Слайд 2
Розрахункові операції з покупцями відіграють важливу роль у
торгово-технологічному процесі магазина. Від правильної їхньої організації залежать витрати
покупцями часу на придбання товарів.
Розрахунки з покупцями можуть здійснюватися шляхом прийому грошей безпосередньо продавцем, касиром чи контролером-касиром і одночасним обліком суми, що надійшла, за допомогою касової машини. Контрольно-касові машини забезпечують наочність, простоту і правильність розрахунку, контроль за веденням розрахунково-касових операцій, точність обліку грошових надходжень. При цьому значно прискорюється процес розрахунків з покупцями.
Конструкція сучасних контрольно-касових машин дозволяє вести облік наростаючим підсумком отриманих від покупців грошей, друкувати чек з різними даними, друкувати на контрольній стрічці порядковий номер чека, сплачену суму, шифр, номер лічильника. Одночасно на їхніх індикаторах указується проведена сума, шифр і номер лічильника. Отриману в контрольно-касових апаратах інформацію можна виводити на магнітну чи перфоровану стрічку з наступною обробкою даних на електронних обчислювальних машинах з метою вивчення попиту, визначення обсягу продажу товарів і т.д.
В останні роки для оснащення магазинів усі частіше використовують контрольно-касові машини закордонного виробництва, що відрізняються високими експлуатаційними властивостями.
Слайд 3
Фіскальні реєстратори
Фіскальний реєстратор це контрольно-касова машина, здатна
працювати тільки в складі комп'ютерно-касової системи, одержуючи дані через
канал зв'язку.
На базі фіскального реєстратора можна створити POS-систему робоче місце продавця-касира, який буде представляти собою комп'ютер з програмним забезпеченням для обліку продажів і управління фіскальним реєстратором і набір додаткового обладнання.
Фіскальні реєстратори різняться принципом друку.
Більш популярний вид фіскальних реєстраторів з термодруком. Даний спосіб друку не вимагає фарбувального картриджа, він швидше матричної друку і практично безшумний. У багатьох фіскальних реєстраторів є вбудований автоматичний різак, який дозволяє розділяти чеки.
Фіскальний реєстратор виготовляє також облік проданих товарів, формує звіти за запитом користувача.
Фіскальний реєстратор пов'язаний з комп'ютерною системою, а його робота керується за допомогою спеціального програмного забезпечення. Завдяки цьому фіскальний реєстратор має можливість друку інформації з текстових файлів. Використовувані програми дають можливість працювати з популярними обліковими системами (1С Підприємство, Парус, Бест тощо), а сам фіскальний реєстратор підключається швидко і просто.
Робити роздруківку чеків можна з будь-якого комп'ютера локальної мережі, це досягається за рахунок того, що фіскальний реєстратор працює в мережевому режимі.
Слайд 4
Контрольно-касова техніка
Контрольно-касова техніка - техніка, яка використовується при
здійсненні готівкових грошових розрахунків і (або) розрахунків з використанням
платіжних карт - контрольно-касові машини, оснащені фіскальною пам'яттю, електронно-обчислювальні машини, у тому числі персональні, програмно-технічні комплекси.
Основне завдання касового апарату - фіксувати на папері (касовому чеку) угоду купівлі-продажу. Найважливіша частина апарату - фіскальна пам'ять, дані з якої не можна видалити. У фіскальній пам'яті накопичуються дані про операції, скоєних на даній торговій точці і підлягають оподаткуванню.
В даний час всі контрольно-касові машини класифікують по областях застосування (для торгівлі, сфери послуг, торгівлі нафтопродуктами, готелів і ресторанів) і по конструкції.
Слайд 5
Автономна ККМ - це касова машина, розширення функціональних
можливостей якої може досягатися тільки за рахунок підключення додаткових
пристроїв введення-виведення, керованих ККМ по розміщеним у ній програмам. До автономних ККМ відносяться і портативні ККМ, що мають можливість роботи без постійного підключення до електромережі.
Пасивна системна ККМ - це касова машина, що має можливість працювати в комп'ютерній касовій системі, але не має можливості управляти роботою цієї системи. Пасивна системна ККМ може використовуватися як автономна ККМ.
Активна системна ККМ - це касова машина, що має можливість працювати в комп'ютерній касовій системі, керуючи при цьому роботою системи. До активної системної ККМ відноситься також POS-термінал - ККМ з фіскальною пам'яттю, що володіє можливостями персонального комп'ютера по вводу-висновку, зберіганню, обробці і відображенню інформації. Активна системна ККМ може використовуватися як пасивна системна або автономна ККМ.
Фіскальний реєстратор - це ККМ, здатна працювати тільки в складі комп'ютерно-касової системи, одержуючи дані через канал зв'язку.
Слайд 6
POS-термінали
POS-термінал(від Point Of Sale - точка продажу) -
програмно-апаратний комплекс для торгівлі, встановлений на місці, де касир
здійснює прийом платежів від клієнтів.
До складу POS-терміналу входить:
- монітор,
- системний блок,
- дисплей покупця,
- програмована клавіатура,
- друкуючий пристрій,
- фіскальна частина,
- програмне забезпечення.
POS-термінал як правило, реєструється, як єдиний програмно-апаратний комплекс з унікальною назвою у Державному Реєстрі контрольно-касових машин відповідним державним органом. При цьому будь-які апаратно-програмні видозміни цього комплексу, детально описаного в Реєстрі контрольно-касових машин, заборонені.
POS-термінал дозволяє здійснювати торгові операції, як це робить звичайний касовий апарат. Крім обліку продажів POS-термінал може накопичувати та інші дані для їх подальшого аналізу. POS-термінал має інтерфейс взаємодії з користувачем для полегшення пошуку потрібного товару та одержання його характеристик (наприклад, ціни, термінів придатності), формування фіскальних чеків, підрахунку складання і виконання різних звітів.
Слайд 7
POS-система - апаратний комплекс для автоматизації роботи касирів
на базі фіскальних реєстраторів.
Зазвичай до складу POS-системи входить:
- системний
блок ПК,
- фіскальний реєстратор,
- POS-монітор касира,
- грошовий ящик,
- програмована клавіатура,
- карт-рідер (card reader),
- дисплей покупця.
Всі ці складові модулі, інтегровані разом, являють собою закінчену робоче місце касира.
Одне з відмінностей POS-системи від POS-терміналу полягає в тому, що модуль фіскальної пам'яті у POS-системи знаходиться в принтері, а саме, у фіскальному реєстраторі. Для POS-систем не потрібно сертифікація програмного забезпечення, т. до. все необхідне для фіскального обліку програмне забезпечення записано у внутрішній пам'яті друкуючого пристрою - фіскального реєстратора.