Что такое findslide.org?

FindSlide.org - это сайт презентаций, докладов, шаблонов в формате PowerPoint.


Для правообладателей

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Яндекс.Метрика

Презентация на тему Чавун. Виплавка чавуну

Содержание

Чавун — сплав заліза з вуглецем, який може містити від 2,14 до 4,3 % вуглецю і більше.Чисте залізо має обмежене застосування. В техніці зазвичай використовують сплави заліза з вуглецем, які поділяють на сталі і чавуни. Сталі
Чавун. Виплавка чавуну Чавун — сплав заліза з вуглецем, який може містити від 2,14 до Виробництво чавунуЧавун одержують із залізної руди в спеціальних вертикальних печах, які називають доменними ІсторіяПерша згадка про чавун зустрічається у китайському літописі „Цзочжуань” у записі, що Сучасне виробництво	Добова продуктивність потужної домни становить 2000 т чавуну і навіть більше. Сучасне виробництвоСпочатку засипають шар коксу, потім шар суміші руди з коксом і Сучасне виробництвоВ результаті згоряння коксу в нижній частині домни утворюється діоксид вуглецю Вище 700 °C FeO відновлюється до вільного заліза, яке утворюється в твердому стані Утворюване губчасте залізо частково реагує з розжареним вуглецем і утворює хімічну сполуку Сучасне виробництвоУ розплавленому чавуні легко розчиняються силіцій, манган, фосфор, сірка й інші Доменний газДоменний газ, крім азоту N2, діоксиду вуглецю CO2 та інших газів, містить Види чавунівЗагальні положення:Чавуни, які виплавляють у доменних печах поділяють на:переробні, які використовуються Види чавунівШироке застосування чавунів у машинобудуванні пояснюється порівняно невеликою вартістю й добрими Білий чавунУ білих чавунах весь Карбон перебуває в цементиті. Завдяки цементиту такі Чавуни з пластинчастим графітомВиливки з чавунів з пластинчастим графітом одержують безпосередньо заливанням Ковкі чавуниКовкі чавуни одержують шляхом тривалого графітизувального відпалу виливків з білого маловуглецевого
Слайды презентации

Слайд 2 Чавун — сплав заліза з вуглецем, який може

Чавун — сплав заліза з вуглецем, який може містити від 2,14

містити від 2,14 до 4,3 % вуглецю і більше.
Чисте

залізо має обмежене застосування. В техніці зазвичай використовують сплави заліза з вуглецем, які поділяють на сталі і чавуни. Сталі містять до 2 % вуглецю, а чавуни — від 2,14 до 4 % вуглецю і навіть більше.

Слайд 3 Виробництво чавуну
Чавун одержують із залізної руди в спеціальних

Виробництво чавунуЧавун одержують із залізної руди в спеціальних вертикальних печах, які

вертикальних печах, які називають доменними печами, або домнами. Доменні печі

— це складні споруди з вогнетривкого матеріалу із зовнішньою сталевою обшивкою. Висота сучасних доменних печей сягає 30 м, а внутрішній діаметр — до 6 м.

Слайд 4 Історія
Перша згадка про чавун зустрічається у китайському літописі

ІсторіяПерша згадка про чавун зустрічається у китайському літописі „Цзочжуань” у записі,

„Цзочжуань” у записі, що стосується 513 р. до Р.Х.
З

1500 р. до 1700 р. світова виплавка чавуну зросла приблизно з 60 тис. т. до 104 тис. т. (в 1,7 разів), а за все XVII ст. з 104 тис. т. до 278 тис. т. (1790), тобто в 2,67 разів. А за наступні 80 років з 1790 по 1870 виплавка чавуну склала 12 млн

На частку Англії припадало в 60 роках XIX ст. понад 50% всього виплавленого чавуну. Але в другій половині XIX ст. Англію за темпами розвитку чорної металургії обігнали США та Німеччина.


Слайд 5 Сучасне виробництво
Добова продуктивність потужної домни становить 2000 т

Сучасне виробництво	Добова продуктивність потужної домни становить 2000 т чавуну і навіть

чавуну і навіть більше. Доменна піч після її пуску

працює безперервно 5—6 років, а інколи навіть і до 10 років. Потім її ремонтують і знову пускають у роботу. Операції з підготовки шихти, завантаженні її в домну, випуску чавуну і шлаку механізовані. Шихту завантажують через верхню частину домни (колошник).

Слайд 6 Сучасне виробництво
Спочатку засипають шар коксу, потім шар суміші

Сучасне виробництвоСпочатку засипають шар коксу, потім шар суміші руди з коксом

руди з коксом і флюсами, потім знову шар коксу

і т. д. Кокс служить джерелом тепла для підтримання потрібної температури в домні і для одержання відновника — монооксиду вуглецю CO, а флюси (найчастіше CaCO3) — для перетворення пустої породи (SiO2, глини тощо) в легкоплавкі сполуки — шлак.

Горіння коксу підтримується вдуванням у нижню частину домни (горно) попередньо нагрітого до 800—1000°С повітря. Найвища температура (до 1500 °C і навіть більше) досягається в нижній частині домни у зоні горіння коксу, а найнижча (до 200 °C) — у найвищій частині.


Слайд 7 Сучасне виробництво
В результаті згоряння коксу в нижній частині

Сучасне виробництвоВ результаті згоряння коксу в нижній частині домни утворюється діоксид

домни утворюється діоксид вуглецю CO2, який, піднімаючись вгору і

проходячи крізь шар розжареного коксу, перетворюється в монооксид вуглецю CO:

C2 + O2 = СО2
CO2 + C = 2CO

Монооксид вуглецю як сильний відновник, проходячи через шари шихти, відновлює оксиди заліза (залізну руду). Причому ступінь відновлення залежить від температури. При температурі 200—500°С Fe2O3 відновлюється до Fe3O4:

3Fe2O3 + CO = 2Fe3O4 + CO2 ↑
при 600 °C Fe3O4 відновлюється до FeO:
Fe3O4 + CO = 3FeO + CO2 ↑


Слайд 8 Вище 700 °C FeO відновлюється до вільного заліза, яке

Вище 700 °C FeO відновлюється до вільного заліза, яке утворюється в твердому

утворюється в твердому стані (так зване губчасте залізо):
Сучасне виробництво
FeO

+ CO = Fe + CO2 ↑

При вищих температурах у процесах відновлення оксидів заліза бере участь, крім монооксиду вуглецю, і вільний вуглець:

FeO + C = Fe + CO ↑

Відновлення заліза з руди закінчується при температурі 1000—1100 °C. При цій температурі частково відновлюються й інші елементи із сполук, що входять до складу руди як домішки, — манган, силіцій, фосфор тощо. Наприклад:

SiO2 + 2C = Si + 2CO ↑
Ca3(PO4)2 + 5C = 2Р + 3CaO + 5СО ↑


Слайд 9 Утворюване губчасте залізо частково реагує з розжареним вуглецем

Утворюване губчасте залізо частково реагує з розжареним вуглецем і утворює хімічну

і утворює хімічну сполуку — карбід заліза Fe3C:
Сучасне виробництво
3Fe + C

= Fe3C

Ця сполука не підлягає правилам звичайної валентності. Карбід заліза Fe3C називають цементитом. Цементит в залізі утворює розчин, який називають чавуном.

Температура плавлення чавуну нижча, ніж чистого заліза, і залежить від вмісту вуглецю. Температура плавлення заліза 1538 °C, а чавун із вмістом вуглецю 4,3 % плавиться при 1130 °C. Це найнижча температура плавлення чавуну. Доменний чавун містить звичайно 3—4 % вуглецю і плавиться при 1200—1300°С.


Слайд 10 Сучасне виробництво
У розплавленому чавуні легко розчиняються силіцій, манган,

Сучасне виробництвоУ розплавленому чавуні легко розчиняються силіцій, манган, фосфор, сірка й

фосфор, сірка й інші домішки, які й залишаються в

чавуні. Розплавлений чавун стікає в найнижчу частину домни (горно), звідки його періодично випускають. Пуста порода, що міститься в залізній руді, видаляється у вигляді шлаку. Шлак утворюється за такими хімічними рівняннями. Вапняк, що додається до шихти як флюс, при 800—1000°С розкладається на оксид кальцію і діоксид вуглецю. Утворюваний CaO як оксид з основними властивостями взаємодіє з силіцієвим ангідридом SiO2 і амфотерним оксидом алюмінію Al2O3 (що міститься в глині) з утворенням відносно легкоплавких силікату кальцію і алюмінату кальцію:

CaCO3 = CaO + CO2 ↑
CaO + SiO2 = CaSiO3
CaO + Al2O3 = Ca(AlO2)2

Шлак плавиться близько 1100 °C і стікає в горно. Оскільки шлак легший від чавуну, він збирається над розплавленим чавуном і захищає його від окиснення. Розплавлений шлак, як і чавун, періодично випускають з домни. Доменний шлак використовують для виробництва будівельних матеріалів.


Слайд 11 Доменний газ
Доменний газ, крім азоту N2, діоксиду вуглецю

Доменний газДоменний газ, крім азоту N2, діоксиду вуглецю CO2 та інших газів,

CO2 та інших газів, містить близько 30 об'ємних процентів монооксиду

вуглецю CO. Його спалюють у спеціальних печах — кауперах, в яких нагрівається повітря, що вдувається у домну. З метою підвищення продуктивності доменних печей і зниження собівартості одержуваного чавуну на багатьох металургійних заводах застосовують збагачене киснем повітря і дешевий природний газ. Заміна звичайного повітря збагаченим до 30 об'ємних процентів кисню повітрям, а також вдування у домну природного газу підвищує продуктивність домни на 10 і більше процентів і знижує витрати коксу до 20 %. Природний газ, який складається головним чином з метану, згоряє у домні з утворенням діоксиду вуглецю CO2 і водяної пари H2O. Останні, реагуючи з розжареним коксом, перетворюються в монооксид вуглецю CO і водень:

Внаслідок цього доменні гази збагачуються відновниками — монооксидом вуглецю і водню, а це прискорює процеси відновлення руди і зменшує витрати коксу.


Слайд 12 Види чавунів
Загальні положення:
Чавуни, які виплавляють у доменних печах

Види чавунівЗагальні положення:Чавуни, які виплавляють у доменних печах поділяють на:переробні, які

поділяють на:
переробні, які використовуються для виробництва сталі у кисневих

конверторах, електропечах, мартенівських печах;

ливарні, які використовуються для одержання виливків у ливарних цехах машинобудівних чи ливарних заводів. Частка цих чавунів зменшується й не перевищує 10 %.


Слайд 13 Види чавунів
Широке застосування чавунів у машинобудуванні пояснюється порівняно

Види чавунівШироке застосування чавунів у машинобудуванні пояснюється порівняно невеликою вартістю й

невеликою вартістю й добрими технологічними властивостями чавунів – високою

рідкотекучістю й незначною ( ~ 1 %) усадкою під час кристалізації та наступного охолодження, здатністю легко оброблятися різанням, можливістю зміни властивостей термообробкою й легуванням. Найкращі ливарні властивості мають евтектичні чавуни, оскільки в них менший температурний інтервал кристалізації.

Слайд 14 Білий чавун
У білих чавунах весь Карбон перебуває в

Білий чавунУ білих чавунах весь Карбон перебуває в цементиті. Завдяки цементиту

цементиті. Завдяки цементиту такі чавуни мають білий блискучий злам,

від кольору якого і походить їх назва. Структуру білих чавунів у рівноважному стані творять дві фази – ферит та цементит. За рахунок твердого цементиту, кількість якого збільшується зі збільшенням вмісту Карбону, білі чавуни мають високу твердість (450...550 НВ), дуже крихкі, практично не підлягають різанню лезовим інструментом. Тому в машинобудуванні білі чавуни мають обмежене застосування. Їх використовують тільки як зносотривкий матеріал для відливання деталей шламових насосів, гідроциклонів, доменних печей, кульових млинів для розмелювання руд. З виливків білого чавуну отримують ковкі чавуни.

Слайд 15 Чавуни з пластинчастим графітом
Виливки з чавунів з пластинчастим

Чавуни з пластинчастим графітомВиливки з чавунів з пластинчастим графітом одержують безпосередньо

графітом одержують безпосередньо заливанням розплавленого металу в ливарні форми.

Графіт під час кристалізації формується у вигляді вигнутих пелюсток, пластинок. Такий графіт називають пластинчастим. Наявність у структурі вільного графіту зумовлює матовий сірий колір зламу, від якого походить інша назва цих чавунів – сірі чавуни.

  • Имя файла: chavun-viplavka-chavunu.pptx
  • Количество просмотров: 184
  • Количество скачиваний: 0