Процес навчання грамоти в 1-му класі поділяється на три періоди: добукварний, букварний і післябукварний. Залежно від попередньої підготовки школярів учитель може самостійно визначати тривалість добукварного і букварного періодів.
Слайд 2
Процес навчання грамоти в 1-му класі поділяється на
три періоди: добукварний, букварний і післябукварний. Залежно від попередньої
підготовки школярів учитель може самостійно визначати тривалість добукварного і букварного періодів.
Слайд 3
Добукварний період — період підготовки дітей до навчання
грамоти. Мета добукварного періоду навчання грамоти полягає у: забезпеченні
мотивації до навчальної діяльності; розвитку усного мовлення першокласників формуванні елементарних аналітико-синтетичних умінь в роботі над текстом, реченням, словом, звуками мовлення підготовці дитини до письма. У цей період, окрім освітніх завдань, перед учителем стоять не менш важливі завдання, спрямовані на: забезпечення адаптації дітей до школи, шкільного колективу і ознайомлення з правилами поведінки в ньому; формування навчальних умінь учнів (сидіти за партою, слухати вчителя, виконувати завдання індивідуально, в парах, у групах та ін.).
Слайд 4
Протягом букварного періоду першокласники оволодівають початковими уміннями читати
за букварем, писати в зошитах з друкованою основою і
в зошитах із сіткою для першого класу. Крім того, продовжується робота з розвитку усного мовлення.
Слайд 5
Післябукварний період призначений для вдосконалення уміння читати, писати,
виконувати елементарні аналітико-синтетичні дії з одиницями різних мовних рівнів,
для розвитку усного мовлення і творчих здібностей учнів, виконання завдань і вправ із читання і письма за підручником (навчальним посібником), який готує учнів до вивчення в 2-му класі окремих курсів — української мови і літературного читання. У цей період діти починають читати літературні тексти і включаються в проектну діяльність з підготовки Свята букваря, в ході якої відбувається систематизація знань, здобутих у період навчання грамоти.
Слайд 6
У навчанні грамоти важливо враховувати вміння, набуті дітьми
у дошкільному віці, забезпечити достатнє навчальне навантаження тим учням,
які певною мірою вміють читати, та надати індивідуальну допомогу менш підготовленим. Важливим завданням читання в 1-му класі є пробудження у школярів інтересу до дитячої книжки, формування початкових умінь самостійно з нею працювати. У 1-му класі на роботу з дитячою книжкою рекомендується відводити до 20 хвилин уроку навчання грамоти (1 раз на 2 тижні). Якщо учні класу мають достатній рівень розвитку навички читання, учитель може відводити на заняття з дитячою книжкою цілий урок.
Слайд 7
Зважаючи на фізіологічні особливості шестирічних першокласників, неприпустимим є
прискорене вивчення Букваря, оскільки навіть за умови інтенсивної підготовки
дітей до школи, коли вони уже в 1-му класі добре читають, навичка письма потребує тривалого часу для формування — у дошкільному віці вона не формується.