Что такое findslide.org?

FindSlide.org - это сайт презентаций, докладов, шаблонов в формате PowerPoint.


Для правообладателей

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Яндекс.Метрика

Презентация на тему Характеристика основних дидактичних принципів

Дидактичні принципи - - це основоположні ідеї, що пронизують усі рівні й компоненти освіти та засвідчують їх системну цілісніть.
Характеристика основних дидактичних принципів Дидактичні принципи - - це основоположні ідеї, що пронизують усі рівні й Дидактичний принцип — категорія історична. Дидактичні принципи визначаються: а) соціальним замовленням, яке Проблемою формування і класифікації дидактичних принципів займалися як зарубіжні (Я. Коменський, Й. Принцип науковості визначає як зміст, так і форму навчального процесу. Цей принцип Принцип систематичностіорганічно пов'язаний з науковістю знань; їх системність зумовлює цілісність уявлень. Цей Принцип вихованнясформульований Й. Гербартом, але ще раніше запропонований Сократом. Побудоване згідно з Принцип зв'язку навчання з життямПередаючи молодому поколінню досвід минулого, школа часто відстає Принцип активностіРізні системи освіти — авторитарна і демократична — по-різному трактують цей Принцип індивідуалізаціїочевидно, тісно пов'язаний з принципом природовідповідності, бо природа людини — завжди Принцип наочностіЙого формулювання запропонував ще Я. Коменський. Наочне навчання передбачає, що у Такими є основні принципи, пропоновані класичною педагогікою. Зрештою, крім них, в історії
Слайды презентации

Слайд 2 Дидактичні принципи -
- це основоположні ідеї,

Дидактичні принципи - - це основоположні ідеї, що пронизують усі рівні

що пронизують усі рівні й компоненти освіти та засвідчують

їх системну цілісніть.

Слайд 3 Дидактичний принцип — категорія історична.
Дидактичні принципи визначаються:

Дидактичний принцип — категорія історична. Дидактичні принципи визначаються: а) соціальним замовленням,


а) соціальним замовленням, яке змінюється залежно від змін у

соціально-економічному житті;
б) станом загальнонаукових досліджень, зокрема, у ділянці психології, філософії, соціології, змісту окремих навчальних предметів тощо;
в) власне практикою процесу едукації, яка не лише апробує вартість того чи іншого принципу, але й підказує напрями пошуків їх варіантів відповідно щодо часу.

Слайд 4 Проблемою формування і класифікації дидактичних принципів займалися як

Проблемою формування і класифікації дидактичних принципів займалися як зарубіжні (Я. Коменський,

зарубіжні (Я. Коменський, Й. Песталоцці, Й. Гербарт, Ж.-Ж. Руссо),

так і українські педагоги, зокрема, К. Ушинський та його послідовник Г. Ващенко. Як приклад цього класичного підходу наведемо перелік принципів дидактики, запропонований Г. Ващенком у його відомій праці «Загальні методи навчання».


Слайд 5 Принцип науковості
визначає як зміст, так і форму

Принцип науковості визначає як зміст, так і форму навчального процесу. Цей

навчального процесу. Цей принцип вимагає серйозного обмірковування, а з

іншого, — спрощення і перекручення фактів. Тому в основу розуміння цього принципу Г. Ващенко радить покладати вимогу, щоби знання відповідали об'єктивній дійсності. Посилаючись на Я. Коменського, він уважає, що учень таким чином опановує основи дисциплін, які входять у коло так званої Пансофії ("загальна мудрість", "всезнання"). Такий підхід покликаний формувати механізм логічного мислення і любов до наукової правди.

Слайд 6 Принцип систематичності
органічно пов'язаний з науковістю знань; їх системність

Принцип систематичностіорганічно пов'язаний з науковістю знань; їх системність зумовлює цілісність уявлень.

зумовлює цілісність уявлень. Цей принцип вимагає, щоб у засвоєнні

знань враховувалися як послідовність та доступність викладу, так і зв'язок предмета з іншими дисциплінами.
Принцип систематичності стосується і технології навчання (урахування досвіду дітей тощо).

Слайд 7 Принцип виховання
сформульований Й. Гербартом, але ще раніше запропонований

Принцип вихованнясформульований Й. Гербартом, але ще раніше запропонований Сократом. Побудоване згідно

Сократом. Побудоване згідно з ним навчання сприяє становленню світогляду

і впливає на поведінку людини.
Г. Ващенко наголошує на завданнях виховання української молоді, особливо беручи до уваги, що досі його національний зміст перекручувався і руйнувався. Однією з передумов застосування принципу виховуючого навчання є (на його думку) висока патріотична налаштованість учителя.


Слайд 8 Принцип зв'язку навчання з життям
Передаючи молодому поколінню досвід

Принцип зв'язку навчання з життямПередаючи молодому поколінню досвід минулого, школа часто

минулого, школа часто відстає від потреб життя. При спокійному

розвитку культури це навіть не дуже помітно. Ці явища, проте, виявляють себе гостріше за умов бурхливих змін у житті й зумовлюють іноді навіть появу нових типів шкіл, які забезпечують дітям необхідні практичні уміння та навички. Акценти щодо зв'язку навчання і практичного життя помітні вже у Джона Локка та Руссо. Згодом ця ідея призвела і до поєднання навчання та праці — до трудової школи, — що користувалася популярністю у XIX і XX ст. (Ґ. Кершенштайнер, Дж. Дьюї та ін.), хоча успішно реалізована не була. Особливий погляд тут мав Дьюї, який низько оцінював словесні знання (вважав їх допоміжним чинником) і наголошував, що саме праця здатна удосконалити якості вдачі й інтелекту.
Певні намагання наблизити навчання до праці робилися і в радянській школі, але позитивних результатів це не дало.
Григорій Ващенко пропонує визнати цей принцип, але по-різному застосовувати його щодо різних типів шкіл — одним чином у загальноосвітній, а іншим — у професійно-технічній. Крайнощі у застосуванні цього принципу вважає небезпечними. Людина не може формуватися поза практикою життя, але крайній практицизм руйнує її духовність, негативно позначається на її натурі.


Слайд 9 Принцип активності
Різні системи освіти — авторитарна і демократична

Принцип активностіРізні системи освіти — авторитарна і демократична — по-різному трактують

— по-різному трактують цей принцип. Бо якщо працює вчитель,

то учні, слухаючи його, можуть бути і "активними", і "пасивними". Тут потрібні додаткові зусилля для їх "активізації". Якщо ж учень на уроці є суб'єктом діяльності, то самий процес його діяльності не дозволяє йому бути "пасивним". Г. Ващенко наголошує, що "вищі форми інтелектуальних процесів характеризуються активністю і без неї неможливі".Зусилля вчителя за всіх випадків повинні сприяти лише підвищенню напруги в діяльності учня, але не за рахунок власної енергії, а шляхом доброї "режисури" навчального процесу, бо "високий рівень активності учителя призводить до пасивності учня". Кожен з них — і учитель, і учні — повинні бути активними, але по-різному. Перший — в організації навчання, другий — у вирішенні навчальних задач, у власному творчому пошуку.

Слайд 10 Принцип індивідуалізації
очевидно, тісно пов'язаний з принципом природовідповідності, бо

Принцип індивідуалізаціїочевидно, тісно пов'язаний з принципом природовідповідності, бо природа людини —

природа людини — завжди індивідуальна. Цей принцип скерований проти

шаблонності й стандартизації навчання. Він дає критичну оцінку фронтальним формам роботи, коли вчитель сам виконує найбільшу працю в класі, орієнтується на "пересічного", абстрактного учня. За таких умов на уроці нудьгує сильний учень і безнадійно відстає слабший. На думку Г. Ващенка, саме цим породжене явище масового відставання одних учнів та руйнування здібностей і марнування талантів — інших.

Слайд 11 Принцип наочності
Його формулювання запропонував ще Я. Коменський. Наочне

Принцип наочностіЙого формулювання запропонував ще Я. Коменський. Наочне навчання передбачає, що

навчання передбачає, що у процесі пізнання повинні застосовуватися різні

відчуття, в тому числі шляхом зорового сприймання. Сприйняті речі, вважає Г. Ващенко, залишають у нашій свідомості певні образи, уявлення. На їх основі й розвиваються вищі форми мислення. Особливо це стосується дитинства, коли один лише вербальний спосіб подачі інформації сприяє формуванню так званого вербального типу мислення, що характеризується поверхневістю і неповною відповідністю між словом і думкою 

Слайд 12 Такими є основні принципи, пропоновані класичною педагогікою. Зрештою,

Такими є основні принципи, пропоновані класичною педагогікою. Зрештою, крім них, в

крім них, в історії педагогіки, особливо останнього часу, пропонувалися

також: принцип свідомості, принцип доступності, принцип емоційності, принцип міцності знань, принцип оптимізації навчально-виховного процесу, і навіть принцип «нетрадиційності системи навчання».

  • Имя файла: harakteristika-osnovnih-didaktichnih-printsipіv.pptx
  • Количество просмотров: 77
  • Количество скачиваний: 0