Что такое findslide.org?

FindSlide.org - это сайт презентаций, докладов, шаблонов в формате PowerPoint.


Для правообладателей

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Яндекс.Метрика

Презентация на тему Роль темпераменту в діяльності людини

Содержание

Темпера́мент (лат. temperamentum — «належне співвідношення частин») — вроджена (біологічно зумовлена) і мало змінна властивість людської психіки, що визначає реакцію людини на інших людей та на обставини.Темперамент становить основу розвитку характеру. З фізіологічної точки зору, темперамент — тип вищої
Роль темпераменту в діяльності людиниМіністерство охорони здоров’я УкраїниСтаробільське обласне медичне училищеПідготували студентки Темпера́мент (лат. temperamentum — «належне співвідношення частин») — вроджена (біологічно зумовлена) і мало змінна Історія Він вважав, що в організмі людини міститься чотири основні рідини: кров, Е. Кречмер вважав, що темперамент і характер людини залежать від особливостей будови Сангвінік Людина із сильною, зрівноваженою, жвавою нервовою системою. Він має високу швидкість Відомі сангвінікиВóльфґанґ-Амадéй Мóцарт- австрійський композитор      Марк Твенамериканський письменник  Наполео́н Флегматик	 Людина із сильною, зрівноваженою, але інертною нервовою системою. Внаслідок цього на Відомі Флегматики	    Олександр Бородін російський композитор і вчений-хімік Холерик Це людина, нервова система якої визначається перевагою збудження над гальмуванням. Через Відомі Холерики   Людвіг ван Бетховен   німецький композитор Меланхолік Людина з слабкою нервовою системою, яка має підвищену чутливість навіть до Відомі Меланхоліки      Петро Чайковськийросійський композитор, диригент Роль темпераменту в праці та навчанні Особливості типу темпераменту починають проявлятися вже з Роль темпераменту в праці та навчанні (Сангвініки)Оскільки в дітей сангвінічного темпераменту легко утворюються Роль темпераменту в праці та навчанні ( Холерики)Працюючи з холериками, слід ураховувати, Роль темпераменту в праці та  навчанні (флегматики)Інертність нервових процесів, недостатня рухливість Роль темпераменту в праці та  навчанні (меланхолик)Діти меланхолічного темпераменту потребують особливої Темперамент і проблеми виховання Виховуючи дитину, не можна ставити завдання переробити темперамент, Вимоги діяльності та тип темпераменту  У деяких різновидах діяльності від рис темпераменту Але в більшості професій риси темпераменту, надаючи своєрідності процесу діяльності, не впливають Роль темпераменту в діяльності людини Діяльність — трудова, навчальна, ігрова — Неврівноваженість холерика шкодить там, де потрібно виявити витриманість, терплячість. Надто повільний темп Дослідженнями доведено, що на основі однакових властивостей вищої нервової діяльності можна сформувати В екстремальних умовах звичне здебільшого втрачає силу, у дію вступають природні особливості А ти знаеш свій тип темпераменту?
Слайды презентации

Слайд 2 Темпера́мент (лат. temperamentum — «належне співвідношення частин») — вроджена (біологічно

Темпера́мент (лат. temperamentum — «належне співвідношення частин») — вроджена (біологічно зумовлена) і мало

зумовлена) і мало змінна властивість людської психіки, що визначає

реакцію людини на інших людей та на обставини.

Темперамент становить основу розвитку характеру. З фізіологічної точки зору, темперамент — тип вищої нервової діяльності людини.

У чистому вигляді темпераменти зустрічаються вкрай рідко.

Слайд 3 Історія
Він вважав, що в організмі людини міститься чотири

Історія Він вважав, що в організмі людини міститься чотири основні рідини:

основні рідини: кров, слиз, жовта жовч, чорна жовч. Змішуючись

в кожної людини в певних пропорціях, вони і складають її темперамент. Конкретну назву кожен темперамент отримав за назвою тієї рідини (від лат. humor – рідина). Відповідно були виділені наступні типи темпераменту: сангвінічний (від лат. sanguis-кров), флегматичний (від грец. phlegma - слиз), холеричний (від грец. chole - жовч) і меланхолічний (від грец. - melaina chole - чорна жовч). Оптимальне співвідношення цих рідин визначає здоров'я, тоді як непропорційне є джерелом різних захворювань.
У Гіпократа був чисто фізіологічний підхід до темпераменту. Він не пов'язував його з психічним життям людини і говорив навіть про темперамент окремих органів, наприклад серця, печінки.

Першим описав чотири типи темпераменту Гіпократ (V ст. до н. е.), виходячи з фізіологічних уявлень того часу.

Гіппокра́т  (бл. 460 до н.е. — бл.370 до н.е.) — давньогрецький  лікарь.

З часом з'явилися висновки про те, які психічні властивості мають бути у людини, в організмі якої переважає жовч, кров і т. д. Звідси і з'явилися психологічні описи - "портрети" різних темпераментів. Перша така спроба належить теж античному лікарю Галену (II ст. н. е.).

Кла́вдій Гале́н  (130, Пергам — близько 200


Слайд 4 Е. Кречмер вважав, що темперамент і характер людини

Е. Кречмер вважав, що темперамент і характер людини залежать від особливостей

залежать від особливостей будови її тіла. Він описав такі

типи будови тіла: астенічний, атлетичний і пікнічний. Перший тип є фізично кволим, з тонкими руками і ногами, з плоскою грудною клітиною і тонким животом. Другий тип (атлетичний) - фізично сильна людина з міцним скелетом і добре розвинутою мускулатурою. Третій (пікнічний) має щільну фігуру, великий живіт і коротку міцну шию.

Ернст Кречмер
 (8 жовтня 1888 — 9 лютого 1964) 

Схожу теорію розвивав вчений У. Шелдон. Він також виділив три типи статури. Людей першого типу назвав "вісцеротоніками" (від лат. viscera - нутрощі), другого - "соматотоніками" (від грец. - soma - тіло), третього типу - "церебротоніками" (від лат. - cerebrum - мозок). У першого типу спостерігалося переважання органів травлення, у другого - переважання рухового апарату і міцної мускулатури, у третього - переважання діяльності нервових центрів. Якщо окремі параметри мають однакову інтенсивність, то це змішаний тип.

Вільям Герберт Шелдон (19 листопада 1898 - 17 вересня 1977)


Слайд 5 Сангвінік
Людина із сильною, зрівноваженою, жвавою нервовою системою. Він

Сангвінік Людина із сильною, зрівноваженою, жвавою нервовою системою. Він має високу

має високу швидкість реакції, його вчинки обмірковані. Завдяки життєрадісності

сангвініку властива висока опірність труднощам життя. Він любить жарт, часто стає організатором, душею компанії.
Жвавість нервової системи обумовлює мінливість його почуттів, прихильностей, інтересів, поглядів, високу пристосовуваність до змін умов життя. Це товариська людина, що легко вступає в контакт із новими людьми, і тому в неї широке коло знайомств, хоча вона і не відрізняється сталістю в спілкуванні і прихильностях.
Сангвінік - продуктивний діяч, але лише тоді, коли в нього є цікава йому справа, тобто при постійному збудженні. У протилежному випадку він стає нудним, млявим, відволікається. Сангвінік легко переключається з однієї справи на іншу. У стресовій ситуації діє активно, зберігає самовладання. Сангвініки найпродуктивніші в роботі, яка потребує швидкої реакції і водночас зрівноваженості.

Слайд 6 Відомі сангвініки
Вóльфґанґ-Амадéй Мóцарт- австрійський композитор

Відомі сангвінікиВóльфґанґ-Амадéй Мóцарт- австрійський композитор   Марк Твенамериканський письменник Наполео́н Бонапа́рт І  французький імператор

Марк Твен
американський письменник
Наполео́н Бонапа́рт І
  французький імператор


Слайд 7 Флегматик
Людина із сильною, зрівноваженою, але інертною нервовою системою.

Флегматик	 Людина із сильною, зрівноваженою, але інертною нервовою системою. Внаслідок цього

Внаслідок цього на зовнішні впливи реагує повільно, неговіркий. Емоційно

зрівноважений, його важко розсердити, розвеселити. Настрій стабільний, рівний. Навіть при серйозних неприємностях флегматик залишається зовні спокійним.
Флегматик має високу працездатність, добре опирається сильним і тривалим подразникам, але не здатний швидко реагувати в несподіваних важких ситуаціях. Він воліє закінчити одну справу і тільки потім братися за інше. Флегматик є стратегом, і тому він постійно звіряє свої дії з перспективою. Флегматик не любить змінювати звички, розпорядок життя, роботу і друзів.
Він важко і повільно пристосовується до нових умов; нерідко довго коливається, приймаючи рішення, але, на відміну від меланхоліка, обходиться без сторонньої допомоги. Флегматикам підходить робота, яка вимагає методичності, тривалої працездатності й холоднокровності.

Слайд 8 Відомі Флегматики
Олександр Бородін
 російський композитор і вчений-хімік

Відомі Флегматики	  Олександр Бородін російський композитор і вчений-хімік   Іван Крилов

Іван Крилов
російський публіцист

поет, байкар

Антон Дельвіг
російський поет, видавець.


Слайд 9 Холерик
Це людина, нервова система якої визначається перевагою збудження

Холерик Це людина, нервова система якої визначається перевагою збудження над гальмуванням.

над гальмуванням. Через це вона дуже швидко реагує на

зовнішній вплив, причому часто нерозважно. Холерик нетерплячий, і коли захоплюється, то його важко зупинити. Чекання здатне вивести його із себе.
Він виявляє поривчастість, різкість рухів і неприборканість. Сила нервової системи дозволяє холерику в критичні моменти працювати довго і невпинно. У цей час його здатність до концентрації сил є дуже високою. Однак незрівноваженість нервових процесів холерика визначає циклічність у зміні його активності і бадьорості.
Чергування позитивних циклів підйому настрою й енергійності з негативними циклами спаду, депресії обумовлюють нерівність поведінки і самопочуття, підвищену схильність до невротичних зривів і конфліктів. Взагалі мінливість - характерна риса холерика, і тому завбачити, як поведеться холерик у новій обстановці, дуже важко. Для холериків характерна циклічність у роботі.


Слайд 10 Відомі Холерики
Людвіг ван Бетховен

Відомі Холерики  Людвіг ван Бетховен  німецький композитор

німецький композитор
Олександр Пушкін
російський поет,

драматург та прозаїк

Джордж Гордон Байрон
англійський поет


Слайд 11 Меланхолік
Людина з слабкою нервовою системою, яка має підвищену

Меланхолік Людина з слабкою нервовою системою, яка має підвищену чутливість навіть

чутливість навіть до слабких подразників, а сильний подразник може

викликати в неї зрив, розгубленість. Саме тому в стресових ситуаціях (іспит, змагання, небезпека) результати діяльності меланхоліка можуть погіршуватися в порівнянні зі спокійною звичною обстановкою.
Його підвищена чутливість приводить до швидкого стомлення й падіння працездатності, а для відновлення сил йому потрібний досить тривалий відпочинок. Навіть незначний привід може викликати в нього образу, сльози.
Він часто буває подавленим, невпевненим у собі, тривожним; у нього можуть виникнути невротичні розлади. У звичних обставинах меланхолік може бути контактним, успішно виконувати доручену справу, але він замкнений при зустрічі з новими людьми, нерішучий у нових ситуаціях. Володіючи високою чутливістю нервової системи, меланхоліки нерідко мають яскраво виражені художні й інтелектуальні здібності.

Слайд 12 Відомі Меланхоліки
Петро Чайковський
російський

Відомі Меланхоліки   Петро Чайковськийросійський композитор, диригент   Сергій 

композитор, диригент

Сергій  Єсенін 
російський поет,

представник срібної доби

Микола Гоголь
російський прозаик, драматург, поет


Слайд 13 Роль темпераменту в праці та навчанні 
Особливості типу темпераменту

Роль темпераменту в праці та навчанні Особливості типу темпераменту починають проявлятися вже

починають проявлятися вже з раннього дитинства. Завдання вчителів та

вихователів полягає в тому, щоб зважати на ці особливості та виробляти в дітей уміння володіти своїм темпераментом.
Як же треба враховувати особливості того чи іншого типу темпераменту в навчальній та трудовій діяльності?

Слайд 14 Роль темпераменту в праці та навчанні (Сангвініки)
Оскільки в дітей

Роль темпераменту в праці та навчанні (Сангвініки)Оскільки в дітей сангвінічного темпераменту легко

сангвінічного темпераменту легко утворюються та залишаються стійкими тимчасові зв'язки,

вони легко засвоюють новий матеріал, майже "хапають на льоту". Але оскільки вони дуже рухливі і їхня увага відволікається від основної справи, до них слід застосовувати заходи, які б виховували посидючість та зосередженість. Потрібно постійно підтримувати інтерес сангвініків до розпочатої справи, інакше вони почнуть нудьгувати, стануть млявими або, навпаки, шукатимуть сторонні збудники та розважатимуться.

Слайд 15 Роль темпераменту в праці та навчанні ( Холерики)
Працюючи

Роль темпераменту в праці та навчанні ( Холерики)Працюючи з холериками, слід

з холериками, слід ураховувати, що вони легко концентрують свою

увагу на тому чи іншому об'єкті, але не можуть її швидко переключати, позаяк процеси гальмування в них уповільнені. Вчителям слід так організовувати діяльність учнів, щоб полегшити успішне переключення уваги та виховувати уміння ЇЇ переключати.
Холерики також схильні до порушення дисципліни на уроках, тому що частіше бувають підвищено збудливими, схильними до афективних реакцій, їх треба захопити цікавими справами і давати якісь доручення. Навички та звички в холерика утворюються легко, але змінити їх буває дуже і дуже важко. Тому перехід від звичних дій до інших, нових, має здійснюватися поступово. Неврівноважені діти (якими є холерики) потребують більше часу для утворення нового динамічного стереотипу - тому до них не можна використовувати грубих, категоричних заборон, а спрямовувати на іншу діяльність поступово.

Слайд 16 Роль темпераменту в праці та навчанні (флегматики)
Інертність нервових

Роль темпераменту в праці та навчанні (флегматики)Інертність нервових процесів, недостатня рухливість

процесів, недостатня рухливість флегматиків призводить до того, що вони

повільно переключають увагу. Працюючи з ними, слід добирати завдання, які сприяють виробленню більшої швидкості реагування та моторної рухливості. Динамічні стереотипи у флегматиків утворюються повільніше, ніж у сангвініків, а тому їх треба поступово переключати з однієї звичної дії на іншу.

Слайд 17 Роль темпераменту в праці та навчанні (меланхолик)
Діти меланхолічного

Роль темпераменту в праці та навчанні (меланхолик)Діти меланхолічного темпераменту потребують особливої

темпераменту потребують особливої уваги внаслідок своєї вразливості, швидкої втомлюваності

організму, їм необхідні спокійне, сприятливе оточення та продуманий режим впливу, який передбачає поступовий перехід від звичних умов життя до іншої діяльності та обставин. Слабкість нервових процесів цих учнів вимагає чутливого та обережного ставлення, продуманих методів педагогічного впливу.

Слайд 18 Темперамент і проблеми виховання
Виховуючи дитину, не можна ставити

Темперамент і проблеми виховання Виховуючи дитину, не можна ставити завдання переробити

завдання переробити темперамент, але за будь-якого темпераменту можна виховати

всі необхідні позитивні якості особистості та її поведінки. Усі типи темпераменту мають свої позитивні та негативні сторони

Правильне виховання - в контексті проблем темпераменту - має полягати в тому, щоб у процесі формування особистості закріплювати позитивні та гальмувати негативні якості темпераменту, характерні для конкретного індивіда.


Слайд 19 Вимоги діяльності та тип темпераменту 
У деяких різновидах діяльності

Вимоги діяльності та тип темпераменту  У деяких різновидах діяльності від рис

від рис темпераменту може залежати не тільки хід виконання,

а й кінцевий результат. А тому щодо певного різновиду діяльності слід говорити про більш чи менш сприятливі динамічні риси психіки.
Деякі різновиди діяльності висувають жорсткі вимоги до темпу та інтенсивності дій, отже, потребують спеціального відбору за цими якостями. Наприклад, тому, хто хоче стати льотчиком-випробувачем, диспетчером на виробництві чи оволодіти деякими видами циркового мистецтва, треба мати рухливий та сильний тип нервової системи. Актору та музиканту необхідна емоційна збудливість.




Слайд 20 Але в більшості професій риси темпераменту, надаючи своєрідності

Але в більшості професій риси темпераменту, надаючи своєрідності процесу діяльності, не

процесу діяльності, не впливають на її кінцеву продуктивність. Недоліки

темпераменту можна компенсувати спеціальною підготовкою, вольовими зусиллями та захопленістю. Особливості темпераменту проявляються насамперед в особливостях використання способів роботи. Індивідуальний стиль діяльності виробляється та відшліфовується, коли людина активно шукає прийомів та засобів, що допоможуть досягти найкращих результатів. Так, індивідуальний стиль діяльності більш яскраво проявляється у творчих людей, майстрів своєї справи, позаяк для творчої особистості характерна індивідуалізація прийомів роботи.

Слайд 21 Роль темпераменту в діяльності людини
Діяльність — трудова, навчальна,

Роль темпераменту в діяльності людини Діяльність — трудова, навчальна, ігрова

ігрова — висуває вимоги не лише до знань і

рівня розумового та емоційно-вольового розвитку особистості, а й до типологічних особливостей нервової системи, а отже, до темпераменту людини.

Залежно від змісту та умов діяльності сила, врівноваженість і рухливість нервової системи (темпераменту) особистості виявляються по-різному, відіграють позитивну або негативну роль. Там, де потрібна значна працездатність, витривалість, краще виявляє себе сильний тип нервової системи, а де слід виявити співчутливість, лагідність, краще виявляє себе слабкий тип нервової системи.

Слайд 22 Неврівноваженість холерика шкодить там, де потрібно виявити витриманість,

Неврівноваженість холерика шкодить там, де потрібно виявити витриманість, терплячість. Надто повільний

терплячість. Надто повільний темп рухів, повільне, монотонне мовлення флегматика

не сприяє успішності діяльності, де потрібно виявити рухливість, швидкість впливу на інших. Слабкість збудливості та гальмівні дії, що властиві меланхоліку, спричинюють боязкість, нерішучість, перешкоджають встановленню контактів з іншими. Схильність сангвініка до захоплення новим, до нудьги при одноманітній, хоча й важливій діяльності знижує активність, постійно викликає потяг до нового, модного.

Слайд 23 Дослідженнями доведено, що на основі однакових властивостей вищої

Дослідженнями доведено, що на основі однакових властивостей вищої нервової діяльності можна

нервової діяльності можна сформувати істотно різні динамічні особливості особистості:

у слабкого типу нервової діяльності — силу дій, у неврівноваженого — врівноваженість, у інертного — жвавість, рухливість. Такі зміни настають під впливом змістовного боку діяльності. Шляхом вправляння можна досягти певного рівня гальмування, слабкості, інертності чи нестриманості рухів, але утворені в такий спосіб позитивні дії: сила, врівноваженість, рухливість не усувають повністю природженої слабкості, неврівноваженості або інертності нервової діяльності.

Слайд 24 В екстремальних умовах звичне здебільшого втрачає силу, у

В екстремальних умовах звичне здебільшого втрачає силу, у дію вступають природні

дію вступають природні особливості типу нервової системи, властивої людині:

слабкість, гальмівність, збудливість, які виявляються в розгубленості, ступорному стані, безпорадності, надмірній збудливості, втраті самовладання.

Стиль діяльності кожної людини значною мірою залежить від типу вищої нервової діяльності, що входить до структури її темпераменту. Отже, у професійній орієнтації та підготовці до праці молоді потрібно зважати на особливості темпераменту.

  • Имя файла: rol-temperamentu-v-dіyalnostі-lyudini.pptx
  • Количество просмотров: 140
  • Количество скачиваний: 0
Следующая - Эпитеты