Слайд 2
Походження міста♥
Живописний куток Прикарпаття - місто Калуш розташований
на північному сході Івано-Франківської області. Одна з головних переваг
міста - його вигідне географічне розташування. Добре розвинута транспортна мережа поєднує місто з Центральною Європою та Заходом через повітря, залізницю та автомобільні дороги.
Перша письмова згадка про місто датується 27 травня 1437 року. Знаходиться вона у дванадцятому томі Галицьких гродських книг. Мова йде про судові позови між Мітьком і Драгушем, королівським чоловіком із Калуша. Однак археологічні розкопки доводять, що на території Калуша були поселення ще у 3000-300 рр. до нашої ери.
Версій щодо походження назви міста є декілька, але найвірогіднішою є така думка: назва населеного пункту Калуш пішла від старослов’янського слова “калужа”, на місцевій говірці “калуша” — тобто “соляне джерело”, яких на території міста та району було дуже багато.
У 1549 році село Калуш отримало Магдебурзьке право, ставши вільним містом, а у 1553 році — адміністративним центром староства.
Слайд 4
Населення міста♥
Населення міста за статистичними даними станом на
01.01.2003 р.становило 67,9 тис. чоловік, це 4,8% від населення
області. За статтю: 52,6% - жінки, відповідно 47,4% - чоловіки. На 1 км2 припадає 1125 осіб. Пенсіонерів - 18672 особи (27,5% до наявного населення).
Половина трудових ресурсів міста зайнята в промисловості, а перехід до ринкової економіки викликав значну міграцію кадрів у сферу послуг, із загальної чисельності населення трудові ресурси станом на 01.01.2003 р. становили 45,0 тис. чол., з них працевлаштоване населення у працездатному віці - 42,5 тис. чол. Зайнято у сферах матеріального виробництва та послуг 37,2 тис. чол., або 80% до загальної чисельності трудових ресурсів.
Рівень офіційного безробіття у м. Калуші за 2002 рік становив 3,6%. Найбільше серед безробітних кваліфікованих працівників віком від 30 до 40 років. Більшість з них закінчила середню школу чи училище, має дипломи вишів. Ця потенційна кваліфікована робоча сила може зробити вагомий внесок у виробничу сферу регіону.
Слайд 5
Освіта та культура♥
Калуський політехнічний коледж (до 2008 року
Калуський хіміко-технологічний технікум) забезпечує підготовку спеціалістів хімічного профілю для
потреб заводів міста. Окрім того, в Калуші є декілька філіалів вищих навчальних закладів інших міст. Середню освіту забезпечують 11 шкіл та гімназія. Функціонують дві музичні школи. Калуський коледж культури і мистецтв та Вище професійне училище № 7 також готують спеціалістів за багатьма напрямками. Зараз в Калуші функціонує льодовий палац ім. Степана Бандери, в якому відбуваються турніри з хокею, де виступає калуська команда. Також його можуть відвідувати всі охочі.
Серед навчальних закладів Калуша варто також відзначити Філію Тернопільського національного економічного університету та Філію Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника.
В місті діє народний молодіжний театр «ЛюбАрт», створений у 1998 році Любов'ю Липовською і групою акторів-аматорів. Народний аматорський театр створено для молоді, а тому в ньому всі ролі виконують юні актори. Театр створено за тісної співпраці з місцевим товариством Союзу Українок
Також діє громадська організація «Світ Альтернативної Культури», що спрямовує свої зусилля на розвиток творчості серед молоді.
Слайд 6
Калуський політехнічний коледж
Адреса: ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСТЬ, КАЛУШ, вул. Б.Хмельницького,
Слайд 7
Школи міста Калуша♥
Гімназія
№1
№2
№3
№4
№5
№6
№7
№8
№10(ліцей)
№11
Слайд 8
Детальніше про школу№3
Калуська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3
розпочала свою роботу в 1972 році. Більш як 40
років вона розвиває і примножує найкращі традиції навчання і виховання підростаючого покоління.
Сьогодні, взявши за основу громадянські позиції, гуманістичні ідеї та орієнтацію на людину й загальнолюдські цінності, що ґрунтується на повазі до особистості дитини, турботі про її становлення й розвиток, створенні умов для осмисленого визначення своїх можливостей, обдарувань та життєвих цілей, школа спрямувала діяльність на застосування сучасних технологій навчання і відновлення пріоритетів виховання, стала центром громадського життя – місцем, де твориться суспільство, закладаються основи ефективного функціонування громади.
Слайд 9
Гімн школи №3
Усе життя людини – справжня школа,
А
ти назавжди в нім – лише школяр.
Та не забудь
своїх джерел ніколи,
Звідкіль прийняв наук премудрий дар!
Приспів:
Школо третя! Ти – джерельце
Наших сил і нових знань!
По тобі звіряю серце,
У путі зорею стань!
Криниця перших знань не обміліє,
Нові й нові наповнює серця!
Сивіють учні. Школа ж молодіє
У тихім сяйві мудрого вінця.
Душа дітей – мов горицвіту світло –
Живе, росте, відкрита для добра.
А мрії – як веселки многоцвітні,
Здійснити їх настала вже пора!
Слайд 10
Спорт♥
У місті є аматорський хокейний клуб Олімпія.
Футбольна
команда ФК «Нафтохімік» жіноча ліга. На аматорському рівні в
чемпіонаті області місто представляє футбольний клуб ФК «Калуш». На професіональному рівні виступає Калуська футбольна команда «Freedom».
Існують танцювальні колективи:«Веселі гуцулята», «Зразковий ансамбель танцювальної мініалюри Фламінго»
Команда Калуської ДЮСШ «Сокіл»(плавці)
Фігурне катання в Льодовій арені ім.Степана Бандери
Слайд 11
Калуш – місто екологічного лиха
Відомо, що сьогоднішній Калуш
– одне з екологічно некомфортних для життя місць. Причин
для подібного більше ніж досить. Проблема полягає в тому, що свого часу внаслідок неправильних рішень щодо розташування й експлуатації хвостосховищ, відвалів, акумулюючих ємностей та способу ліквідації шахтних порожнин, що утворилися в результаті господарської діяльності хімічних підприємств у Калуському районі, було порушено екологічну рівновагу в товщі гірських порід Калуш-Голинського родовища калійних солей. Це спричинило численні провали земної поверхні над площею шахтних полів у Калуші, руйнування будинків і комунікацій, засолення водоносних горизонтів у місті, селах Кропивник і Сівка-Калуська.
Слайд 12
Домбровський кар’єр
Місце екологічного лиха
Слайд 13
Безкоштовна медецина в Калуші
"Права жителів територіяльних громад сіл
та селищ Калуського району на отримання гарантованого державою рівня
медичного обслуговування потребують захисту". Про це 16 жовтня 2013 року заявив депутат фракції Всеукраїнського об'єднання "Свобода" у Калуській районній раді Василь Лозинський - повідомляє сайт ВО "Свобода".
На сьогоднішній день стан медичного обслуговування 62 тисяч жителів Калуського району залежить від примх очільника міста Калуш.
"Медицина Калущини активно розвивається в трьох напрямах, – каже його заступник Микола Олінійчук. – Перший напрям – це придбання найсучаснішого медичного обладнання як в діагностиці, так і в лікуванні (комп′ютерний томограф, магнітно-резонансний томограф, літотриптор, ендоскопічне, лапароскопічне та клінічно-лабораторне обладнання). Другий – оновлення лікувальних закладів, адже відділення одне за одним набуває європейського вигляду, хворі лікуються в хороших умовах. Третім напрямом розвитку є підготовка нових спеціалістів" Крім того, як зазначив очільник медицини Івано-Франківської області, в Калуші добре працює первинна ланка. "Я думаю, - каже Микола Дмитрович, - що скоро про медицину Калущини заговорить вся Україна".
Слайд 14
Районна лікарня в Калуші
Калуська центральна районна лікарня 77300,
м. Калуш, вул. Медична
Слайд 15
Музеї, пам'ятки архітектури:
Історико-краєзнавчий музей Калущини (Арт-галерея)
Музей розпочав роботу
в грудні 1997 року в будівлі, яка є пам'яткою
архітектури і до 1939 року належала єврейській громаді міста.
Експозиція музею знайомить відвідувачів з археологічними знахідками міста і району, предметами побуту міщан та селян.
Адреса:
77301, м.Калуш, вул. Шевченка, 5
Музей-оселя родини Івана Франка м. Калуш
Музей відкрито у 1992 р. на підставі рішення виконавчого комітету Калуської міської ради № 126 від 14.06.1989 року.
Приміщення збудоване в 1935 р. сином брата Івана Франка - Омеляном Франком.
Адреса:
77300, м. Калуш, вул.Івано-Франківська, 22