Слайд 2
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: өтілген материалдармен сабақты байланыстыру
арқылы оқушыларға дауыссыз дыбыстар туралы мағлұмат бере отырып, олардың
түрлеріне тоқталу;
Дамытушылық: тілдік-эстетикалық сезімге тәрбиелеу, ойындар арқылы ойлау қабілетін дамыту, тапқырлық, ізденімпаздық қасиеттерін қалыптастыру;
Тәрбиелік: қазақ тілін құрметтеуге баулу. Тілдегі асыл сөздердің мәнін түсіндіре отырып, сүйіспеншілік, адамгершілік қасиеттерді ұялату.
Слайд 3
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу, түгендеу
2. Сыныпты төрт топқа бөлу
3.
Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару
Слайд 4
Психологиялық дайындық
Баба тілін қадірле,
Болашақтан түңілме!
Айналайын, балалар,
Аралас тілге үңілме!
(Қожаберген жырау)
Слайд 5
Үй тапсырмасын тексеру, бекіту
259 –жаттығу
Слайд 7
ІІІ. Білім тексеру
«Миға шабуыл»
1. Біз қай саланы оқып
жатырмыз?
2. Фонетика саласы нені зерттейді?
3.Дыбыс деген не, әріп деген
не?
4. Қазақ тілінде неше дыбыс, неше әріп бар?
5.Дыбыс бола алмайтындарды ата
6. Қазақ тілінің төл дыбыстары?
8. Дыбыстау мүшелеріне нелер жатады?
10. Дауысты дыбыс деген не?
9. Дауысты дыбыстарды ата
11. Жуан, жіңішке дыбыстар ненің қатысына қарай бөлінеді?
7. Жақтың қатысына қарай дауыстылар қалай бөлінеді?
12. Еріндік, езулік дыбыстарға қандай дыбыстар жатады?
Слайд 9
Д
«Жасырынған әріптер» ойыны
Әліпбидегі әріптердің ретін жатқа
білуі арқылы оқушылар
жаңа сабақтың тақырыбын табады
а
с
у
ы
с
з
ы
Слайд 11
Дауыссыз дыбыстар:
б, в, г, ғ, д, ж,
з, й, к, қ, л, м, н, ң, п,
р, с, т, ф, х, ц, ч, ш, щ, һ, (у) (25 дыбыс)
Слайд 12
Қазақ тіл ғылымы → фонетика
саласы → дыбыс
→ дауыссыз →
қатаң → ұяң → үнді
Дыбыстардың жеті
атасы
Слайд 13
Ү. «Кітап – досың, ақылшың» (Оқулықпен жұмыс)
261-жаттығу.
Мәтінді оқып, осындағы дауысты, дауыссыз дыбыстарды ажыратыңдар.
Адам ата –
анадан туғанда есті болмайды: естіп, көріп, ұстап, татып ескерсе, дүниедегі жақсы – жаманды таниды – дағы, сондайдан білген, көргені көп болған адам білімді болады. Естілердің айтқан сөздерін ескеріп жүрген кісі өзі де есті болады. Әрбір естелік жеке өзі іске жарамайды. Сол естілерден естіп білген жақсы нәрселерді ескерсе, жаман дегеннен сақтанса, сонда іске жарайды, сонда адам десе болады.
Слайд 14
262-жаттығу. Мына сөздерге көрсетілген жұп дауыссыздардың тиістісін жазыңдар.
П
- б: ...айдасыз, ...аласыз, ...алың, са...ар, са...тау, қа...ылда, ла...ылда,
са...ақ;
Т - д: ба...пақ, қа...ақ, са...ақ, ...ақ, ...абыс, ...алап, ...әрі, ...аналық;
К - г: ә...е, е...ін, кө...тем, кө...ер, ...үл, ...еремет, тө..., тер...еу;
Қ - ғ: қа...аз, қа...ты, ба...дарлама, ба...ыр, ...асыр, ...арыш, ...асық, қа...;
С - з: а...амат, ба...тыр, сү...бе, сү...істі, ...ағыз, қа...;
Ш - ж: ша...пау, қа...ымас, қа...қын, ...апырақ, ...иен, ... аттық, ...алтылда.
Слайд 15
Дыбыстарды тиісінше тіркестіріп сөз жасаңдар және сол сөзге
дыбыстық талдау жасаңдар
Р, о, б
4. Қ, ы, а, з, қ
А, ш, а, ғ 5. А, л, а, д
Т, р, е, е, м 6. І, м, б, л, і
«Адасқан әріптер» ойыны.
Слайд 16
Жұмбақтарды шешіп көрейік
Жаңада жоқ,
Ескіде бар
Танада жоқ
Ешкіде бар.
Тарақта бар,
Шашта жоқ.
Тамақта бар,
Аста жоқ.
Слайд 17
Ләззатта бар,
Жанатта жоқ.
Азатта бар,
Қанатта жоқ.
Нанда бар,
Етте
жоқ.
Айранда бар,
Сүтте жоқ.
Слайд 18
Шарты: әр сөздің соңғы дыбысынан басталатын сөздер тізбегін
жасаңдар.
Мысалы: Көйлек-кеме-емен-наурыз-зат-тас-сыпырғыш-шар-ракета-айна...
«Сөзтізбек» ойыны
Слайд 19
ҮІ. «Қол боста» (Үйге тапсырма)
Ү. «Ой қорытайық» (Жаңа
сабақты бекіту)
“Сиқырлы қалам” әдісі арқылы сабақ бекітіледі.
263 – жаттығу.
Ереже
жаттау