Слайд 2
Явище літературних угруповань кінця 80-х – початку 90-х
років
У кінці 80-х — на початку 90-х pp. XX
ст. процес оновлення української літератури набув значної сили. Зміни в суспільному житті країни, зокрема розпад СРСР, відбились і в розвитку літератури. Нове покоління письменників і поетів прагнуло подивитись на навколишню дійсність по-новому, а не під кутом методу «соцреалізму». У літературі почали з'являтись нові теми, зрештою змінився і підхід до творчості.
Слайд 3
Явище літературних угруповань кінця 80-х – початку 90-х
років
Отже, говорячи про українську літературу кінця XX ст., традиційно
наголошують на світоглядно-мистецькому напрямі, що в останні десятиліття прийшов на зміну модернізмові,— постмодернізму як основному художньому напряму літератури 90-х років XX ст. І хоча стосовно постмодернізму і досі не припиняються дискусії, зупинимось на тому, що більшість дослідників вважає, що український постмодернізм зародився у 1980-х pp. і пов'язаний з іменами Ю. Андруховича, О. Ірванця, В. Неборака (літературне угрупування «Бу-Ба-Бу»), а пізніше і з представниками таких груп, як «Пропала грамота»: Ю. Позаяк, В. Недоступ; «Лу-Го-Сад»: І. Лучук, Н. Гончар; «Нова дегенерація»: І. Андрусяк, І. Ципердюк та інші.
Слайд 4
До визначальних рис постмодернізму слід віднести поєднання різних
стильових тенденцій, часткову опозиційність до традиції, універсальність проблематики, позачасовість
і позапросторовість зображення, епатажність, зміну функцій автора та героя, культ незалежної особистості, потяг до архаїки, міфу, колективного позасвідомого, прагнення поєднати істини різних націй, культур, релігій, філософій, іронічність, пародійність тощо.
Слайд 5
«Пропала грамота» — киівське літературне угрупування часів постмодернізма трьох
поетів
Існувало в кінці 80-х — на початку 90-х рр.
«Пропала грамота» була заявлена як авангардний проект, у текстах її креаторів прослідковуються спроби спіймати в океані урбаністичної ехолалії київського натовпу живих рибин ненаративного тексту.
Це своєрідна екстраполяція деконструктивуючих практик Дерріди на попсове голосіння межичасся, з якого виймаються репресовані голоси анонімних творців міського фольклору кінця ХХ ст.
Слайд 6
Склад
Юрко Позаяк
Віктор Недоступа
Семен Либоня
Віктор Недоступ
Справжнє ім'я Віктор
Лапкін
Слайд 7
Юрко Позаяк
Справжнє ім'я Ли́сенко Ю́рій Васи́льович. Син українського
письменника Василя Лисенка
Народився 9 травня 1958 року
Поет, перекладач та
державний службовець. Керівник Служби підготовки виступів Президента України Секретаріату Президента України (2008—2010). Кандидат філологічних наук, доцент
Упорядник антології «Антологія альтернативної української поезії. Зміни епох: Друга половина 80- х — початок 90-х років»
Поет- вісімдесятник
Слайд 8
Семен Либонь
Справжнє ім'я Олекса Семенченко
Народився 1962 року
у Києві
Український та британський журналіст, письменник, поет, перекладач, дослідник Гоголя
Семен Либонь - українізоване ім'я
лідера групи «Дюран Дюран» Саймона ЛеБона, музикою якої захоплювався Олекса