Слайд 3
Гучна екзотична музика, спів на незрозумілій мові, яскравий
різнокольоровий грим або виразні маски героїв, мова жестів і
складні рухи тіла, акробатика, танець, а також незвичайно пишні костюми - все це пропонують глядачеві театри далекосхідних країн. Навіть вихований в інших традиціях європеєць не зможе не захопитися досконалістю сценічних форм.
Слайд 5
Театральне мистецтво Китаю, Японії та Кореї по суті
своїй споріднені танцю шамана, а також деяким ритуалам буддизму,
релігії сінто та конфуціанства. У виставах часто використовуються маски та ляльки, а символічні жести, міміка, танець і музика переважають тут над словом. Сценічний реквізит також носить символічний характер, адже в азіатському театрі метою є не перенесення глядача в якесь місце та час, а передача йому якихось важливих ідей, взятих із стародавніх міфів, казок і легенд.
Слайд 7
Традиція китайського театру налічує кілька тисяч років. Для
нього характерні об'єднання акробатики та пантоміми зі специфічною музикою,
принципи якої були вироблені з метою здобуття доброзичливості надприродних істот до мешканців підмісячного світу. З найдавнішого часу відомі шаманські танці поклоніння, в яких віддають почесті богам і правителям.
Слайд 9
Близько 300 року до нашої ери з'явився театр
тіней, який і до цього дня дуже популярний у
всій Азії. Активний розвиток китайської драми відносять до часів імператора Сюаньцзуна, засновника Імператорської театральної академії, в якій актори навчалися співу, танцю, музики. Приблизно в X столітті до співу і танців додалися сцени, що представляють історичні події. Так виникло змішане уявлення, що називається Заю, яке стало основою класичної китайської драми.
Слайд 11
Цікаво, що злободенні проблеми XIII - XIV століть,
які зачіпалися в Заю викликали в Північному Китаї ряд
бунтів проти правителів з монгольської династії. Найпопулярніша у Китаї театральна форма - цзінцзюй, або пекінська опера. Вона з'явилася як синтез представлених в Пекіні театральних традицій провінцій Анхуа і Хубей. Головні риси пекінської опери - спів Кунка і лірико-поетичні «плебейські» драми часів правління династії Мін.
Слайд 13
В основі вистави в стилі пекінської опери лежить
досконала гра трупи, яка створює «обрамлення» для яскравої особистості
головного героя. Актор, що виконує цю роль, повинен бути одночасно співаком, декламатором, танцюристом і акробатом. Зі сценарієм в пекінській опері поводяться з великою свободою - наприклад, тривалість спектаклів може змінюватися в залежності від умов конкретної вистави та інтерпретації п'єси.
Слайд 15
Глядачі в загальних рисах знають зміст вистав, а
актор повинен показати гру як можна більш наближену до
сформованих протягом століть канонів. Зазвичай актори грають поспіль декілька творів, так що публіка, буває, проводить в театрі цілий день, їсть і п'є, не соромлячись одночасно у весь голос коментувати те, що відбувається на сцені.
Слайд 17
Як і в інших традиційних азіатських театрах, сцена
під час вистави пекінської опери вільна від куліс і
декорацій. Найчастіше єдиними реквізитами є ліжко, стілець і стіл, які можуть символізувати, наприклад, трон, гору або колодязь, а конкретне значення їм надає відповідна гра актора. Наприклад, коли герой встає на стіл або стілець і закриває голову руками, це означає, що він став невидимим і сховався від переслідувачів. Якщо він бере в руку батіг, це означає, що він сідає на коня. Два прапора з намальованими колесами, які тримає герой, означають поїздку у візку.