Хто такі скіфи?Скіфи - екзоетнонім грецького походження, який у сучасній науковій та художній літературі застосовується до практично всіх кочових племен, що належали до народів іранського кола, і мешкали у VII — III ст. до н. е. на землях Великого
Слайд 2
Хто такі скіфи? Скіфи - екзоетнонім грецького походження, який
у сучасній науковій та художній літературі застосовується до практично
всіх кочових племен, що належали до народів іранського кола, і мешкали у VII — III ст. до н. е. на землях Великого Євразійського степу, тобто від степів сучасної Укріїни на заході й до сучасної Монголії та Китаю на сході.
Слайд 12
Скіфське озброєння Головною і найбільш розповсюдженою в Скіфії зброєю
були лук та стріли, що однаково успішно використовувалися і в бою, і
на полюванні. Вістря стріл — чи не найбільш массові знахідки упохованнях представників різних прошарків скіфського суспільства: від могил царів до пересічих общинників.
Слайд 14
Побут і звичаї скіфів Кочовий спосіб життя та військова
організація суспільства позначалися на всіх сторонах життя та ідеології
скіфів. «Кожен з них — кінний стрілець», — ця коротка й виразна характеристика Геродота найповніше відображає образ скіфів. Зброя була обов'язковою належністю кожного чоловіка, а іноді й жінок. Вона присутня на всіх зображеннях скіфів, навіть у сценах побуту та мирної праці. Незмінним супутником кочовика з дитинства служив верховий кінь. Екіпіровка скіфських воїнів була складною, різноманітною й залежала віл їхнього майнового стану, соціального рангу й віку.
Слайд 15
Технологія спорудження могил Спорудження самих могил-велетнів потребувало тисяч робітників,
якими повинні були керувати навчені люди, що втілювали задум
побудови земляних гробниць. Це потребувало видобування і транспортування сотень тисяч тонн ґрунту, а також певних гірничих інженерних знань. Так, могила «Чортомлик»(поблизу міста Нікополь на Дніпропетровщині) являє собою 20-метровий земляний насип всередині якого знаходиться гігантська підземна споруда — 11-метрова шахта і 5 поховальних камер. Без попереднього плану, відповідних креслень, строгої організації земельних та гірничих робіт такий задум неможливо втілити.
Слайд 18
Скіфське мистецтво Скі́фське мисте́цтво — мистецтво, розвинене союзом народів під збірною
назвою скіфів. Основною рисою скіфського мистецтва в Північному Причорномор'ї було поєднання східних елементів
з класичними грецькими, які сюди йшли з грецької метрополії і місцевих грецьких колоній. Це дало єдине в своєму роді витончене мистецтво. Його центром можна вважати столицю Боспорського царства Пантікапей.
Слайд 19
Економічне життя У 4 ст. до н. е.. процвітала
торгівля хлібом, за рахунок якої багатіла скіфська знати. Вона
докладала зусиль до того, щоб повністю поставити під свійконтроль торгівлю зерном. У зв'язку з цим виникла величезна укріплене поселення площею майже 12 кв. км на Дніпрі в містечку Кам'янки, обнесене потужними земляними валами. У ньому процвітало ремесло. Судячи з усього, це поселення було столицею скіфів. З ним були пов'язані розкішні поховання скіфської знаті, найвідоміші з яких - Солоха, Чортомлицький курган.