зобов’язань, щодо оплати акцій ПАТ «Укртранслізинг», Фондом державного майна
України, була здійснена передача в оплату акцій Товариства залізничного рухомого складу, які перебували в довготривалому запасі на балансі ДП «Одеська залізниця», тобто такі, які виведені з обігу і потребують капітального ремонту, а саме 507 вагонів – зерновозів.Протягом 2014-2015 років, ПАТ «Укртранслізинг», за рахунок власних коштів, відремонтувало 224 вагони. Станом на 23.09.2016 року, 224 відремонтованих вагонів-зерновозів знаходяться в оперативному управлінні Товариства.
Решта 283 вагони-зерновози, зберігаються на підприємствах та знаходяться на станціях Донецької залізниці з оформленими перевізними документами, серед яких 23 вагони, що знаходяться на території Попаснянського ВРЗ.
На виконання Компанією своїх статутних завдань (Постанова КМУ від 8 червня 1998 р. N 840), а саме забезпечення залізничного транспорту України рухомим складом та підтримка вітчизняних підприємств транспортного машинобудування, у Товариства з'явились можливість відремонтувати вищезазначені 23 вагони-зерновози. А враховуючи сезонність перевезення зернових, відремонтовані вагони будуть користуватися попитом і після виходу з ремонту одразу будуть задіяні в організації перевезень.
На сьогоднішній день розвиток транспортно-експедиторської діяльності, як однієї з основних - є пріоритетною і стратегічно важливим завданням для Компанії.
ПрАТ «Укртранслізинг» надає комплексні послуги логістики перевезень зернових ключовим гравцям даного сегмента ринку круглий рік.
Конкурентні переваги ПрАТ «Укртранслізинг»:
- Власний парк вагонів-зерновозів,
- Окреме управління по експлуатації залізничного рухомого складу з логістичним центром;
- Відкрито рахунки ТехПД на всіх РФ ПАТ «Укрзалізниця»;
- Можливість оперативного проведення поточного ремонту;
- Транспортно-експедиційне обслуговування вантажів (зернові, олійні).
Ситуація на ринку
Станом на 01.01.2016 в Україні нараховується 13,8 тис. вагонів-зерновозів, з них інвентарних парк- 11,7 тис, приватний парк – 2,1 тис. вагонів (в т.ч. прак УТЛ- 0,5 тис.)
Високі врожаї призвели до попиту на вагони в пікові періоди, завдяки чому підтримується їх прибутковість.
Основні тенденції, що вплинуть на ринок зерновозів в 2016-2017 рр.:
Зростання виробництва зернових;
Більш суворіший ваговий контроль для автотранспорту;
Введення заборони на подовження строку служби зерновозів в РФ.
Стратегія розвитку