Что такое findslide.org?

FindSlide.org - это сайт презентаций, докладов, шаблонов в формате PowerPoint.


Для правообладателей

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Яндекс.Метрика

Презентация на тему Організація внутрішньоаптечного контролою якості екстемпоральних ліків, їх оформлення і відпуск

Содержание

ОРГАНІЗАЦІЯ ВНУТРІШНЬОАПТЕЧНОГО КОНТРОЛОЮ ЯКОСТІ ЕКСТЕМПОРАЛЬНИХ ЛІКІВ, ЇХ ОФОРМЛЕННЯ І ВІДПУСК
ОРГАНІЗАЦІЯ ВНУТРІШНЬОАПТЕЧНОГО КОНТРОЛОЮ ЯКОСТІ ЕКСТЕМПОРАЛЬНИХ ЛІКІВ, ЇХ ОФОРМЛЕННЯ І ВІДПУСК Якiсть лiкарських засобiв контролюється починаючи вiд поступлення в аптеку лікарських субстанцій, допоміжних В Україні зареєстровано біля 1100 лікарських субстанцій. У виробництві Здійснення  постійного  контролю  за змістом усіх рецептів і замовлень 3. Мікробіологічний контроль з відбором проб повітря, води очищеної та 4. Контроль  води  для  ін'єкцій,  внутрішньовенних інфузійних 2. Функціональні обов”язки провізора-аналітика. На посаду провізора аналітика призначається особа з Провізор-аналіти повинен знати: чинне законодавство про охорону здоров”я та нормативні документи, що 3.  Органiзацiя роботи з контролю якості лікарських засобів в аптеці Провізор-аналітик аптеки тісно співрацьовує з контрольно-анілітичною лабораторією територіальної Державної інспекцції В подальшому проводити якiснi аналiзи медикаментiв, що поступають Попереджуючі заходи щодо контролю якості лікарських засобів в аптеці. На  всіх  штанглазах  з лікарськими речовинами Письмовий контрольПри виробництві (виготовленні) усіх лікарських засобів за Паспорт письмового контролю зберігається в аптеці протягом двох місяців. Виготовлені Органолептичний контрольОрганолептичний контроль є обов'язковим видом контролю і полягає в перевірці зовнішнього Фізичний контроль Фізичний контроль полягає в перевірці загальної маси або об'єму лікарського Хімічний контроль   Хімічний контроль  полягає в ідентифікації та визначенні 7. Основні правила маркування (оформлення) лікарських  засобів, які вироблені (виготовлені) в Усі етикетки обов'язково повинні містити попереджувальний напис  Флакони, у яких відпускають отруйні лікарські засоби, оформляють попереджувальними написами 6. Правила відпуску еукстемпоральних лікарських засобів Вiдпуск виготовлених в аптецi лікарських засобів здiйснюється при поданнi квитанцiї Особа, яка відпустила лікарський засіб, зобов'язана поставити свій підпис та Тiльки пiсля перевiрки правильностi цих даних провiзор може видати лiкарський засiб хворому,
Слайды презентации

Слайд 2 ОРГАНІЗАЦІЯ ВНУТРІШНЬОАПТЕЧНОГО КОНТРОЛОЮ ЯКОСТІ ЕКСТЕМПОРАЛЬНИХ ЛІКІВ, ЇХ ОФОРМЛЕННЯ

ОРГАНІЗАЦІЯ ВНУТРІШНЬОАПТЕЧНОГО КОНТРОЛОЮ ЯКОСТІ ЕКСТЕМПОРАЛЬНИХ ЛІКІВ, ЇХ ОФОРМЛЕННЯ І ВІДПУСК

І ВІДПУСК


Слайд 3 Якiсть лiкарських засобiв контролюється починаючи вiд поступлення в

Якiсть лiкарських засобiв контролюється починаючи вiд поступлення в аптеку лікарських субстанцій,

аптеку лікарських субстанцій, допоміжних речовин та таропакувальних матеріалів до

вiдпуску готових лікарських форм хворим.
Внутрішньоаптечний контроль - комплекс запобіжних заходів та видів контролю, який здійснюється безпосередньо в аптеці. Він регламентується наказом Міністерства охорони здоров'я України від 15.12.2004 N 626 та здiйснюється внаступних напрямках:
1. Проведення вхідного контролю якості субстанцій, лікарської рослинної сировини та допоміжних речовин, а саме:
* перевірку наявності ліцензій у постачальника;
* сертифікатів якості виробника, реєстрації або дозволу МОЗ України;
* відсутності заборони органів державного контролю якості лікарських засобів на одержані серії, відповідності вимогам АНД за візуальними та органолептичними характеристиками;
* наявності висновку лабораторії щодо якості.

Слайд 4 В Україні зареєстровано біля 1100

В Україні зареєстровано біля 1100 лікарських субстанцій. У виробництві

лікарських субстанцій. У виробництві екстемпоральних лікарських засобів використовується меньше

100 найменувань лікарських субстанцій,для вигогтовлення однокомпонентних та багатокомпонентних лікарських форм. Перелік цих субстанцій встановивився на протязі багатьох років – натрія хлорид, глюкоза, натрія гідрокарбонат та інш . У відповідності з наказом МОЗ України № 360 рецепти можуть виписуються на лікарські засоби, які зареєстровані в Україні. Забороняється використовувати ддля виготовлення екстемпопоральних ліків готові лікарські засоби.
Постачання аптек лікарськими субстанціями здійснюють вітчизняні посередницькі фірми. Хіміко-фармацевтичні підприємства, які використовують у виготовленні готових лікарських препаратів тіж самі лікарські субстанції, що і аптеки для виготовлення екстемпоральних ліків перепродаж лікарських субстанцій не проводять. Тому при закупівлі лікарських субстанцій необхідно перевірити наявність сертифіката якості виробника та висновок акредитованої лабораторії щодо якості лікарських субстанцій.

Слайд 5 Здійснення постійного контролю за змістом

Здійснення постійного контролю за змістом усіх рецептів і замовлень (вимог) ЛПЗ,

усіх рецептів і замовлень (вимог)
ЛПЗ, що надходять в

аптеку, з метою перевірки: правильності оформлення; сумісності інгредієнтів, що входять до складу лікарських засобів; відповідності прописаних доз віку хворого тощо; а також повідомлення (довільної форми) відповідного ЛПЗ про всі випадки виявлених порушень або помилок при виписуванні рецептів чи замовлень.
Наказом МОЗ України № 360 встановлено, що при порушенні правил виписування рецептів останній вважається недійсний, проставляється штамп "Рецепт недійсний" і він повертається хворому. Тобто не є обов”язковим, як це було раніше, всі випадки порушення правил виписування рецептів реєструвати і інформувати керівника ЛПЗ про неправильно виписані рецепти. Однак, якщо приймати до уваги, що зустрічаються факти підробки рецептів, а також те, що неграматно виписаний рецепт в кінцевому випадку може привести до біди, необхідно інформувати керівника ЛПУ про типові помилки, якізустрічаються при виписуванні рецептів.

Слайд 6 3. Мікробіологічний контроль з відбором проб

3. Мікробіологічний контроль з відбором проб повітря, води очищеної та

повітря, води очищеної та води для ін'єкцій, змивів з

устаткування та обладнання, рук та одягу персоналу, аптечного посуду, сировини та готових лікарських засобів повинен проводитися в аптеці з виготовленням лікарських засобів не менше двох разів на квартал лабораторіями, акредитованими або атестованими.
В аптеці необхідно строго дотримуватись вимог наказу МОЗ № 139 щодо санітарного режиму. Необхідно завжди пам'ятати, що торговий зал аптеки – це приміщення де скуплюються хворі люди, вірусна інфекція може передаватися працівникам аптеки, тому асистентські кімнати і особливо асептичний блок повинні бути захищені від проникнення повітря з торгового залу аптеки.

Слайд 7 4. Контроль води для

4. Контроль води для ін'єкцій, внутрішньовенних інфузійних лікарських засобів, ін'єкційних

ін'єкцій, внутрішньовенних інфузійних лікарських засобів, ін'єкційних лікарських засобів

на бактеріальні ендотоксини або пірогенність повинен здійснюватися на постійній основі лабораторіями, акредитованими або атестованими.
Особливо строго необхідно дотримуватись правил отримання і зберігання води очищенно та води очищеної для ін”єкції, особливо в тих випадках, коли для подачі води використовуються трубопроводи. Трубопроводи необхідно періодично стерилізовати, при порушенні правил експлуатації трубопроводів в них можуть виростати колонії мікроорганізмів.
За якісне виготовлення в аптеці лікарських засобів несе відповідальність завідувач аптеки. Завідувач аптеки, його заступники, уповноважена особа повинні володіти всіма видами внутрішньоаптечного контролю якості виготовлених лікарських засобів і в разі відсутності провізора-аналітика забезпечити їх виконання.
В аптеках, які займаються виготовленням лікарських засобів в штат вводиться посада провізора-аналітика. Провізор-аналітик здійснює систематичний нагляд за технологічним процесом виробництва (виготовлення) лікарських засобів та інструктаж осіб, які беруть у ньому участь.

Слайд 8 2. Функціональні обов”язки провізора-аналітика. На посаду провізора

2. Функціональні обов”язки провізора-аналітика. На посаду провізора аналітика призначається особа

аналітика призначається особа з вищою фармацевтичною освітою за

напрямом підготовка «Фармація», після прходження інтернатури за спеціальністю «Провізор загального профілю» з наступною спеціалізацією за фахом «Провізор-аналітик». Зараз не встановлені вимоги до стажу роботи.
Основні завдання та обов”язки провізора-аналітика:
здійснює якісний і кількісний аналіз лікарських засобів промислового та аптечного виробництва з урахуванням вимог нормативно-технічної документації;
проводить внутрішньоаптечну заготівлю, розподіляє роботу між фасувальниками, приймає розфасовану продукцію;
слідкує за правильністю оформлення штанглазів із запасами медикаментів;
комплектує замовлення відділів та установ, відпускає ліки та контролює правильність оформлення прописів для індивідуального виробництва ліків;
контролює якість ліків, виготовлених за екстемпоральною рецептурою;
веде поточну і звітну документацію;
проводить цільове фармацевтичне обстеження аптек, інших закладів з метою оцінки стану контролю якості лікарських засобів при їх виготовленні, транспортуванні, зберіганні і відпуску;
керує роботою середнього фармацевтичного персоналу.

Слайд 11 Провізор-аналіти повинен знати:
чинне законодавство про охорону здоров”я

Провізор-аналіти повинен знати: чинне законодавство про охорону здоров”я та нормативні документи,

та нормативні документи, що регламентують діяльність органів управління та

установ охорон здоров”я;
організацію фармацевтичної служби;
основи права в медицині;
права, обов”язки та відповідальність провізора-аналітика;
організацію системи контролю якості лікарських засобів на стадіях розробки, виготовлення, розподілу, транспортування, зберігання і споживання;
методи контролю якості лікарськихзасобів, виготовлених за індивідуальними рецептами і часто повторювальними прописами, за вимогами лікувально-профілактичних установ;
загальні методи судово-хімічних досліджень речових доказів і лабораторного експрес-аналізу з метою встановлення причин отруєнь та визначення наркотичних та інших речовин, що викликають одурманення;
технологію виготовлення лікарських форм;
умови зберігання лікарських препаратів та товарів медичного призначення;
методи проведення цільових фармацевтичних обстежень;
правила оформлення документації;
сучасну літературу за фахом та методи її узагальнення.

Слайд 12 3. Органiзацiя роботи з контролю якості лікарських

3. Органiзацiя роботи з контролю якості лікарських засобів в аптеці

засобів в аптеці
Організація робочого місця

провізора-аналітика з внутрішньоаптечного контролю лікарських засобів залежить від обсягів роботи (кількості аналізів) і може буте розміщене безповередньо в асистентській кімнаті, або в спеціальному кабінеті провізора-аналітика.
Робоче місця для проводження контролю за якістю лікарських засобів,які виготовляються в аптеках, повинноо бути обладнане приладами, обладнанням і реактивами які дозволяють пероводити відповідні аналізи.
Контрольно-аналiтичний кабiнет розмiщається в спецiальному примiщення рядом з асептичним блоком, дефектарською та асистентською кімнатою. Кабiнет повинен бути обладнаний витяжною системою і приладами, які дозволяють провести повнихй хімічний аналіз лікарських засобів у відповідності г вимогами наказу МОЗ України № 626 (рефрактометр, ФЕК. РН-метр,солюцiоскоп та iнш.), апаратами, реактивами та iншими засобами для забезпечення своєчасного контролю якостi лiкарських засобiв.
Результати контролю повинні бути зареєстровані в журналах за спеціальними формами (додатки до наказу МОЗ України № 626). У всіх журналах повинні бути пронумеровані сторінки, журнали повинні бути прошнуровані, скріплені печаткою суб'єкта господарювання і завірені підписом завідувача аптеки.
Зокрема ведеться в журналах реєстрація виробництва (виготовлення) ін'єкційних лікарських засобів та внутрішньовенних інфузійних лікарських засобів(усі стадії виготовлення ), виробництва концентратів, напівфабрикатів, внутрішньоаптечних заготовок і розфасовок, результати фізичного контролю, допустимі норми відхилень, ідентифікації та визначення кількісного вмісту лікарських речовин, що входять до складу лікарського засобу, реєстрація параметрів стерилізації. (тощо).

Слайд 13 Провізор-аналітик аптеки тісно співрацьовує з контрольно-анілітичною

Провізор-аналітик аптеки тісно співрацьовує з контрольно-анілітичною лабораторією територіальної Державної інспекцції

лабораторією територіальної Державної інспекцції з контролдю якостфі лікарських засобів.

При вилученнi з аптеки лiкарських засобiв на аналiз складаються акти в двух екземплярах.
В випадках незадовiльненого виготовлення лiкарських засобiв, нарушення санiтарного режиму або фармацевтичного порядку в аптецi завiдувач аптекою розробляє i здiйснює заходи з їх усуненню i попередження.
Робота провiзора-аналiтика вимагає систематичного пiдвищення рiвня професійних знань, використання сучасних досягнень в галузi проведення фармакопейного аналiзу, долсягнення передового досвiду. Провiзор-аналiтик, який вперше призначений на посаду повинен пройти курс стажування в лабораторії . Провiзор-аналiтик повинен бути забезпечиний довiдниковою лiтературою i АНД з питань якостi лiкарських засобiв, методик аналiзу багатокомпонгентних лiкарських форм, концентратiв, напiвфабрикатiв.
Для бiльшої ефективностi працi провiзора-аналiтика рекомендована певна послiдовнiсть виконання окремих видiв роботи. Доцiльно починати робочий день з перевiрки санiтарного стану виробничих участкiв, забезпеченостi своєго робочого мiсця необхідними реактивами тощо. Потiм необхiдно перевiрити якiсть води очищеної на рiзних робочих мiсцях. Для прискорення цiєї роботи бажано мати штатив з наперед пiдiбраними в певнiй послiдовностi реактивами на анiони i катiони, що визначаються у водi. Пiсля цього необхiдно перевiрити якiсть заповнення бюреточної установки.

Слайд 14 В подальшому проводити якiснi

В подальшому проводити якiснi аналiзи медикаментiв, що поступають з

аналiзи медикаментiв, що поступають з вiддiлу запасiв в асистентську

кiмнату. Для цього доцiльно мати спецiальнi планшети із заглибленнями, а всi штангласи пронумеровати. Особливу увагу необхiдно звернути на проведення повного хiмiчного аналiзу розчинiв для iн’єкцiй, лiкарських засобiв для новонароджених, що мiстять ядовитi та наркотичнi речовини.
На протязi змiни провiзор-аналiтик вилучає для аналiзу екстемпорально виготовленi лiкарськi засоби. При цьому необхiдно враховувати структуру екстемпоральної рецептури, щоб вилучати на аналiз лiкарськi засоби рiзної складностi як за формою, так i за числом входящих iнгредiєнтiв.

Слайд 15 Попереджуючі заходи щодо контролю якості лікарських

Попереджуючі заходи щодо контролю якості лікарських засобів в аптеці.

засобів в аптеці.
Вхідний контроль лікарських

засобів при їх поступлені в аптеку здійснюється уполвноваженою особою у відповідності з вимогами наказу МОЗ № 436. Вимоги до лікарських субстанцій, правил їх зберігпання та використання регламентовані наказом МОЗ України № 426.
Усі діючі речовини (субстанції) повинні зберігатися до порушення цілісності в оригінальних контейнерах у зонах (приміщеннях) для зберігання, а після відкриття контейнерів - у спеціально відведених чистих зонах (приміщеннях), які можуть бути обладнані в асистентській кімнаті, - у штанглазах, які повинні бути чисті (вимиті та простерилізовані) і відповідно промарковані:
На всіх штанглазах з лікарськими речовинами, що містяться в приміщеннях зберігання, необхідно зазначати їх найменування, країну, назву виробника, номер серії заводу-виробника, номер сертифіката аналізу лабораторії, термінпридатності, дату заповнення штанглазу та підпис особи, яка його заповнила.
На штанглазах з лікарськими речовинами, які містять вологу, слід зазначати відсоток вологи; на балонах з рідинами (пергідроль, формалін, аміак тощо) - процентний вміст діючої речовини.

Слайд 16 На всіх штанглазах

На всіх штанглазах з лікарськими речовинами в асистентській кімнаті

з лікарськими речовинами в асистентській кімнаті слід зазначати:

їх найменування, країну,назву виробника, номер серії заводу-виробника, номер сертифіката аналізу лабораторії, термін придатності, дату заповнення, підписи осіб, які заповнили та перевірили ідентичність речовини, а на штанглазах, що вміщують наркотичні, отруйні та сильнодіючі речовини, необхідно вказувати вищі разові та добові дози.
Повторне заповнення штанглазів слід проводити тільки після повного використання лікарської речовини та відповідної обробки штанглаза.
Увесь посуд, який використовується при виготовленні лікарських засобів, обов'язково миється з використанням дозволених до застосування МОЗ України мийних засобів з попереднім замочуванням, стерилізується, закупорюється і зберігається в щільно закритих шафах. Термін зберігання стерильного посуду, який використовується при виготовленні нестерильних лікарських засобів, становить не більше трьох діб.
Для пакування ін'єкційних лікарських засобів пляшки і корки слід використовувати згідно з вимогами технічної документації на них.
Усі лікарські засоби, виготовлені (вироблені) в аптеці за рецептами лікарів та на замовлення (вимогу) ЛПЗ, а також внутрішньоаптечна заготовка (розфасовка, напівфабрикати і концентрати) підлягають внутрішньоаптечному контролю: письмовому, органолептичному, контролю при відпуску обов'язково; опитувальному, фізичному та хімічному.

Слайд 17 Письмовий контроль
При виробництві (виготовленні)

Письмовий контрольПри виробництві (виготовленні) усіх лікарських засобів за індивідуальними

усіх лікарських засобів за індивідуальними рецептами (прописами) та на

замовлення (вимоги) ЛПЗ заповнюються паспорти письмового контролю. У паспорті письмового контролю зазначаються: дата, номер рецепта (замовлення), узяті лікарські речовини та їх кількість; число доз; загальна маса чи об'єм лікарської форми, проставляються підписи осіб, які приготували, розфасували та перевірили вироблений лікарський засіб.
Запис у паспорті письмового контролю повинен відображати технологію (порядок змішування інгредієнтів) і робиться латинською мовою з пам'яті негайно після приготування лікарського засобу. При використанні напівфабрикатів і концентратів у паспорті зазначається їх концентрація, відібрана кількість та серія.
Якщо до складу лікарської форми входять отруйні речовини, наркотичні і психотропні лікарські засоби та ті, що підлягають предметно-кількісному обліку, то письмовий контроль заповнюється тільки на зворотному боці рецепта.
У паспорті письмового контроля зазначаються використані при розрахунках коефіцієнти водопоглинання для лікарської рослинної сировини, коефіцієнти збільшення об'єму водних розчинів при розчиненні лікарських речовин.

Слайд 18 Паспорт письмового контролю зберігається в аптеці

Паспорт письмового контролю зберігається в аптеці протягом двох місяців. Виготовлені

протягом двох місяців.
Виготовлені лікарські засоби, рецепти та заповнені

паспорти письмового контролю передаються на перевірку провізору-аналітику або особі, яка виконує його функції.
При виробництві (виготовленні) ін'єкційних лікарських засобів та внутрішньовенних інфузійних лікарських засобів усі стадії виготовлення (виробництва) та контролю якості реєструються у відповідному журналі.
Опитувальний контроль
Опитувальний контроль застосовується вибірково. Проводиться після виробництва (виготовлення) фармацевтом (провізором) не більше як п'яти лікарських форм.
При проведенні опитувального контролю провізор-аналітик або провізор називає перший інгредієнт, який входить до складу лікарської форми, а в складних лікарських формах зазначає також його кількість, після чого фармацевт (провізор) називає з пам'яті всі взяті ним для виробництва інгредієнти та їх
кількість. При використанні напівфабрикатів (концентратів) фармацевт (провізор) називає також їх склад і концентрацію.

Слайд 19 Органолептичний контроль
Органолептичний контроль є обов'язковим видом контролю і

Органолептичний контрольОрганолептичний контроль є обов'язковим видом контролю і полягає в перевірці

полягає в перевірці зовнішнього вигляду лікарського засобу, у тому

числі якості закупорювання, її кольору, запаху, однорідності змішування, відсутності механічних домішок у рідких лікарських формах.
Однорідність умісту порошків перевіряється за вмістом діючої речовини в одиниці дозованого лікарського засобу, мазей, супозиторіїв за методикою визначення однорідності відповідно до вимог ДФУ. Перевірка здійснюється вибірково в кожного фармацевта протягом робочого дня.

Слайд 20 Фізичний контроль
Фізичний контроль полягає в перевірці загальної

Фізичний контроль Фізичний контроль полягає в перевірці загальної маси або об'єму

маси або об'єму лікарського засобу, кількості та маси окремих

доз, що входять в цю лікарську форму (але не менше трьох доз).
Перевіряються:
- кожна серія фасовки та внутрішньоаптечної заготовки в кількості трьох - п'яти одиниць фасовки або одиниць заготовки;
- лікарські засоби, вироблені за індивідуальними рецептами, замовленнями (вимогами) вибірково протягом робочого дня з урахуванням усіх видів лікарських форм, вироблених за день;
- лікарські засоби, що вимагають стерилізації, після розфасовки до їх стерилізації;
- лікарські засоби для дітей віком до 1 року;
- отруйні лікарські засоби;
- лікарські форми, призначені для новонароджених, до їх стерилізації.

Слайд 21 Хімічний контроль
Хімічний контроль полягає

Хімічний контроль  Хімічний контроль полягає в ідентифікації та визначенні кількісного

в ідентифікації та визначенні кількісного вмісту лікарських речовин, що

входять до складу лікарського засобу.
. Ідентифікації підлягають:
- усі лікарські засоби, концентрати та напівфабрикати, що надходять з приміщень зберігання в асистентську;
- концентрати, напівфабрикати та рідкі лікарські форми в бюреточній установці та штанглазах з емпіричним краплеміром в асистентській кімнаті при заповненні;
- лікарські засоби, розфасовані в аптеці, кожна серія;
- лікарські засоби, виготовлені (вироблені) за індивідуальними рецептами та на замовлення ЛПЗ, вибірково в кожного провізора (фармацевта) протягом робочого дня, але не менше 10% від їх загальної кількості.
Ідентифікації та кількісному аналізу (повний хімічний контроль) підлягають:
- усі ін'єкційні та внутрішньовенні інфузійні лікарські засоби до та після стерилізації;
- усі очні краплі та мазі. При аналізі очних крапель уміст у них ізотонізуючих речовин і (стабілізуючих) антимікробних консервантів визначається до стерилізації;
- усі лікарські форми для немовлят (При відсутності методик кількісного аналізу ці лікарські форми повинні бути перевірені якісним аналізом. Як виняток, виробництво лікарських форм для новонароджених дітей, складних за складом, які не мають методик ідентифікації і кількісного аналізу, проводиться у присутності (під наглядом) провізора-аналітика або провізора);

Слайд 22 7. Основні правила маркування (оформлення) лікарських засобів,

7. Основні правила маркування (оформлення) лікарських засобів, які вироблені (виготовлені) в

які вироблені (виготовлені) в умовах аптеки
Виготовленi в

аптецi лiкарськi засоби пiсля встановлення їх якостi, що вiдповiдають вимогам нормативно-технiчної документацiї, оформляються у вiдповiдностi з наказом МОЗ України № 626.
Усі лікарські засоби, вироблені в умовах аптеки, оформлюються етикетками визначеного зразка залежно від способу використання/застосування: "Внутрішнє", "Зовнішнє", "Для ін'єкцій", "Для інфузій" (для парентерального застосування) тощо та лікарської форми: "Очні краплі", "Вушні краплі", "Назальні краплі", "Порошки", "Мікстура" тощо.
Етикетки на білому фоні повинні мати такі сигнальні кольори:
- зелений - для лікарських засобів, призначених для внутрішнього вживання;
- оранжевий - для лікарських засобів, призначених для зовнішнього застосування;
- синій - для лікарських засобів парентерального застосування;
- рожевий - для очних лікарських засобів.
На всі етикетки друкарським способом повинні бути нанесені попереджувальні написи:
- для мікстур - "Зберігати в прохолодному і захищеному від світла місці" (на синьому фоні білий шрифт), "Перед уживанням збовтувати" (на білому фоні зелений шрифт);
- для мазей, супозиторіїв, очних мазей і очних крапель - "Зберігати в прохолодному і захищеному від світла місці" (на синьому фоні білий шрифт);
- для крапель для внутрішнього вживання - "Зберігати в прохолодному і захищеному від світла місці" (на синьому фоні білий шрифт).

Слайд 23 Усі етикетки обов'язково повинні містити попереджувальний напис

Усі етикетки обов'язково повинні містити попереджувальний напис

"Берегти від дітей". Також застосовують

додаткові попереджувальні написи "Дитячий" (на зеленому фоні білий шрифт),
"Серцевий" (на оранжевому фоні білий шрифт), "Берегти від вогню" (на червоному фоні білий шрифт), "Поводитись обережно!" (на білому фоні червоний шрифт).
На всі види внутрішньоаптечних заготовок, на лікарські засоби для офтальмології, ін'єкційні та внутрішньовенні інфузійні, обробки ран, новонароджених дітей, на інші лікарські засоби, до яких ставляться вимоги щодо їх стерильності, незалежно від способу їх застосування повинна наклеюватися додаткова етикетка "Стерильно" (на білому фоні синій шрифт) або "Приготовлено асептично" (на білому фоні синій шрифт) - для препаратів, які не підлягають стерилізації (мазі тощо).
На лікарські засоби, що містять отруйні речовини, а також при відпуску кислот концентрованих, пергідролю, фенолу в чистому вигляді або в розчинах з концентрацією понад 5%, повинна наклеюватися попереджувальна етикетка "Поводитись обережно!".

Слайд 24 Флакони, у яких відпускають отруйні лікарські засоби, оформляють

Флакони, у яких відпускають отруйні лікарські засоби, оформляють попереджувальними написами

попереджувальними написами "Отрута" (із зображенням перехрещених кісток і черепа),

"Поводитись обережно!", а на етикетці повинні бути вказані назва розчину українською мовою та його концентрація.
Тексти етикеток повинні містити такі позначення й таку інформацію:
- Емблема медицини.
- Номер або назва аптеки, адреса, назва суб'єкта господарської діяльності.
- Номер рецепта або вимоги (замовлення) лікувально-профілактичного закладу.
- Прізвище, ініціали хворого або номер та назва лікарні, відділення.
- Назва та/або склад лікарського засобу. Склад лікарського засобу повинен бути вказаний українською та латинською мовами; заповнюється від руки або наноситься штампом.
- Спосіб застосування (при позначенні способу застосування вказати дозу, частоту та час приймання (до чи після їжі) чи введення (для ін'єкційних та інфузійних лікарських засобів) тощо.
- Приготував, перевірив, N аналізу.
- Серія (для серійного виробництва). Серія для продукції серійного виробництва позначається цифрою, що відповідає порядковому номеру за журналом лабораторно-фасувальних робіт.
- Дата приготування.
- Термін придатності.
- Ціна.


Слайд 25 6. Правила відпуску еукстемпоральних лікарських

6. Правила відпуску еукстемпоральних лікарських засобів  Виготовленi за

засобів
Виготовленi за iндивiдуальним рецептом лiки

до їх вiдпуску хворому розмiщуються i зберiгаються на вертушках для виготовлених лiкiв. Може бути двi групи вертушок - для внутрiшнiх i зовнiшнiх лiкiв. Розмiщуються лiки за номе-рами - номiр комiрки на вертушцi вiдповiдає двум останнiм цифрам номеру рецепта. Лiкарськi засоби з термолабiльними речовинами зберiгаються в холодильнику , з ядовитими i наркотичними - в окремiй закритiй шафi. В окремiй шафi зберiгають лiкарськi засоби для новонароджених :
воднi розчини з бензилпенiцилiном i глюкозою - не бiльше доби;
очнi краплi, iн’єкцiйнi розчини, настої, вiдвари , слизи - 2 доби;
емульсiї i суспензiї - 3 доби;
iншi - 10 дiб.

Слайд 26 Вiдпуск виготовлених в аптецi лікарських засобів

Вiдпуск виготовлених в аптецi лікарських засобів здiйснюється при поданнi квитанцiї

здiйснюється при поданнi квитанцiї (жетону). Провiзор рецептурно-виробничого вiддiлу знаходить

необхiдний лiкарський засiб на вертушцi (в холодильнику чи запирающiй шафi) i проводить контроль при вiдпуску (один з видiв внутрiаптечного контролю якостi лiкiв. Контролю при відпуску підлягають усі вироблені (виготовлені) в аптеках лікарські засоби. При цьому перевіряється відповідність:
- упаковки лікарських засобів - фізико-хімічним властивостям інгредієнтів, що входять до їх складу;
- оформлення лікарських засобів - вимогам чинних нормативних документів;
- зазначених у рецепті доз отруйних та сильнодіючих лікарських засобів - віку хворого;
- номера на рецепті та номера на етикетці; прізвища хворого на квитанції - прізвищу на етикетці, у рецепті або його копії;
- відповідність складу лікарського засобу, указаному на етикетці, - пропису в рецепті.

Слайд 27 Особа, яка відпустила лікарський засіб, зобов'язана

Особа, яка відпустила лікарський засіб, зобов'язана поставити свій підпис та

поставити свій підпис та дату відпуску на зворотному боці

рецепта (замовлення) та в паспорті письмового контролю.
Перед вiдпуском виготовлених в аптецi лiкарських засобiв провiзор повинен
уважно перевiрити вiдповiднiсть:
* упаковки лiкарських засобiв фiзико-хiмiчних властивостям iнгредiєнтiв, що входять до складу
* оформлення лiкарських засобiв вимогам дiючих нормативних документiв
* вказаних в рецептi доз лiкарських засобiв списку А i Б вiку хворого
* номера на рецекптi i номера на етикетцi, прiзвище хворого на квiтанцiї, етикетцi i рецептi
* копiй рецептiв прописам рецептiв
Крiм цього, провiзор або iнша особа , що вiдпускає лiкарський засiб перевiряє наступнi данi:
* наявнiсть пiдписiв осiб, що прийняли рецепт, виготовили i перевiрили якiсть лiкарського засобу
* чи вказаний спосiб вживання лiкарського засоду
* колiр, порозорiсть, консистенцiю, i зовнiшнiй вигляд лiкарського засобу, також вiдповiдностi виписаних iнгредiєнтiв i їх кiлькостi в рецептi, записи фармацевта на паспортi рецепта.

Слайд 28 Тiльки пiсля перевiрки правильностi цих даних провiзор може

Тiльки пiсля перевiрки правильностi цих даних провiзор може видати лiкарський засiб

видати лiкарський засiб хворому, роз’яснюючи йому спосiб вживання i

зберiгання в домаш’нiх умовах.т Одночасно вiн розписується у видачi лiкарського засобу на зворотнiй стронi рецепту i в паспортi рецепта.
Забороняється відпускати прописані в рецепті отруйні, наркотичні та сильнодіючі лікарські засоби не у складі виготовленої лікарської форми.
Лiкарськi засоби видаються по предявленi квiтанцiї (жетона,чека). У випадку втрати квiтанцiї провiзор може видати лiкарський засiб за умови, що хворий правильновкаже прiзвище, час , коли було замовлене лiкарство, його вартiсть та iншi данi. Випадки видачi лiкарських засобiв без квитанцiї реєструються в спецiальному журналi.
Розчини для внутрiшнього застосування для новонароджених вiдпускають заптек в об’ємi не бiльше 100 мл. Пiсля вскриття розчини повиння бути використанi на протязi 2 дiб за умови зберiгання в холодильнику, про необхiдно зробити вiжмiтку на етикетцi.
При вiдпусцi лiкарського засобу за рецептом довготривалої дiї рецепт повертається хворому з вказiвкою на зворотi кiлькостi вудпущеного препарату i дози вiдпуску. При черговому зверненнi хворого в аптеку враховуються вiдмiтки о попереднє отримання лiкарських засобiв. По проходженнi термiну дiї рецепт погашают штампом -Рецепт недiйсний - i залишають в аптецi.

  • Имя файла: organіzatsіya-vnutrіshnoaptechnogo-kontroloyu-yakostі-ekstemporalnih-lіkіv-їh-oformlennya-і-vіdpusk.pptx
  • Количество просмотров: 107
  • Количество скачиваний: 0