанцію даної

субстанцію даної системи. Інакше кажучи, субстанція матеріальної системи представлена

елементами системи. Тому, кажучи про елементи матеріальної системи, можна у певному сенсі мати на увазі її субстанцію, а говорячи про субстанцію, мати на увазі її елементи, хоча поняття субстанції і елемента не завжди тотожні.
На відміну від матеріальних систем, ідеальні системи - це такі системи, елементи (елементарні об'єкти) яких суть ідеальні об'єкти-поняття або ідеї, пов'язані певними взаєминами. Ідеальною системою, наприклад, є система ідей того чи іншого твору, система понять тієї чи іншої науки і т. д.



Слайд 11 Матеріальні системи, в яких матеріальні елементи є значимими

Матеріальні системи, в яких матеріальні елементи є значимими для системи не

для системи не стільки в силу своїх субстанціональних властивостей,

скільки в силу приписаних їм властивостей, називаються вторинними матеріальними системами. Вони виникають тільки завдяки діяльності людей як засіб закріплення і вираження семантичної інформації (систем ідей або понять) і тим самим як засіб передачі цих ідей від людини до людини, т. е. як засіб спілкування людей. Такі системи називають знаковими, або семіотичними. До таких систем належить мова.



  • Имя файла: zagalne-movoznavstvo-lektsіya-1.pptx
  • Количество просмотров: 335
  • Количество скачиваний: 0