Слайд 2
Над презентацією працювали:
Рудоль Д.С.
Кандірал Валерій
Слайд 3
Исторія створення
Про те, що команда програмістів BitTorrent працює
над створенням власного P2P-браузера, стало відомо ще в грудні
минулого року. Проект, що отримав назву Maelstrom, ввібрав в себе багаторічний досвід компанії в області пірінгових комунікацій, які передбачають розміщення даних не на окремих серверах, а в вигляді копій на мільйонах комп'ютерів звичайних користувачів. На думку розробників, саме такий підхід до організації розподілених інформаційних систем здатний зберегти Всесвітню павутину відкритою, стати ефективним засобом боротьби з цензурою в Інтернеті і суттєво підвищити надійність функціонування Мережі при впливі зовнішніх факторів, наприклад DDoS-атак. Плюси очевидні, але так чи все чудово в дійсності? Для відповіді на це питання ми зайшли на сайт проекту project-maelstrom.bittorrent.com і завантажили бета-версію нового браузера, доступного поки тільки для платформи Windows.
Слайд 4
що являє собою Project Maelstrom?
По суті - це
всім відомий Chromium сильно застарілої і вже встигла обрости
«дірками» 37-й версії c прикрученим до браузеру торрент-клієнтом, що ховається в системі під ім'ям chrome.native.torrent.exe. Саме він відповідає за обмін веб-контентом за допомогою протоколу BitTorrent і збірку сайтів по шматочках, запитуваною у інших користувачів Project Maelstrom. Процес цей, на жаль, нешвидкий, і для скрашіванія очікування він супроводжується демонструє пошук торрентів анімаційної заставкою.
Слайд 6
Запуск
При першому завантаженні Project Maelstrom відображає стартову сторінку
з лічильником беруть участь в її роздачі користувачів і
набором посилань на представлені в P2P-оточенні ресурси. URL останніх мають формат широко використовуваних для адресації в пірінгових мережах magnet-посилання, які при відкритті сайтів трансформуються в вид bittorrent: // хеш / шлях.Природно, Project Maelstrom розуміє і стандартні URL-адреси. У цьому випадку протокол BitTorrent не використовується і всі дані завантажуються з веб-серверів.
Слайд 8
Переваги
Але повернемося до нативному, тобто «торрентоподобному», контенту для
Project Maelstrom. Будучи розсіяним по безлічі комп'ютерів в Мережі,
він позбавлений найголовнішого - інтерактивної складової, яку при всьому бажанні не так-то просто перенести в децентралізоване оточення. Іншими словами, він є статичною, так як швидко внести зміни в код хостящіхся в розподіленої середовищі сайтів не представляється можливим. В цьому і полягає головний нюанс проекту Maelstrom, про який скромно замовчують його розробники. Відсутність можливості модифікації веб-коду на льоту і оперативного обміну даними між сайтом і кінцевим користувачем зводить нанівець всі перераховані вище переваги нового дітища BitTorrent. І ніякими рекламують проект гучними фразами на кшталт The future of the web is here ( «Майбутнє інтернету тут») тут не допоможеш. Це не майбутнє - це повернення в епоху становлення Всесвітньої мережі, нехай і з застосуванням перспективних технологій передачі даних.
Другою відмітною особливістю Project Maelstrom на даному етапі розвитку проекту є складність публікації контенту в розподіленої мережі. Щоб виконати це завдання і зробити свій сайт доступним по посиланню для перегляду всім бажаючим, треба бути не боязкого десятка. Насамперед потрібно скористатися набором інструментів torrent-web-tools і написаним на мові Python скриптом generator.py, який призначений для обробки статичних веб-сторінок і створення torrent-файлу з magnet-посиланням.
Слайд 10
Беремось до Роботи
Потім необхідно за допомогою uTorrent або
BitTorrent і сформованого торрент-файлу організувати роздачу контенту, а потім,
через енну кількість часу, дочекатися, коли брати участь в обміні даними будуть хоча б кілька людей. Тільки після цього можна розраховувати на появу сайту в мережі Project Maelstrom. Ні про яке миттєвому перенесення веб-майданчиків в децентралізовану середу в даному випадку говорити не доводиться, як, втім, і про зручність користування включеними до складу torrent-web-tools засобами публікації. Не дивно, що в видимій частині при старті браузера каталозі P2P-ресурсів представлено мало сайтів, які до того ж на перевірку нерідко виявляються непрацездатними.
Слайд 12
Будучи прив'язаним до протоколу BitTorrent, браузер Project Maelstrom
дуже охочий до мережевих ресурсів. Власникам комп'ютерів з лімітованим
інтернет-трафіком про це потрібно пам'ятати і регулярно в диспетчері завдань Windows «прибивати» процес chrome.native.torrent.exe. Чому так складно? Та тому, що завантажується разом з веб-оглядачем торрент-клієнт не зупиняється автоматично і продовжує функціонувати навіть після закриття браузера, тихою сапою роздаючи наліво і направо гігабайти трафіку. У ненажерливості згаданого процесу можна переконатися, заглянувши в монітор ресурсів Windows, на вкладку з мережевою активністю працюючих в системі додатків. На наведеному нижче скріншоті можна побачити, з якою легкістю обчислюються IP-адреси беруть участь в обміні даними користувачів. Ніякої анонімності Project Maelstrom, на відміну від спорідненого проекту Freenet, не забезпечує. А це ще один камінь, точніше валун, в сторону новоявленої розробки BitTorrent.
Слайд 14
Частково скоротити апетити Project Maelstrom можна, відкривши налаштування
вбудованого торрент-клієнта. У них надається можливість керувати розміром кеша,
активністю роздачі файлів, швидкістю і лімітом обміну даними, конфігурацією проксі-сервера, використовуваними для з'єднання портами та іншими настройками. Щоб уникнути надмірного витрати трафіку рекомендується відразу після установки Project Maelstrom пройти в налаштування програми і виставити параметри, виходячи з швидкості, доступних обсягів передачі даних і інших характеристик використовуваного інтернет-з'єднання.